24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) по всьому світу відзначають День боротьби з туберкульозом. ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що для профілактики захворювання важливе здорове різноманітне харучавання, відсутність шкідливих звичок та регулярна лікарські обстеження.
Епідемія туберкульозу в нашій державі за критеріями ВООЗ оголошена з 1995 року. Щогодини туберкульозом заражаються троє жителів нашої країни та вмирає один хворий, а всього хворіє 1,5% населення. З’явилась нова небезпечна форма хвороби – хіміорезистентний туберкульоз, тобто не чутливий до лікарських препаратів.
Зростання рівня захворюваності населення на туберкульоз в області, що розпочалося на початку 90-х років, припинилось у 2008 році. За останні 5 років тенденція до зниження захворюваності збереглася.
Туберкульоз – хронічне інфекційне захворювання характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Туберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.
Збудником туберкульозу є мікобактерії туберкульозу. Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження – хвора людина. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Туберкульозом можна заразитися де завгодно і необов’язково в результаті прямого контакту з хворим.
Будь-яка людина повинна для себе запам’ятати одне правило: якщо у вас довготривалий кашель (більше 3 тижнів) і хоча б один з наступних симптомів:
- субфебрильна температура,
- нічна пітливість,
- немотивоване зниження ваги тіла,
- слабкість,
- кровохаркання.
Людині з подібними симптомами потрібно звернутись до лікаря і пройти обстеження на туберкульоз.
Необхідно наголосити на важливості профілактичної флюрографії, яку групам ризику з туберкульозу необхідно проводити 1 раз на рік, іншим верствам населення щонайменше 1 раз на 2 роки. Пам’ятайте, хворобу легше попередити, ніж вилікувати.
Несприятливі чинники, що сприяють поширенню туберкульозу:
- погані житлові умови,
- неповноцінне харчування, брак якісної питної води,
- стреси, недосипання,
- низька санітарна культура населення
- алкоголь і куріння
Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню.
Читайте також: черкаські медики в тіктоці навчають, як надавати допомогу