Цього року зібрати дитину до школи черкасцям коштуватиме щонайменше 4 тисячі гривень. При цьому липнева середня зарплата по місту становить 4441 грн. Як одягти та зібрати до школи дітей, щоб це не вдарило по кишені, дізнавався сайт vikka.ua.
Мама хлопчика, який цьогоріч піде до другого класу, Олена Вакуленко каже: ціни кусаються, але придбати усе для школи необхідно.
"Деякі речі в нас з минулого року: портфель, пенал і спортивний костюм, який купували на виріст. Економимо, купуючи одяг у секонд-хендах, а зошити по акції в супермаркетах. Форми в нашій школі немає", – каже жінка.
Мама п’ятикласника Марина Величко після навчального року продає форму через інтернет. Форма залишається практично нова, адже дитина виростає з неї, так і не зносивши.
"Економити можна і на зошитах. За барвисту обкладинку деруть гроші, хоча буває, що папір всередині гірший, ніж у однотонного зошита. На одязі не економимо, тому що для дитини хочеться купити нове і якісне", – ділиться досвідом черкащанка.
Найдорожчим предметом гардеробу учня є шкільна форма. Вартість залежить від якості та розміру. За традиційний комплект піджака і брюки доведеться віддати від 800 до 1500 грн. Це без взуття, сорочки та блузи. Зекономити на шкільній формі можна, купуючи моделі старих зразків. Вони коштують менше, ніж ті, що відповідають останнім трендам. В середньому на 100 гривень дешевше форму продають у малих населених пунктах та магазинах при швейних фабриках.
На початку серпня традиційно відкриваються шкільні ярмарки з великим розмаїттям вибору. Купуючи товари для школи задовго до початку вересня, можна уникнути значної накрутки перед початком навчального року. Якщо купувати товари в інтернеті, можна зекономити 20% сімейного бюджету. До того ж деякі сайти пропонують безкоштовну доставку.
Можна заощадити і на якості. Але чи варто, якщо це може позначитись на здоров'ї дитини? Найдешевший рюкзак можна придбати за 350 гривень, однак він буде без твердої ортопедичної спинки та сіточки, щоб спина школяра "дихала" у спеку. Тут треба пам’ятати про приказку "скупий платить двічі", адже якісний рюкзак, спортивний костюм чи взуття дитина може носити і 2 роки.
Тамара Загороднюк працює продавцем канцтоварів на ринку в Черкасах вже понад 12 років. Жінка каже: сезон підготовки до школи вже в розпалі.
"Звісно, йдемо на поступки батькам, скидаємо пару гривень з ціни, якщо беруть чималу кількість зошитів. Вартість перед вереснем не збільшувала, ціни в мене такі, як були навесні", – говорить продавчиня.
Існує міф, що в магазинах канцтовари дорожчі, ніж на базарі. Насправді ціна на ринку і в мережевих магазинах майже однакова. До того ж у магазині дотримуються норм зберігання товару, при потребі на нього дадуть гарантію та обміняють.
За канцелярські дрібниці цього року доведеться викласти до 500 грн. Витрати на цьому не обмежаться, адже протягом навчального року доведеться купувати додаткові спеціалізовані зошити, контурні карти, підручники, які часто пропонують купувати централізовано у школі. Але якщо звернути увагу на інтернет, то все те ж можна купити з економією до 50% від тієї ціни, яку просять у школах.
Малозабезпеченим сім’ям, середньомісячний дохід яких нижчий від прожиткового мінімуму, доводиться зводити кінці з кінцями, щоб підготувати дітей до школи. Соціальна допомога від держави, яку отримують такі родини, не може бути більшою, ніж 85% прожиткового мінімуму (1455 грн). Таким чином, на дитину від шести до вісімнадцяти років держава щомісяця виділяє 1236,75 грн. Враховуючи нинішні ціни, такої допомоги навряд чи вистачить на необхідні шкільні товари.
У Міністерстві освіти зазначають, що розробляти окремі програми допомоги малозабезпеченим сім’ям зі школярами – не їхня прерогатива. Цим мають займатися місцеві органи, адже проблеми кожної родини краще видно на такому рівні.
Як повідомляв сайт vikka.ua, у Черкасах запрацював шкільний ярмарок.
Інна Курило