Днями Міністерство захисту довкілля України відмовило у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності ТОВ «ФРАНКО СЕНД», яке мало намір видобувати пісок в руслі річки Дніпро в районі історіичної місцини біля Трахтемирівського півострова. Про це на своїй сторінці в мережі Фейсбук повідомили місцеві екоактивсти.
Нагадаємо, що компанія ТОВ «ФРАНКО СЕНД» отримала дозвіл і навіть почала проводити громадське обговорення. Місце де мали протягом 30 років добувати пісок – це Зарубський брід, через який свого часу Сагайдачний вів військо на москву. Згодом цю місцину затопили і створили Канівське водосховище.
Як зазначяють активісти, між Трахтемирівським півостровом та Переяславом існував єдиний брід. Цим бродом багато років рухалися культури і війська, тут єдине місце, де Трипілля переходила на Лівий берег, тут рухалися русичі і козаки, цим бродом Сагайдачний крайній раз вів війська на москву. Жодного разу ця підводна територія не досліджувалася науковцями на предмет виявлення місця броду, а це однозначно важливе дослідження як для істориків та археологів, так і для геологів та палеонтологів.
Проте, попри відмову від Міністерства захисту довкілля, активісти побоюються, що приватна фірма продовжить процедуру і таки з часом приступить до видобутку. Чим зруйнує історичний пласт.
Відмова Міністерства містить детальне (на 7 сторінках) обгрунтування відмови, розміщене на сайті в реєстрі ОВД.
«Висновок. Якщо захищати культурну та природну спадщину грамотно і системно, а ще й колективно та гучно, щоб всі знали і допомагали – позитивний результат буде. Тепер у нас є час подумати над кращим захистом Трахтемирівського півострова від промисловиків», – зазначають активісти