Серце українського баскетболу вже понад півтора десятиліття б’ється у Черкасах. Саме тут, під крилом громадської організації "Країна Баскетболія" та відомого спортивного мецената Михайла Бродського, на базі школи "Черкаські Мавпи" протягом багатьох років виховуються зірки не лише українського, а й світового баскетболу.
Наш Свят у найсильнішій лізі світу
Навесні 2018 Черкаси підтвердили звання баскетбольної столиці країни. "Черкаські Мавпи" вперше в історії вітчизняного баскетболу стали абсолютним чемпіоном Суперліги. Команді Максима Міхельсона таки вдалося завершити золоту серію на домашньому паркеті.
Вся спортивна спільнота країни завмерла зі стартом цього матчу. На паркеті дві найсильніші команди цьогорічної суперліги – "Черкаські Мавпи" та "Дніпро".
14 років – саме стільки потрібно було нашому клубу, аби дійти до історичного чемпіонства у головному чемпіонаті країни. 1 травня 2018-го "Черкаські Мавпи" стали першою та найсильнішою командою Суперліги.
Втім, цей успіх не єдиний. Адже крім потужної основи, клуб має юнацьку баскетбольну школу. Її зірковий вихованець – Святослав Михайлюк – став другим українцем у найсильнішій лізі світу – НБА. У сезоні 2018-2019 відбулася історична подія для клубу та баскетбольної школи "Черкаських Мавп": Михайлюк підписав дворічний контракт з "Лейкерс" на суму у 4,6 мільйонів доларів.
Протягом 4 місяців у складі "Лейкерс" Михайлюк взяв участь у 34 матчах. Ще у 2014 Святослава Михайлюка запрошує американець Майк Фрателло у національну збірну України. Вихованець нашого клубу входить до світової історії баскетболу. Він стає наймолодшим гравцем чемпіонатів світу за усю історію. Михайлюк дебютує на Чемпіонаті світу 2014 року в Іспанії і не просто виходить на майданчик, а й дає можливість публіці запам’ятати його кількома ефектними епізодами.
"Мені дуже подобається наш вихованець Святослав Михайлюк і саме на таких людей я хочу рівнятись. Я його фанат, який хоче бути схожим хоча б трішки на нього", – сором’язливо розповідає гравець команди "Черкаські Мавпи-2004" Борислав Цимбалюк.
Нещодавно в межах п’ятиденного візиту до рідного міста Святослав Михайлюк провів масштабну зустріч із новим поколінням гравців і розкрив секрети свого успіху. Каже, юним спортивним даруванням необхідно довіряти своїм тренерам, завжди наполегливо працювати і завжди в себе вірити.
Головний тренер "Черкаських Мавп" Максим Міхельсон, як завжди, спокійний та виважений, лише спостерігає та аналізує. Натомість юні гравці на паркеті страшенно нервують, адже демонструють свою гру баскетболісту НБА Святославу Михайлюку.
І юні баскетболісти ставлять Михайлюка за приклад: хтось мріє про його високий зріст, хтось ставить за мету навчитись його охоронним кидкам. Однак усі однаково захоплюються відомим старшим колегою.
Пишається ним і директор баскетбольного клубу Володимир Гриценко:
Як починалась легенда
Ідея створення баскетбольного клубу в Черкасах виникла навесні 2003-го. Спершу великі любителі баскетболу і фахівці цього виду спорту Олександр Нагорний та Володимир Марченко організували в Черкасах чемпіонат міста серед чоловічих команд. Тоді ж аналогічну ідею створення професійної баскетбольної команди у Черкасах виношували Сергій Одарич та меценат Михайло Бродський. Останній – справжній фант баскетболу і стояв біля витоків зародження українського чемпіонату, з часів незалежності підтримував вітчизняні клуби.
Тренер команди "Черкаські Мавпи-2004" Олександр Лашко впевнений: якби Михайло Бродський не любив настільки баскетбол і не віддавав стільки своїх сил у створення потужної спортивної структури, цей задум ніколи б не став успішним.
З перших днів "Черкаських Мавп" у Суперлізі Михайло Бродський та Сергій Одарич ставили перед командою неймовірно амбітні завдання. Протягом сезону 2005-2006 року вони мали боротись за бронзові нагороди Суперліги. Команда з поставленою задачею впоралась і на фініші сезону вела боротьбу з БК "Хімік" за третє місце. Перемогу в протистоянні здобув южненський клуб, а "Черкаські Мавпи" посіли четверте місце.
Велика баскетбольна родина
За час існування команди членами великої родини "Черкаських Мавп" стали не лише спортсмени та їхні батьки, а й палкі вболівальники баскетболу. Один із таких – відданих улюбленій команді – вболівальник фансектору Віктор Лихолай.
У сезоні 2006-2007-го "Мавпи" дебютували у Єврокубках: взяли участь у розіграші європейського кубку виклику. Успішно пройшовши груповий етап Єврокубка, команда дійшла до півфіналу. У 16-му чемпіонаті "Черкаські Мавпи" посіли четверте місце. Такий же результат команда показала розіграші Кубка України.
Баскетбольна столиця України
Із появою у Черкасах спішної та перспективної баскетбольної команди "Черкаські Мавпи" про наше місто заговорили по-новому. Баскетбол став професією, захопленням, хобі для багатьох черкасців. А баскетбольний майданчик – улюбленим місцем відпочинку.
Черкаси перетворилися на столицю баскетболу. Відтепер тут народжуються баскетбольні традиції, а "Черкаські Мавпи" прославляють наше місто далеко за межами України.
Паралельно із цими подіями у клубі розвивається один із ключових напрямків – баскетбольна школа "Черкаських Мавп". Керівництво клубу на чолі з президентом Федерації Баскетболу України Михайлом Бродським докладає максимум зусиль, аби виховати нове покоління чемпіонів.
Михайло Юрійович впевнений, чемпіонами України команда може стати лише коли за неї будуть виступати свої, власні вихованці:
У структурі черкаського клубу формується ціла плеяда команд, яка виступає у юнацьких чемпіонатах України та бореться за призові місця. Крім успіхів на майданчиках, всередині команд панує тепла дружня атмосфера.
Неймовірно талановиту молодь вдалося зібрати тренеру Максиму Міхельсону у команді "Черкаські Мавпи-96". Команда, у якій блискуче грали Святослав Михайлюк, Олександр Кобець, Максим Мірошниченко, Нікіта Воєвода, Нікіта Руслов під проводом Міхельсона п’ять разів ставала чемпіонами України та збирала нагороди юнацької Євроліги. Пізніше навколо цих хлопців почала формуватися збірна України цієї вікової групи, кожен з них мав досвід виступів за збірну країни.
За 16 років існування баскетбольного клубу "Черкаські Мавпи" особливу увагу тут приділяють саме розвитку дитячого спорту. Сьогодні ж під опікою баскетбольної школи "Черкаських Мавп" займається понад 500 юних спортсменів. Тих, які обирають здорове майбутнє, а не вулицю. Тих, хто колись підкорюватиме професійні світові паркети.
Її колега Олександр Лашко зазначає: факт перебування в школі "Черкаських Мавп" є свого роду привілегією для юних спортсменів
Юний баскетболіст Борислав Цимбалюк за такі привілегії вдячний Михайлу Бродському:
Соціальна відповідальність – в пріоритеті
Характерною особливістю клубу "Черкаські мавпи" протягом всієї історії була і є соціальна відповідальність. Численна кількість майстер-класів для школярів та просвітницька робота клубу йде паралельно з розвитком дитячого баскетболу.
Клубу вдалося створити унікальний для українських реалій сектор – сектор особливих уболівальників. Кожен домашній матч підтримують юнаки та дівчата з інвалідністю.
Виховувати спортивні покоління
У 2017-му саме баскетбольна школа "Черкаські Мавпи" ініціювала відкриття спортивного класу на базі Черкаської спеціалізованої школи №17 для хлопців 2004-2005 р.н., а у 2018-му юні спортсмени 2006-2007р.н. сіли за парти аналогічного класу місцевої гімназії №9.
Учням 9-ї гімназії меценат черкаського баскетболу підсобив індивідуальними шафами, баскетбольними щитами в спортзалі й додатковим харчуванням в їдальні.
А нещодавно вихованці Черкаської спеціалізованої школи №18 ім. В. Чорновола розпочали свої заняття фізкультурою в новій, надсучасній, фантастичній для України спортивній залі.
Головний тренер "Черкаських Мавп" Максим Міхельсон впевнений: така зала – просто прорив у черкаському баскетолі, адже відкриває перед юними спортсменами нові можливості:
Необхідність такої зали стала ще більш актуальною з появою на базі школи одразу двох спортивних – баскетбольних класів. Їх відкриття спільно з навчальним закладом ініціювали МГО "Країна Баскетболія" та БК "Черкаські Мавпи".
Мати одного з гравців команди "Черкаські Мавпи-2008-2009" Анна Годлевська розповідає: як тільки дізнались про створення таких класів для вікової категорії їхніх дітей, просто за три дні вирішили питання з переведенням малечі до 18-ї школи, яка нині зібрала спортивну юнь під своїм дахом.
За перевтілення самої зали взялись Михайло Бродський та ТОВ "Група ВЕНЕТО". В розвиток не лише спортивної зали, а й фактично усієї школи меценат інвестував понад 100 тисяч доларів – близько 2,5 мільйонів гривень.
А у черкаській школі № 25 за кошти спонсорів, серед яких і ТОВ "Група Венето" відкрили скелелазну стіну. Її висота – 4,5 метри, довжина – понад 8 метрів. Відтепер ця школа зможе приймати змагання юних скелелазів, зокрема, й всеукраїнського рівня.
Також представники корпорації "Група Венето" презентували для новоствореного Центру, де проходять реабілітацію після спинальних травм, нове обладнання.
Центр у Черкасах відкрив Анатолій Рудницький, син якого влітку минулого року постраждав від падіння баскетбольного щита на Центральному стадіоні. Два роки лікарі піднімали на ноги постраждалого хлопця. Тепер у цьому Центрі проходять реабілітацію люди, які також мають травми спини.
Аби допомогти хлопчику здійснити його єдину мрію – стати на ноги – небайдужі зібралися на благодійному аукціоні. Його ініціював президент Федерації баскетболу України Михайло Бродський
Двісті тисяч на мрію. Саме таку суму зібрали на благодійному аукціоні для омріяних кроків Олега Рудніцького.
На початку року під час церемонії нагородження конкурсу "Спортивне сузір’я", голову Федерації баскетболу України, Михайла Бродського визнано меценатом року у Черкасах.
Як повідомляв сайт vikka.ua, три юнацькі команди "Черкаських Мавп" стали чемпіонами України.