додому Новини Українцям продовжили обмеження на зняття грошей з гривневих депозитів і карток

Українцям продовжили обмеження на зняття грошей з гривневих депозитів і карток

0

Національний банк знову продовжив обмеження на купівлю валюти, переказ грошей та зняття коштів з валютних рахунків населення. Відповідне рішення затверджено постанову НБУ № 328. Про це інформують "Вести".

Ці табу діяли три місяці, і регулярно продовжувалися з березня: остання постанова (№ 245 ) набула чинності 1 травня, і термін її дії закінчувався 1 червня 2014.

Проти обмежень виступав Міжнародний валютний фонд, і джерела в Нацбанку на цьому тижні повідомляли, що з понеділка вони будуть скасовані. "Проте керівники банків на останніх зустрічах просили НБУ продовжити табу, і вже відкрито говорили про фінансові проблеми системи, а деякі і про закриття низки банків, якщо вкладникам буде дозволено в момент спустошити свої рахунки. Тому, наскільки мені відомо, керівництво Нацбанку піднімало це питання на зустрічі МВФ, і змогли узгодити цей пункт. Фонду дали зрозуміти, що якщо обмеження не продовжити, то третина банків в Україні доведеться закрити. Ось він і дозволив це зробити", – повідомили джерела в Нацбанку.

Постановою НБУ № 328 дублюються всі раніше діючі обмеження. Людям дозволяється за добу купувати готівкової валюти не більше, ніж на еквівалент 15 тис. грн. На цю ж суму дозволяється здійснювати грошові перекази без відкриття банківських рахунків. І все той же еквівалент 15 тис. грн дозволяється в день знімати з валютних депозитів населення.

Раніше Українці вимагають від Нацбанку перевести валютні кредити в гривневі.

У теж час новим документом затверджується і одне принципово нове обмеження. Воно теж стосується зняття грошей з рахунків, але вже не валютних, а гривневих. Населенню забороняється знімати з депозитних та карткових рахунків у нацвалюті більше 150 тис. грн на добу. З цього правила є два винятки. По-перше, воно не стосується зарплатних виплат, а також відрядження, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (крім матеріальної допомоги). По-друге, випадків, коли кошти на рахунки вносилися готівкою.

"Іншими словами, якщо мова йде про класичний депозит або картковий рахунок, на який люди в свій час внесли свої заощадження готівкою, то з нього людина повинна отримати всю потрібну гривню. Але от якщо це історія з безготівковою перекиданням грошей, то отримає не більше 150 тис. грн. Адже як тільки з'явилося обмеження на зняття валютних коштів, тут же з'явилися різні схеми. Найпростіша – гроші з валютного рахунку перекидаються на гривневу карту (відбувається автоматична конвертація ), і тут же знімаються людиною. Якщо сума невелика – у банкоматі, велика – в касі банку. Тепер це можна провернути лише в межах 150 тис. грн", – пояснює новації начальник казначейства одного з банків.

З початку року люди всіма правдами і неправдами намагаються вилучити свої заощадження з банків. Як повідомив Нацбанк в "Основах грошово-кредитної політики" на 2014 р., лише за перший квартал цього року населення зняло 32300000000 грн з гривневих рахунків і $ 3,1 млрд – з валютних. Щоб покрити цю нестачу і депозитний відтік минулого року, НБУ надав банкам цього року рекордні обсяги рефінансування: за січень-березень було виділено 63100000000 грн. І Рада Національного банку навіть дорікнув правління регулятора за те, що "друкарський верстат " працює понад міру: за перші три місяці монетарна база зросла на 7,4 % , при затвердженому прирості на весь 2014 не більше ніж в 21 %.

Ще один важливий момент постанови Нацбанку № 328, який також, швидше за все, був узгоджений з МВФ, – це терміни дії нових обмежень. Якщо всі попередні табу на купівлю, валюти, її зняття з рахунків і грошові перекази, затверджувалися терміном на один місяць (і на цей же термін продовжувалися), то новий документ буде діяти відразу три . До 1 вересня 2014.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version