В Україні, починаючи з 2014 року, в межах зобов’язань щодо Угоди про асоціацію з Європейським союзом, триває важлива реформа децентралізації. Вона розпочалася зі схвалення Кабінетом Міністрів України Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, передає прес-служба народного депутата України Віктора Вовка.
Зазначена реформа дозволила розпочати формування дієвого і спроможного інституту місцевого самоврядування на базовому рівні – об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Крім того, завдяки реформі децентралізації місцеві бюджети, за даними Кабінету Міністрів України, за останні роки зросли на 123,4 млрд грн: з 68,6 млрд. грн. в 2014 р. до 192 млрд. грн. в 2017 р.
Однак, попри зазначені позитивні досягнення реформи децентралізації, в Україні також відбуваються окремі процеси та події, що спрямовані на її підрив та саботаж.
У липні 2018 року громадою села Яблунів було прийняте важливе рішення про приєднання до Канівської міської ОТГ. Всі необхідні процедурні моменти було відпрацьовано, документи підготовлено, подано, а Черкаською ОДА затверджено висновок про відповідність Конституції та законам України проектів рішень про добровільне приєднання громади с. Яблунів до м. Канів.
Та не так склалось, як гадалось. Прийняте добровільно громадою села Яблунів рішення про приєднання до Канева не задовільнило, навіть вкрай обурило дві місцевих сили – владу та бізнес. Мова йде про посадових осіб Канівської районної державної адміністрації, Канівської районної ради, деяких депутатів Яблунівської сільської ради та представників компанії ТОВ "Науково-виробнича фірма "Урожай", яке входить до групи підприємств агрохолдингу "Миронівський хлібопродукт".
Саме влада і бізнес, спільно, протиправно та незаконно захопили владу в с. Яблунів. Яким чином поцікавитесь Ви? Адже єдиним "джерелом влади в Україні є народ". Відповідь проста: влада використала свої важелі впливу – владні повноваження, що надані їй законом; бізнес застосував свої важелі впливу – гроші, за які пролобіював свої інтереси та дав хабарі чиновникам.
Реагуючи на звернення сільського голови с. Яблунів Огородніка В.В. щодо захоплення влади в с. Яблунів, народний депутат України Віктор Вовк звернувся з депутатським запитом до Генерального прокурора України Луценка Ю.В. та Голови Національної поліції України Князєва С.М. щодо розслідування цих подій.
Коротко про головних антигероїв зазначених у депутатському запиті народного депутата Віктора Вовка:
В серпні після прийняття рішення громадою с. Яблунів приєднатись до м. Канів, голову села Огородніка В.В. провідали представники НВФ "Урожай", виробничі потужності якої розташовані, на території с. Яблунів, а саме директор фірми Воскобойнік О.А. та начальник служби безпеки фірми Штейман О.П. Від сільського голови незаконно вимагали скасувати прийняте Яблунівською сільською радою рішення про добровільне приєднання територіальної громади села до Канівської міської ОТГ. Вимогу супроводжували психологічний тиск, залякування та погрози.
Попри погрози та залякування, голова села Огороднік В.В. відмовився іти в супереч прийнятому жителями села рішенню приєднатись до м. Канів. Одразу після цього почалась зухвала атака МХП та заохочених ним чиновників на місцеве самоврядування з метою захоплення влади в с. Яблунів.
У найближчі кілька днів керівництво НВФ "Урожай" разом із заохоченими ними чиновниками і депутатами різних рівнів:
– провели збори жителів с. Яблунів, на яких Воскобойнік О.А повідомив жителям, що їх приєднання до м. Канева не входить в плани компанії;
– провели незаконну сесію Яблунівської сільської ради, на якій були ухвалені протиправні рішення: скасування рішення громади про приєднання до м. Канів, обрання секретарем сільради Майстренко О.М. та дострокове припинення повноважень голови села;
– на підставі прийнятих незаконних рішень внесли зміни в ЄДР та здійснили ряд спроб захопити насильно приміщення Яблунівської сільської ради, привласнити її документи, штампи, печатки.
В процесі без постраждалих не обійшлось – депутат Канівської райради Майстренко С.М. вдарив жительку села в приміщенні сільської ради, внаслідок чого вона втратила свідомість.
Відмітився в цій історії і голова Канівської РДА Шелест Д.Є., який зловживаючи своїм службовим становищем на апаратній нараді дав вказівку начальнику Канівського відділення поліції застосувати до голови села Яблунів Огородніка В.В. неправомірні дії у вигляді арешту та накладення штрафу на його автомобіль.
У депутатському запиті народного депутата Віктора Вовка зазначається, що працівники поліції протягом численних спроб захоплення приміщення Яблунівської сільської ради були присутні там, але в вищезазначені події не втручались, проявляли бездіяльність та не вжили жодних заходів для недопущення вчинення злочинів.
Зважаючи на все вищеописане народний депутат Віктор Вовк запропонував Генеральній прокуратурі України та Національній поліції України відкрити кримінальні справи проти представників влади та бізнесу, які брали учать у захопленні влади у с. Яблунів та притягнути винних осіб до відповідальності згідно законодавства України.
Віктор Вовк звернув увагу правоохоронних органів на необхідність проведення перевірки можливого підкупу та незаконного впливу керівниками ТОВ "Науково-виробнича фірма "Урожай" на посадових осіб Канівської районної державної адміністрації і Канівської районної ради, а також на окремих депутатів Яблунівської сільської ради. Запропонував здійснити перевірку та службове розслідування щодо бездіяльності працівників Національної поліції України.
"Звертаю Вашу увагу, що такі безпрецедентні події грубо порушують верховенство права в Україні та підривають засади місцевого самоврядування і реформу децентралізації", – зауважив правоохоронцям народний депутат Віктор Вовк.
Висновок цієї сумної історії с. Яблунів "Наша українська демократія нагадує золотий годинник без механізму – блищить, але не працює!" Тому поки що, без народного контролю, будь-яка влада починає зловживати своїм становищем і, на жаль, приклад атаки МХП на місцеве самоврядування на Черкащині – це не поодинокий випадок.
Як повідомляв сайт vikka.ua, депутат від Черкащини звернувся до Європейського банку щодо грубих порушень екологічного законодавства відомим підприємством.