Головний тренер двох команд "Черкаських Мавп" 2004-го року народження Олександр Лашко у своєму інтерв'ю з пресслужбою БК підсумовує непростий сезон для своїх підопічних. Розповідає про тонкощі роботи з 14-15-річними юнаками та розкриває маркери, за якими повинні слідувати його підопічні у новому баскетбольному році.
Як оціните цей сезон для ваших команд?
Частково цей сезон можна частково занести в актив. Певні завдання були і вони всі були виконані. У дивізіоні А було два завдання – перше, потрапляння у 8-ку. Далі – вихід у фінал чотирьох. У 8-ку вийшли. Були і злети і падіння. Але все одно потрапили у 8-ку, і то все вирішувалося в останньому турі. У чвертьфіналі ми грали з київськими "Скорпіонами", срібними призерами минулого сезону. Але перед цим туром чотири гравці наші команди випали зі складу через застуду. Перед другим матчем не всі відновилися. І в підсумку не зуміли потрапити далі. Посіли 8-ме місце. Невеликий прогрес у порівнянні з попереднім сезоном таки є.
Стосовно другої команди, яка грала у дивізіоні Б, то там було завдання потрапити до фіналу чотирьох. Але ми не знали команд, які грали у дивізіоні Б. Грали краще вдома, аніж на виїзді. Десь психологічно поступалися, десь не зібралися. Були і спірні моменти, на які відволікалися і не змогли знайти свою гру. Деякі гравці додали у своєму розвитку. І зараз розглядаємо варіант переведення деяких гравців у першу команду. З урахуванням того, що буде.
У чому хлопці показали найбільший прогрес цього року?
Діти вже займаються від 3 до 6-ти років. І кожен прогресує по різному. Хлопці поступово починають розуміти, що це вже не дитячий баскетбол. Не потрібно відволікатися на рішення суддів, на те, як діє суперник. Ми повинні виходити і робити свою справу. Тому показник – гра з триразовим чемпіоном – СДЮСШОР-5 (Дніпро). Ми грали в Одесі, хлопці стали єдиним механізмом, грали у дорослий баскетбол, жорстко захищалися, довіряли один одному. Хтось брав на себе ініціативу, став лідером. І ми дотиснули і створили таку міні-сенсацію. Але я завжди хлопцям кажу, що такі перемоги – це закономірність їхньої праці і старань. Ця гра продемонструвала, що все залежить від нас. Як ми налаштовуємося, якщо буде єдність на майданчику – тоді прийде результат.
За ці роки, наскільки вони змінилися? Наскільки хлопці стали зрілими?
Діти стали краще розуміти баскетбол. Додали у плані самоорганізації. Але все одно в кожному елементі на майданчику і поза ним ми повинні прогресувати. Цьому прогресу немає межі. Якщо ми говоримо про захист чи напад, або інші ігрові моменти. Поступово прогресуємо. Звісно, хотілося, щоб були більш широкі кроки, але поки зараз так.
Чи є проблеми зі складом? Які позиції потребують підсилення?
Не скажу, що зі складом є проблеми. На кожну позицію у нас є по 2-3 особи. Але є момент у плані конкуренції. Я думаю, що хлопці до кінця не розуміють, що таке конкуренція. Як потрібно її долати і як потрібно реагувати на неї. Зараз після літа подивимося, як і хто додасть. Хто змінить своє ставлення і почне більше прогресувати. Склад буде формуватися по ходу літньої роботи. Сподіваємося перевірити склад у контрольних матчах, щоб визначитися, на кого більше сподіватися в сезоні.
Який найскладніший момент виник протягом сезону?
Найбільш складно завжди переживаємо травми. Добре, що цьогоріч вони не створювали нам великих труднощів. Були мікротравми, але поступово ми це виправляли і відновлювалися. Але стосовно стану здоров’я, фактично перед кожним туром у нас випадали 1-2 гравці, пропускали велику кількість тренувань або не в повній готовності їхали на тур чи взагалі не їхали на тур. Дуже хочу, щоб хлопці більш відповідально ставилися до свого здоров’я і розуміли, що за цим стоїть.
Який у дітей графік влітку? Як займаєтеся зараз?
На початку літа планували продовжити роботу на першому зборі в Затоці, де поєднати відновлювальний процес і початок тренувань влітку. Але більшість хлопців закінчили цього року 9-й клас, складали іспити, тому у нас змінився графік. Не зуміли поїхати на збори в Затоку та на турнір у Коблево. Тому продовжили працювати в Черкасах. Дякую Ірині Топчій за можливість тренуватися у Гімназії №9. Окрім цього хлопці займаються з Сергієм Загоруєм по фізичній підготовці.
Незабаром у хлопців буде 2-3 тижні відпочинку. Хтось зможе відвідати збори команди України U-15 – це Іван Токовенко та Кіріл Прокопенко. Також у резервному списку збірної Назар Холод і Іван Краснощока. Дехто з хлопців відвідали Hoop Camp у Польщі. Хтось тренувався в Черкасах. Поступово завершуємо черговий етап підготовки і далі будемо працювати вже у серпні. Чекатимемо на передсезонні турнірі по нашій віковій категорії.
У своїй роботі з дітьми на що робите акцент?
Ми не хочемо виділяти якийсь один елемент підготовки. А намагаємося підтягувати все рівномірно. Зараз працюємо над дриблінгом та кидком. По фізичній підготовці хлопці займаються над швидкістю, вибуховим першим кроком, силою. Працюють із обважувальними елементами та гирями. А вже до старту сезону займатимемося над командними взаємодіями та ігровими схемами.
Наскільки складно знайти підхід до кожного гравця? На кого потрібно накричати, із ким треба поблажливіше?
Важливим фактором у розбудові командної хімії – це розуміння кожного, індивідуальний підхід до кожного. Все це треба вивести в загальнокомандне розуміння. Першим фактором успіху є дисципліна. Але не просто, що гравець повинен прийти на тренування і попрацювати. Якщо кожен буде розуміти, для чого він це робить, буде відповідально ставитися до тренувального процесу, самоорганізації, самоконтролю. Тоді він буде з повною віддачею працювати. Буде аналізувати свої дії та робитиме певні висновки. У цьому плані дисципліна грає величезну роль.
Із якими труднощами у своїй роботі зіштовхуєтесь?
Ми вже переходимо у дорослий баскетбол. Хлопці повинні розуміти це. Вони вже цього віку, при якому мають бути відповідальними за результат та свою роботу. Якщо всі фактори зібрані в єдиний механізм – він працює. Але як тільки хтось дає слабину. Все починає руйнуватися. В цьому напевне і полягає складність тренерської роботи. Всі ці пазли потрібно скласти в один малюнок, щоб все приносило результат.
Які головні завдання перед дітьми на наступний сезон?
Забігати наперед не будемо. Але щорічно ми говоримо, що налаштовуємося, що можемо. Поступово до цього ми підбираємося. Завдання максимальне, але цілком реальне. Ігри показують, що ми дійсно можемо. Але все дуже залежить від цих різних факторів. Думаю, що літо буде корисним для нас. Ми хочемо здійснити прорив цього сезону. Як раніше ми були 13-ті, 11-ті, 9-ті, 8-мі, то зараз ми не плануємо бути 5-ми чи 6-ми. Ні, ми хочемо і плануємо стати призерами чемпіонату України. Це буде головне завдання на цей сезон. Ніяких проміжних завдань.
Як оціните цей сезон для всієї баскетбольної школи клубу?
Я думаю, щороку все більше людей дізнається про нашу школу, не тільки в України. Тому що результати стають все кращими. Школа росте, робота кипить. За це велика подяка нашому керівництву – Михайлу Юрійовичу Бродському, який це все створив і тримає на своїх плечах. Дякую директору клубу Володимиру Гриценку, Олександру Нагорному. Також всьому адміністративному складу нашого клубу, тренерам всіх наших команд, які стараються зробити нашу школу кращою та професійнішою. Також дякую Володимиру Чурсіну, з яким ми працювали цього сезону. Він неабияк допомагав мені в тактичному плані, прояснював багато ігрових тонкощів.
Як повідомляв сайт vikka.ua, гравець "Черкаських Мавп" допоміг Україні розгромити Китай на Універсіаді.
Будьте завжди в курсі найсвіжіших новин – підписуйтесь на наш канал в Telegram!