Проект рішення про електронні закупівлі депутати Черкаської міськради провалили, проте обмінялися "люб’язностями". Не допомогла проголосувати і підтримка громадськості, яка на засідання сесії прийшла із самого ранку, і була, м'яко кажучи, розчарована перебігом подій.
Нагадаємо, в Україні створено механізм електронних закупівель, який вже широко використовується в інших містах. Учасники пілотного проекту проводять електронні закупівлі товарів з використанням автоматизованої інформаційної системи, яка забезпечує прозорість результатів закупівель. Проект спрямований на публічне проведення закупівель за бюджетні кошти, що в свою чергу зменшує корупційну складову.
Серед ключових переваг системи: відкритий код – доступність аудиту і контролю; багато майданчиків – конкуренція та підвищення рівня сервісу; простота доступу – підвищення конкуренції; анонімність пропозицій – ускладнення змови; реверсивний аукціон – зниження ціни; послідовна оцінка – об’єктивність рішення; відкритість всіх пропозицій – можливість оскарження та громадського контролю.
Запровадження системи електронних державних закупівель "ProZorro" в Черкасах ініціював депутат від "Самопомочі" Олексій Романов, однак одразу наштовхнувся на супротив з боку колег.
"Чиновники Черкаської міської ради почали активну кампанію по дискредитації системи. Зокрема секретар міськради Олександр Радуцький наполягає на тому, що система має корупційну складову, що вона приватна і належить одній із всеукраїнських партій, що вона є платною і бюджет буде витрачати близько 15 мільйонів на проведення торгів. Навіть заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов відреагував на такі заяви", – зазначив Романов.
Олександр Радуцький знайшов, що відповісти і заступнику міністра, і ініціатору проекту рішення.
"Я хотів би поставити питання заступнику міністра Нефьодову: А де Ви купуєте машини? Через інтренет-магазини? Чи Ви ідете і купуєте їх безпосередньо у магазині. Ми всі розумні, але ми маємо зробити досконалу програму, щоб процес не зупинився, тому що гроші обезцінюються з кожним днем. Треба серйозно поставитися до цього питання", – прокоментував секретар міськради.
Закликали депутатів проголосувати за електронні закупівлі і підприємці. Від їхнього імені виступила голова профспілки підприємців бази ОПС Зоя Максимчук.
"Втілення програми є безумовно прозорим кроком. Щоб усю інформацію систематизувати, вам потрібен час. Він потрібен і нам, підприємцям, щоб навчитися нею користуватися. Вона прогресивна, стимулює здорову конкуренцію, а отже економитиме бюджетні кошти", – звернулася до присутніх голова профспілки.
Серед інших організацій, які виявили з ними солідарність, ГО "Автомайдан-Черкаси", ГО "Наш Батальйон", Фундація "Паритет", ГО "Громадський рух "Народний контроль" та інші.
Зрештою питання, яке навіть ставити на порядок денний не хотіли, депутати провалили. Підтримали ProZorro тільки 14 міських обранців, 15 – утрималися. Громадськість зустріла таке голосування криками "Ганьба!".
На це секретар міськради "відправив" їх до Кривого Рогу, мовляв, там "Самопоміч" провалила голосування і привела до влади регіонала.
"У Кривий Ріг їдьте і там розказуйте. Ви вже показали свою роботу. До побачення", – звернувся до представників "Самопомочі" Олександр Радуцький.
У підсумку питання про запровадження електронних закупівель ще доопрацьовуватиме профільний департамент. На це йому дали три тижні.
Як повідомляв сайт vikka.ua, черкаські лікарні проводжують закуповувати товари країни-агресора.