Політичний експерт, керівник Академії стратегічних досліджень Сергій Пасічник поділився своїм баченням проведення виборів у Черкасах. Про це він написав у персональному блозі.
– Такої кількості громадян на дільницях вже давно не пригадують навіть члени виборчих комісій зі стажем. Втім поєднання високої явки з (на диво!) слабкою готовністю комісій до виборів дало не найкращий результат. З самого початку склалося враження, що міська ТВК фактично самоусунулася від багатьох моментів робочої діяльності. Спочатку незрозуміла ситуація із затвердженням бюджету виборів. Потім абсолютно незрозумілі коментарі окремих членів ТВК щодо неважливості місцевих виборів, на які нібито й грошей немає і взагалі ледве не заклики до їх саботажу, – каже експерт.
На його думку, ще дивнішим був склад і формат роботи районних виборчих комісій. Однак, й раніше були ситуації, коли комісії очолювали маловідомі люди або ті, хто вперше на виборах, але "так щоб по жодному прізвищу не виникало ані найменшої згадки – це звісно треба було постаратися".
Також пікантності ситуації додало відсутність норми про можливість зняття з місцевих перегонів кандидатів за порушення виборчого законодавства. На його думку, з одного боку – норма правильна – бо унеможливлює зняття опозиційних чи непотрібних кандидатів за сфальшованими обставинами, з іншого – учасники виборчої кампанії фактично могли робити все, що завгодно "максимум – їх би насварили пальчиком з ТВК".
"Що ми отримали станом на день виборів:
– знервовані і дезорієнтовані члени ДВК (багато ненавчених, перші засідання відбулися невідомо коли, купа ротацій плюс підсилення з ініціативи районних ТВК незадовго до дня виборів невідомо чиїми людьми), які часто густо не розуміли, що треба робити, кому і як.
– банальна відсутність пакувальних матеріалів та мішків для виборчої документації та місцевих бюлетенів, що в підсумку призвело до використання чого завгодно – починаючи з інформаційних плакатів кандидатів в президенти і закінчуючи сміттєвими пакетами. Це стало однією з причин чому виникали питання по якості доставлених бюлетенів.
– повним ходом використовувались окремими кандидатами "чорні" агітаційні матеріали в характерному і відомому тим, хто не перший раз в Черкасах на виборах, стилі. Багато інформації про прямий і непрямий підкуп виборців фіксувалося, як окремими громадянами, так і моніторинговими організаціями".
Як стверджує експерт, усе це відбувалося до 25 травня і абсолютно не хвилювало жодну особу з тих, хто зараз масово кричить про порушення.
"Шановні, а де ви були коли велася підготовка до виборів? Кілька простих запитань:
– чи не діючий невідомо в якому стані міськвиконком відповідає за формування і функціонування міської та районних ТВК? І чому він не зміг нормально проконтролювати проведення виборів? Чи просто було очікування, що все лишиться так як є? Я вже писав з рік тому, що коаліція "Усі проти Одарича" тоді отримала красиву, хоч і на межі фолу тактичну перемогу. Але по факту коаліціанти не виявилися учасниками проекту "Черкащани" – вони просто поховали свої політичні кар’єри. Частина вже за підсумкам цих виборів, частина через півтора роки.
– чи не кандидат на посаду міського голови від "Батьківщини" першим стартонув на місцевим виборах не чекаючи навіть реєстрації? І чи не забагато рекламних площин (які можливо планувалися під виборчу кампанію Юлії Володимирівни) пішло під кампанію цього кандидата? Особисто мені вдалося натрапити на два чи три борди з ЮВТ. На якомусь етапі гості Черкас дивувалися чи не балотується Анатолій Бондаренко в президенти?
– на мажоритарці більшість політичних сил отримали цілком прогнозовану кількість своїх депутатів. Звісно по ряду округів є запитання. "Демальянсу" цікаво чому переміг Сергій Кудактін, а не Тая Плахута? Денису Жмаєво цікаво чому Араїк Мкртичан? Чому нікому не відомий працівник "Азоту" Харламов переміг очикуваного лідера перегонів Нарека Казаряна? Проте в політиків питання виникають зовсім з іншого приводу.
– чому нікого не дивує не проходження "Демальянсу" і "За Україну!" ("Правий сектор" і "БлокПост"), а проходження ПРП і афганців? Хто взагалі хоч щось чув про ПРП останнім часом? І де була та партія афганців?
– дуже негарно є з технологічної боку ситуація на умовно ліберальному електоральному полі. Чому не домовилися фактичні союзники в Черкасах? Чи комусь дуже хотілося зрозуміти реальні сили учасників пасьянсу аби потім домовлятися з урахуванням вагових категорій? Адже фактично УДАР, ПВД і "Солідарність" потопталися один по одному. І якщо на деяких округах щось десь ще було погоджено, то по окремих ситуація виглядала по Лесю Подерв’янському – "артилерія бйот по своіх". Взагалі, як на мене, новообраному президенту свого часу було би правильно згортати "Солідарність" в один проект з УДАРом. Втім Петру Олексійовичу видніше, а що ми отримаємо в результаті – побачимо".
Cергій Пасічник підсумовує, що не зважаючи на технічні та організаційні порушення, вибори в Черкасах відбулися.
– Сам голосував поза межами кабінки аби не стояти черзі. Проте системних порушень, зокрема в сегменті виборів міського голови чи списків партій, очевидно, немає. Принаймні в день виборів до 20.00 ніхто про це не говорив. З мажоритаркою традиційно складніше. Усі чекали від конкурентів усіляких негараздів і часто шукали проблеми навіть там де їх і не було. І навпаки, місцями системна локальна робота з підкупу виборців або адмінтиску на них дала свої результати. Дуже дивно складається ситуація, коли провладні (станом на день виборів) кандидати звинувачують усіх кому не ліньки в фальсифікації виборів. А чим же ви тоді займалися? Де контроль, де міліція, де акти-скарги? Як людина трошечки дотична до політконсалтингу можу сказати, якби хотіли фальсифікувати, то в міській раді була би гарантована більшість якої-небудь однієї політичної сили. Наразі ж ми маємо дещо оновлений і омолоджений, але такий же політичний тераріум, де потрібно буде вибудовувати складну і нестійку, можливо взагалі ситуативну, коаліційну конструкцію, – зазначив Пасічник.