У першому кварталі 2015 року Кременчуцьке водосховище в районі Черкас залишається забрудненим переважно сполуками важких металів та фенолами, пише vechirka.net.
За розрахунками, середні концентрації фенолів перевищують ГДК в 2,0 – 4,0 рази; хрому шестивалентного перевищують ГДК в 2,3 – 2,5 рази; залізо загальне перевищує ГДК в 1,8 – 2,2 рази; цинк – в 1,5 – 3,6 рази; марганець – в 3,9 – 4,2 рази.
За інформацією начальника Черкаського обласного гідрометцентру Віталія Постриганя, концентрації важких металів в створі відбору проб 6 км нижче міста були меншими в порівнянні з фоновим створом. Проте, більшість контрольованих інгредієнтів у пробах води, що відібрані в межах міста, перевищують значення інгредієнтів в пробах води, відібраних у створі 2 км вище міста – в 1,1 рази, а концентрації фенолу – в два рази.
Феноли є одним з найбільш поширених забруднень, що надходять у поверхневі води зі стоками підприємств. Фенол є вихідною речовиною для виробництва барвників, лікувальних препаратів, пластичних мас. У стічних водах промислових підприємств вміст фенолів може перевершувати 5-10 г/л, притому, що ГДК фенолів у питній воді і воді рибогосподарських водойм становить 1мкг/л.
Скидання фенольних вод у водойми різко погіршує їх загальний санітарний стан, впливаючи на живі організми токсичністю. Велика кількість фенолів утворюється при біохімічному розкладі водних рослин. Максимальний вміст фенолів спостерігається у місцях скупчення водоростей у період їх вегетації, особливо у плямах "цвітіння". Хлорування феноломістких вод при водоочищенні призводить до утворення хлорфенолів, які навіть при концентрації 1 мкг/дм3 надають воді неприємний запах.
"Випадків високого забруднення води (перевищення десяти допустимих норм) у 1 кварталі 2015 року не спостерігалось. Однак, у попередні роки такі випадки були зафіксовані – по міді до 68 ГДК в 2014 році. Це свідчить про те, що моніторинг забруднення поверхневої води Дніпра має важливе значення і повинен підтримуватись всіма органами влади як міста Черкаси, так і області, – зазначив Віталій Постригань. – Скиди в річку Дніпро повинні бути контрольованими і проходити якісну очистку. Від якості поверхневої води залежить якість водопровідної води, а відповідно і стан самопочуття людини, особливо маленьких мешканців Черкас".
Гідрометеорологічна служба більше 20 років контролює забруднення води річки Дніпро в акваторії м. Черкаси. Відбір та аналіз проб води виконує спеціалізована лабораторія, що з періодичністю один раз на три роки проходить атестацію в органах Мінекономрозвитку.
В цілому за рік лабораторія виконує аналіз близько 108 проб і визначає в них в середньому 30 інгредієнтів. Проби води беруться в трьох різних місцях: 2 км вище міста (за течією річки); в межах міста та 6 км нижче міста. В результаті аналізу проб оцінюється якість води та визначається на скільки місто Черкаси впливає на інтенсивність забруднення поверхневої води Кременчуцького водосховища своїми господарськими, комунальними та промисловими відходами.