Прийняття заявок на участь в конкурсі на визначення управителя багатоквартирних будинків завершилось. Сьогодні, 3 травня, у мерії розпочали відкриття конкурсних пропозицій по чотирьом лотам. Перший неприємний сюрприз, який чекає містян одразу після визначення переможців, – збільшення вартості послуг на обслуговування будинків. Про це на сьогоднішній прес-конференції розповіла заступниця міського голови Людмила Бордунос. Говорила і про переваги й перспективи, які чекають черкасців від змін, регламентованих новим законом про житлово-комунальні послуги, передає кореспондент vikka.ua.
На конкурс на визначення управителя були винесені усі багатоквартирні будинки Черкас, які не входять до ОСББ та житлових кооперативів. Нині таких по місту – 840. На кожен лот припадає по 200-230 будинків. Загалом свої пропозиції подало п’ять підприємств. Зокрема, чотири з Черкас: "Придніпровська" та "Соснівська" СУБи, КП "Черкаситеплокомуненерго", ТОВ "Сантехбудконструкція" та "Місто для людей" з Кременчука. Переможців конкурсу визначатимуть за жорсткою системою критеріїв: найнижчі і обґрунтовані тарифи на послуги, надання повного переліку послуг, наявність певної кількості спецтехніки і двірників, виробничі приміщення на території Черкас та ін. Оголосять четвірку управителів 13 травня. Укладати договори і починати співпрацю з ними містяни зможуть вже з 1 червня.
Серед найбільш неприємних змін, які чекають на жителів черкаських багатоповерхівок, – збільшення вартості послуг. Це закономірне явище, каже заступник директора департаменту ЖКК Андрій Наумчук, адже нині діючий тариф востаннє змінювався ще у 2016 році, і лише частково. Відтак, СУБи, які до сьогодні займались утриманням будинків, нині не мають достатньо коштів, аби надавати всі послуги, передбачені за тарифом. Точних цифр у мерії сказати поки не можуть, адже ще не розглянуті всі конкурсні пропозиції. Втім, вже точно відомо, що квартплата зросте в 1,5-2 рази – за квадратний метр житлової площі доведеться платити вже більше п’яти гривень.
Виявляється, подібні процеси в інших містах України почались ще з 2016 року, тоді ж були проведені перші конкурси, багато де будинки вже кілька років працюють з управителями. У Черкасах же до цього дійшли тільки зараз, коли новий закон уже вступив у силу. Змінювати ж тарифи до визначення управителів виконком законодавчо не мав права.
А найголовнішою перевагою співпраці за новими правилами буде адресне спрямування коштів з кожного будинку.
Після укладання договорів з управителями мешканців багатоквартирних будинків чекатиме ще один "сюрприз": кошти на капітальні ремонти не виділятимуться з місцевого бюджету. Наразу в міській раді розробляють програму спів фінансування, схожу до тієї, якою нині користуються ОСББ. Така подібність, кажуть, обумовлена прагненням, аби всі будинки міста знаходились у більш-менш рівних умовах.
Алгоритм участі у цій програмі також пояснила Людмила Іванівна:
Заступниця мера наголошує: важливо не відкладати на потім участь у програмі співфінансування, а користуватись можливістю терміново, як тільки буде укладений договір з управителем.
Договір з управителем укладається на 1 рік з правом пролонгації. Однак жителі будинку можуть розірвати його в тому разі, якщо не отримуватимуть послуг належної якості. Знову ж таки, для цього вони мають зібрати збори й прийняти рішення про припинення співпраці з цим управителем, укладанням договору з новим або створення ОСББ. При цьому важливо попередити департамент ЖКК про зміни за два місяці.
До слова, усі подальші зміни тарифів будуть залежати не від рішення виконавчого комітету, а від рішення самих мешканців будинку. Знову ж таки, прийнятого на загальних зборах більшістю голсоів. Коли виникне обґрунтована необхідність підняти вартість певної послуги, управитель має вирішувати це лише з людьми.
Як повідомляв сайт vikka.ua, у Черкасах через конкурс шукають головного фінансиста міста.