Доки владці звітують про несуттєві підвищення середньої заробітної плати, тисячі черкащан залишаються без будь-якої роботи. Чому ринок праці переживає не найкращі часи та які вакансії зараз у попиті – дізнавався кореспондент vikka.ua.
За рік середня заробітна плата на Черкащині у гривневому еквіваленті зросла майже на 20%: з 2948 грн. у жовтні 2014 року до 3670 грн. у жовтні 2015-го. У той же час у доларовому еквіваленті зменшилась майже на 30%: з $230 у жовтні 2014-го до $162 у жовтні 2015-го. Схожа ситуація склалася по всій країні – підвищення зарплат українцям не компенсувало ні девальвації гривні, ні зростання цін на товари і послуги.
Як наслідок ринок праці опинився у стані стагнації. Так, за даними Держкомстату, рівень безробіття у І півріччі 2015 року на Черкащині майже не змінився і становив 10,3% (у І півріччі 2014 р. – 9,9%) при середньому показникові по Україні 9,2%.
На сьогодні у пошуках роботи до центрів зайнятості області звернулося понад 20 тисяч безробітних. Більшість з них – особи, звільнені з підприємств переробної промисловості (станом на 1 жовтня частка таких безробітних становила майже 16%), оптової та роздрібної торгівлі (майже 15%) та особи які працювали в органах державного управління (11,2%). Про це vikka.ua повідомили у відділі організації надання послуг роботодавцям Черкаського обласного центру зайнятості.
У попиті – водії і бухгалтери
"Із більш ніж 34 тисяч вакансій, що надійшли до центрів зайнятості від роботодавців регіону, трійку лідерів очолили робочі професії – 54%. Друге місце посіли службовці (33%), третє – вакансії для осіб, які не мають кваліфікації (13%)", – зазначили фахівці центру зайнятості.
За їхніми даними, сталим залишається попит на робітничі професії. Із них найбільш затребувані водії автотранспортних засобів, продавці, трактористи, кухарі, слюсарі-ремонтники, електрогазозварники, швачки, електромонтери з ремонту та обслуговування електроустаткування тощо.
Зберігається також попит і на некваліфіковану робочу силу: підсобних робітників, прибиральників, вантажників тощо. Серед спеціалістів з вищою освітою найбільшим попитом у роботодавців користуються бухгалтери, вчителі середнього навчально-виховного закладу, менеджери з продажів, медсестри, вихователі.
Частина з вищеперерахованих фахівців має і найвищу заробітну плату, зокрема:
– начальники відділів та заступники директорів (близько 5 тис. грн.);
– водії навантажувача (2,5 тис. грн.);
– електромонтери (до 3,1 тис. грн.);
– бетонярі (3 тис. грн.);
– водії та слюсарі, дорожні працівники (3 тис. грн.);
– викладачі (понад 2,7 тис. грн.);
– інженери та менеджери по збуту (від 2,5 тис. грн.).
"Згідно аналізу актуальних вакансій і надалі буде спостерігатися попит на висококваліфікованих робітників – слюсарів, електрогазозварників, водіїв, електриків), а також на професії сфери обслуговування – продавців, швачок, кухарів. Затребуваними будуть також висококваліфіковані бухгалтери, лікарі, інженери, ІТ-спеціалісти.
"Оскільки Черкащина – аграрна область, тут завжди будуть актуальними професії, пов’язані з сільським господарством – вирощуванням, переробкою та зберіганням продукції", – додали експерти.
Варто не забувати й про те, що роботодавці потребують і потребуватимуть у майбутньому висококваліфікованих працівників, які володіють сучасними технологіями, технікою і обладнанням. У вимогах до претендентів вони зазначають насамперед володіння суміжними професіями, мобільність та здатність до швидкого перенавчання.
Ким хочуть працювати
Судячи із кількості онлайн-оголошень по пошуку роботи у Черкасах, складається враження, що найбільше безробітних бажають працювати водієм, охоронцем, вантажником, різноробочим та нянею. Насправді ж це не так.
По-перше, далеко не всі подають оголошення про пошук роботи на порталах оголошень та спеціалізованих сайтах. Це лише один із методів, який, до речі, не надто ефективний. Якщо хочете знайти роботу – варто активно шукати, а не чекати, доки знайдуть вас.
По-друге, дехто самостійно шукає роботу серед оголошень роботодавців, а інші – звертаються до приватних кадрових агентств чи стають на біржу праці, шукає роботу через друзів і родичів.
Ще один варіант – друкувати резюме і самостійно ходити до роботодавців із пропозицією своєї кандидатури. Переваги такого способу працевлаштування у тому, що ви самі обираєте працедавця та створюєте враження активної людини. Усе залежить від вашої фантазії, сміливості та компетентності.