Книги одразу трьох вихідців із Черкащини цьогоріч претендують на перемогу у 15-му літературному конкурсі “Книга року BBC”.
Йдеться про “Добрі новини з Аральського моря” Ірени Карпи, “Район Д” Артема Чеха та “Скелет без шафи” Оксани Лущевської. Напередодні на сайті BBC Україна оприлюднили так звані Довгі списки ювілейної літпремії.
Ірена Карпа “Добрі новини з Аральського моря”
Епатажна письменниця, співачка, журналістка, ведуча, дипломатка Ірена Карпа народилась і до трьох років прожила у Черкасах. Тут досі живе її бабуся, яка щоразу, коли відома онука приїздить на гостини, частує її домашніми, такими рідними смаколиками.
Фото – Facebook / Черкаський книжковий фестиваль
Однак нова книга нашої відомої землячки, яку та, до слова, презентувала в середині жовтня на Третьому черкаському книжковому фестивалі, – не про Черкаси. Вона про Париж. Точніше – про життя 4 українок у Парижі. І своєрідна підказка, як вижити в столиці романтики. Так, виявляється, “Добрі новини з Аральського моря” не мають жодного відношення до Аральського моря.
Фото – Facebook / Черкаський книжковий фестиваль
Над романом письменниця працювала близько трьох років, зізнається, в процесі доводилось навіть консультуватись із психотерапевтом. Авторка каже, що образи чотирьох героїнь книги – своєрідні збірні образи українських емігранток. Щоправда, кілька історій згодом виявились реальними. Однак усі – під смачним літературним соусом, притаманним Ірені Карпі.
Артем Чех “Район Д”
У рідних Черкасах Артема Чеха знають більше як Артема Чередника. До того, як стати відомим письменником він устиг пропрацювати навіть актором місцевого драматичного театру. У 2007-му став переможцем конкурсу “Молодіжний міський роман”.
З 2015-го по 2016 Артем воював в АТО. 10 місяців, проведені в зоні бойових дій вилились у книгу-щоденник “Точка нуль”.
Нині твори Артема видані в перекладах німецькою, англійською, польською, чеською та російською мовами.
Роман “Район Д”, як і більшість творів автора, – автобіографічний. Ідея твору зародилась у письменника ще у 2011 році. Він складається з низки оповідань, головні герої яких – черкасці, люди, яким ми з вами зустрічаємо щодня в реальному житті або в розповідях знайомих.
Оксана Лущевська “Скелет без шафи”
Письменниця, перекладачка, дослідниця дитячої літератури Оксана Лущевська народилась у Тальному на Черкащині. Хоч нині доля занесла її у містечко Шарлот, яке знаходиться в американському штаті Північна Кароліна.
Фото – 4mama.ua
До цього, з 2010 по 2012 рік навчалася в Пенсильванському державному університеті (США), а в 2016-му здобула ступінь докторки наук у галузі освіти в Університеті Джорджії (США). Нині тексти письменниці входять до “Хрестоматії сучасної української дитячої літератури”. Крім того, Оксана є засновницею дитячих онлайн-курсів Joyful Foх Reading Club, спрямованих на розвиток читацької культури, критичного мислення та візуальної грамотності.
Книга “Скелет без шафи” номінована на звання кращої дитячої книги за версією BBC Україна. Історія, здавалось би, звична – із життя сучасних підлітків. Про самотність, проблеми з оточенням, боулінг, розраду й захоплення. І навіть – про таємного друга, про існування якого ніхто не здогадується…
Фото – chytomo.com
Нині за справу вже взялось журі конкурсу Книга Року BBC, до складу якого входять знані журналісти, науковці, письменники, Серед усіх претендентів ті виберуть по п’ять фіналістів у кожній номінації. Серед них уже визначатимуться з переможцем.
Довідка:
Конкурс Книга Року BBC в Україні був вперше проведений у 2005 році. Найкращі твори обирають у трьох номінаціях – Книга року ВВС, Дитяча Книга року ВВС та Книга року ВВС – Есеїстика. Переможець у кожній номінації отримає грошову премію в розмірі гривневого еквіваленту 1000 фунтів стерлінгів.
Зазвичай імена переможців до останнього тримають у таємниці й оголошують лише під час церемонії нагородження. Цьогоріч фінал конкурсу пройде 13 грудня.
Як повідомляв сайт vikka.ua, у Черкасах презентували містичний трилер з містянами у головній ролі.
Будьте завжди в курсі найсвіжіших новин – підписуйтесь на наш канал в Telegram!