додому Новини Що потрібно знати про новий український закордонний паспорт

Що потрібно знати про новий український закордонний паспорт

0

Уже в перші дні нового року в Україні обіцяють розпочати оформляти закордонні паспорти з біометричними даними. Головна відмінність біометричного паспорта від звичайного – наявність вбудованого чіпа з додатковими медичними даними про власника такого документа з метою його ідентифікації. Введення такого типу офіційних документів є однією з умов ЄС для лібералізації візового режиму з перспективою його скасування в найближчі роки. Євросоюз наполіг на цьому для підвищення захисту від нелегальної міграції, злочинності і тероризму: біометричний паспорт не дозволяє проїхати будь-якого роду порушнику під чужим ім'ям (наприклад, якщо він змінив ім'я і зовнішність). Зовні новий паспорт, всупереч чуткам, дуже схожий на нинішній закордонний паспорт – синю книжечку на 32 сторінки, на яких будуть ставити відмітки про перетин кордону і вклеювати візи, пише "Обозреватель", з посиланням на "Вести".

Перше, що кидається в очі на відміну від звичайного закордонного паспорта – наявність міжнародної позначки біометричного документа на титульній сторінці. Як і нинішній, біометричний паспорт має магнітну смугу на сторінці з фото і даними власника. Вона потрібна і для зчитування інформації з чіпа, і для ідентифікації паспорта (на ній записані дані про нього). Сам вбудований в паспорт чіп настільки невеликий, що його навіть не можна прощупати.

Також паспорт серйозніше захищений від підробок. Адже одна з причин, через які Євросоюз і США довгий час не збиралися спрощувати для українців візовий режим, в тому, що паспорти нинішнього зразка часто підробляли. Найбільш поширений спосіб – шахраї відклеювали ламінатну плівку на першій сторінці паспорта і міняли фото. Також відомі випадки виправлення реквізитів документа, витравлювання друку і навіть підробки візи (фальшиву клеїли прямо на сторінку з відмовою).

Такі форми посвідчення особи діють більш ніж в 90 країнах світу. Наприклад, вже як рік такі паспорти діють в Молдові, що вже призвело до скасування віз до ЄС для громадян цієї країни. Правда, судячи з молдавському досвіду, безвізовий режим не означає абсолютно вільного пересування по Європі: на кордоні все одно відбувається огляд, вимагають свідоцтво платоспроможності, підтвердження броні готелю, медстраховку, а також зворотний квиток.

Журналісти з'ясували, як оформити біометричний паспорт, чи є ризик витоку особистих даних і коли спроститься процес проходження кордону з таким документом.

Дані: від імені до сітківки

Крім інформації, яка є в нинішніх закордонних паспортах, – ПІБ, стать, громадянство, дата народження, номер документа та номер запису в реєстрі, код ОВІРу, дата видачі та закінчення терміну дії, фото – у паспорти нового зразка додадуть оцифрованний підпис (потрібно розписатися стилусом на планшеті) і відбитки вказівних пальців рук (їх людина має право не здавати). І підпис, і відбитки будуть на чіпі. У разі пошкодження/відсутності вказівного пальця, беруться парні відбитки інших пальців рук або два відбитки будь-яких пальців. Їх знімає спецпристрій, до якого потрібно прикласти пальці, – змащувати їх і прикладати до паперу не потрібно. За бажанням, можна залишити про себе і будь-які додаткові дані: відсканувати сітківку ока (за допомогою спец пристрою), форму мочок вуха, записати групу крові тощо.

 

Вартість: залежить від термінів

Щоб отримати біометричний паспорт, потрібно заплатити держмито – 170 грн і вартість послуг органу, який видає паспорт (підрозділ МВС або Держміграційної служби, вони беруть за свої послуги 87,15 грн). По-друге, оплатити вартість бланка. Раніше виробник паспортів – поліграфкомбінат "Україна" – повідомляв, що вона складе 15 євро, що, за нинішнім курсом, дорівнює приблизно 300 грн. Але глава Держміграційної служби Сергій Радутний заявив, що загальні витрати не перевищать 518 грн (отже, ціна бланка буде близько 260 грн). Але це за умови стандартного терміну виготовлення у 30 календарних днів. Хто хоче швидше, за 10 днів, повинен буде заплатити 775 грн. Можливість оформити звичайний паспорт теж залишається – ціна 461 грн за виготовлення в стандартні 30 днів, 884 грн – за прискореною процедурою (10 днів) і 2799 грн – за 1 день.

 

Оформлення: як, де і коли

У Держміграційній службі повідомили, що офіційно видача біометричних паспортів стартує з 5 січня 2015 року, але спочатку будуть лише приймати документи на оформлення таких закордонних паспортів і лише в 30 підрозділах (повний список буде опублікований на сайті dmsu.gov.ua в кінці грудня), у які зараз завозять необхідне обладнання. Передбачається, що вже до весни потрібне оснащення з'явиться в кожному підрозділі Держміграційної служби (всього в Україні 679), і всі вони зможуть видавати біопаспорти. Технічно всі підрозділи здатні видавати до 12 тисяч паспортів, так що дефіциту бути не повинно.

Для подачі заявки потрібен лише внутрішній паспорт (для дітей до 16 років – свідоцтво про народження) та ідентифікаційний код.

Скільки служить паспорт

Біометричний паспорт, як і звичайний закордонний паспорт, видають терміном на 10 років, після чого його потрібно замінити. Ясна річ, що якщо безвізовий режим не введуть, міняти його, можливо, доведеться і раніше – якщо закінчаться сторінки для віз та штампів про перетин кордону. Для дітей, навіть немовлят, теж потрібно оформляти повноцінний біопаспорт. Причина – з 1 січня зникає такий тип документа, як дитячий проїзний через те, що він не передбачений Законом "Про демографічний реєстр" від 6 грудня 2012 року (багатьма європейськими країнами він не визнавався й раніше).

Дитячий паспорт (до 16 років) потрібно міняти раз на 4 роки (за цей термін зовнішність дитини сильно змінюється, а сторінок для вклеювання додаткових фото в бланку закордонного паспорта не передбачено).

 

Старий паспорт – дійсний

У багатьох українців виникає побоювання, що паспорти нинішнього зразка, з введенням біометричних, перестануть діяти, тому їх в обов'язковому порядку потрібно міняти. Крім того, що це витрати за часом і грошима, так ще й у багатьох в закордонному паспорті відкриті шенгенські та/або американські візи, які досить складно отримати. Але боятися нічого – вже видані документи діють до закінчення терміну своєї дії (вказано на першій сторінці паспорта). Той, хто хоче залишити старий паспорт, і користуватися перевагами біометричного, може оформити його в якості другого (закон це дозволяє). Крім того, ніякої необхідності поспішати з оформленням біометричного паспорта немає. За найоптимістичнішими прогнозами, безвізовий режим для власників таких документів введуть через 1-1,5 року.

 

Захист: підробити неможливо

Біометричний паспорт підробити вкрай складно. Внутрішні сторінки захищені водяними знаками з гербом і зображеннями на історичну тематику (від трипільської культури, скіфської пекторалі до перших років незалежності). Також для захисту застосували жовто-блакитні волокна, а для ще більшої надійності водяними знаками продубльовані номери сторінок, а на другій сторінці червоним надрукований номер паспорта (раніше не було). Сторінка з даними власника має зображення, які видно лише під певним кутом. Неможливо підробити і саме фото, оскільки воно виконане за допомогою лазерного гравіювання, а інформація на електронному носії зашифрована. Чіп сконструйований таким чином, що при спробі відкріплення він просто перестане працювати.

 

Що дає документ з біометрією

Як уже заявили в ряді консульств (зокрема, Данії), до українців – власників біометричних паспортів будуть ліберальніше ставитися, а також не так ретельно оглядати на кордоні, де вже з'явилися компактні пристрої (розміром зі смартфон) для зняття відбитків пальців. Прикордонник для ідентифікації прикладає до нього паспорт, а також просить доторкнутися вказівним пальцем до спецпанелі.

Крім того, у багатьох міжнародних пунктах пропуску, розташованих в аеропортах, вже сьогодні є так звані електронні ворота. Це спеціальні термінали, в яких можна пройти паспортний контроль без черги до прикордонника. Це турнікет, який прибирає огородження після того, як власник паспорта докладе його першу сторінку до зчитувального пристрою, а свою долоню – до сенсорної панелі.

Що буде з особистими даними

Багато українців турбуються, що біометричні дані, які будуть знімати при видачі паспортів нового типу, потраплять не в ті руки (від злочинців до маркетологів). Оскільки раніше виготовленням паспортів займалася приватна структура, експерти не виключали такої можливості. Але зараз друк повністю передали держпідприємству. Крім того, Кабмін затвердив порядок роботи з відбитками пальців (постанова від 26 листопада 2014 N669): згідно з ним, біометричні дані отримує посадова особа підрозділу Держміграційної служби, після чого вони передаються по захищених каналах зв'язку в обчислювальний центр МВС, де і формуються набори даних для друкарського обладнання. Після цього інформація з відомчої інформаційної системи автоматично вилучається та знищується.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version