Українське бароко можна порівняти із найкращими світовими архітектурними стилями. "Україна Інкогніта" склала рейтинг Топ-10 Українське бароко. Храми. До нього потрапив і Спасо-Преображенський собор, що розташований у Золотоніському районі.
1. Софійський собор (Київ)
Доки стоїть Свята Софія – стоятиме Україна.
2. Троїцький собор (Чернігів, Троїцько-Іллінський монастир)
У рік завершення будівництва Введенської церкви в монастирі розпочалося нове, цього разу грандіозне будівництво – почалося зведення Троїцького собору. Проект собору розробив архітектор польсько-німецького походження Йоган (Ян)-Баптист Зауер. Він же керував будівельними роботами.
3. Велика церква Лаври, Успенський собор (Київ)
Закладення нового кам’яного храму відбулося у 1073 році. На будівництво Антоній та Феодосій запросили чотирьох майстрів із Константинополя (хоча існує легенда, що сама Богородиця у сні запросила зодчих на Русь). "Де закладати храм?" – запитали зодчі Антонія. "Де Господь вкаже" – відповів преподобний. І Господь вказав: спочатку тут не випала роса, потім випала лише тут, пізніше сюди зійшов вогонь, випалив зелень та утворив заглиблення у землі.
4. Михайлівський Златоверхий собор (Київ)
Собор, збудований у Княжу Добу, перебудували у стилі українського бароко. У 18 столітті фасади храму були прикрашені ліпними прикрасами – облицюваннями і орнаментом – виконаними відомим київським архітектором Іваном Григоровичем-Барським. Фризи барабанів були декоровані оригінальними майоліковими розетками, що виблискували на сонці, подібно до коштовних каменів. Радянські варвари зруйнували святиню. За фотографіями та збереженим проектом храм відновили в період незалежності.
5. Церква Миколи Козацького (Сумська область, Путивль)
Церква Миколи Козацького є однією з головних пам’яток українського бароко в межах Східної України. Місцеві мешканці дуже шанують цей храм. Кажуть що його не зачиняли для богослужінь навіть у радянські часи. Хоча вони, мабуть, і не уявляють якою пам'яткою є ця церква.
6. Троїцький собор (Чернігівська область, Прилуцький район, Густиня, Троїцький монастир)
Зараз Густиня – це маленьке село з населенням у 150 осіб. Виникло воно у 1600 році, коли монахи з гори Афон Йоасаф та Афанасій з благословення настоятеля Києво-Печерської Лаври прийшли сюди для усамітнення й заснували тут, на острові в заплаві річки Удай серед густого лісу (звідси і назва), чоловічий монастир. Освятили обитель на честь Святої Трійці.
7. Миколаївський собор (Чернігівська область, Ніжин)
Цей величний храм є одним з найбільш ранніх зразків українського козацького бароко. Він повністю відтворює у цеглі форми дерев’яних козацьких храмів. Коли точно його збудували достеменно невідомо. Вважається що будівництво розпочали у 50-ті роки XVII століття. Будували собор козаки Ніжинського полку на кошти соратників Богдана Хмельницького братів Золотаренків.
Миколаївський собор є одним з найвищих храмів збудованих у XVII столітті. Та й взагалі в Україні знайдеться небагато храмів, які перевищують його висотою. Стрімко злітають угору на висоту 55 метрів 5 щільно стулених бань Миколаївського собору. Могутні стіни (товщина їх перевищує 1,5 м), вкриті хитромудрим бароковим декором, підкреслюють фортифікаційне значення будівлі, але не дають засумніватися в його першочерговій функції церкви-домінанта. Церкви, яка стала прототипом для багатьох п’ятибанних хрещатих храмів, виконаних в стилі українського бароко.
8. Спасо-Преображенський собор (Черкаська область, Золотоніський район, Бакаївка, Красногірський Покровський монастир)
1767 року Софроній перебуваючи у Іркутську ініціював будівництво Спасо-Преображенського собору в Красногірському монастирі та виділив кошти на цю справу. Собор зводили за проектом видатного українського архітектора Івана Григоровича-Барського. У 1771 році будівництво закінчили, але Софроній так і не побачив цієї перлини українського бароко.
9. Успенський собор (Чернігів, Єлецький Успенський монастир)
Пам’ятаєте перший і єдиний радянський фільм жахів? Вій. Дійсно цікавий і майстерно знятий фільм із прекрасними акторами та прекрасними декораціями. Хоча, звичайно, монстри у цьому фільмі не йдуть ні в яке порівняння із сучасними голлівудськими монстрами, але ж і знімався фільм аж у 1966 році. Пригадайте самий початок кінострічки, там де бурсаки відправляються на канікули, а бородатий архімандрит каже їм напутнє слово. Відповідно до повісті виходять вони із брами Київської бурси – Києво-Братського училища, яке розташовувалось у Братському монастирі. Але на екрані зовсім не Київ – це Чернігів, а бурсаки вибігають із брами Єлецького Успенського монастиря. Отже цей монастир – кінозірка, адже його бачили практично усі мешканці колишнього СРСР та і всього пострадянського простору.
10. Церква святої Катерини (Чернігів)
У 1696 році цар Петро І пішов черговою війною на турків. Ну типу, як у пісні "Ногу Свєло": "…и снова идут на войну Петербург и Стамбул…". Цього разу майбутній імператор вирішив захопити османську приазовську фортецю із простенькою назвою Азов. Ну й нехай, це його справа, але ж він цього разу і запорізьких козаків за собою потягнув. І ті били турка не жаліючи живота свого, і здобули звитяжну перемогу. Керував козацьким військом чернігівський полковник Яків Лизогуб. На честь цієї перемоги він вирішив поставити у Чернігові козацьку церкву.