додому Новини На фестивалі святого Миколая у Чигирині розстріляли мішень і роздали півтисячі подарунків...

На фестивалі святого Миколая у Чигирині розстріляли мішень і роздали півтисячі подарунків (ФОТО)

0

Чигиринці давно мріяли, щоб у гетьманській резиденції хоч на кілька днів оселився святий. Весь Національний історико-культурний заповідник "Чигирин" такий мальовничий, що святий Миколай не міг обрати для свого фестивалю інше місце. І розмістився на два дні по-козацьки переконливо – в Богданових апартаментах. У цьому переконалася "Сегодня", з'їздивши в гості до Миколи.

Захід такого масштабу – завжди переполох для невеликих містечок. Хоча відкриття призначили на 11:00, задовго до початку свята, незважаючи на відчутний морозець, заповідник перетворився на мурашник. Сцена монтувалася, а на ній вже репетирували перші артисти, обладналися фотозони, один за іншим прибували автобуси з дітьми. Розташувалися торгові ряди з писаними пряниками, в'язками бубликів, мисками і макітрами, сувенірами і новорічними прикрасами.

У скверику, між дерев, облаштували дитячу зону: безкоштовні атракціони безпечного екстриму з натягнутих канатів і пресованого сіна. Здавалося б, проста затія, а вже через кідька годин солом'яна мішень для стрільби з лука була розстріляна вщент, на канатах з вереском повисли десятки "мавп", а майбутні козаки проходили неабиякі випробування в боях мішками і плутання Сінним лабіринтом.

Біля воріт резиденції зібралася юрба – організатори на вході втомилися пояснювати, що завчасно Чудотворець не з'явиться. Пунктуальний "святий" вийшов до сцени в супроводі двох "ангелів" рівно об 11:00, оголосив відкриття фестивалю і початок квесту "Знайди шлях до Миколи!" для тих, хто бажає пробратися до його будиночка першими, і, терпляче фотографуючись з усіма бажаючими по дорозі, поспішив зайняти свій зал аудієнцій.

Чигиринським святим виявилася напрочуд добродушна людина з прекрасним почуттям гумору і нескінченним бажанням спілкуватися з дітьми. Весь натовп, що чекав початку свята біля воріт музею, ринув до входу резиденції як цунамі. Діти і батьки буквально взяли в облогу парадний вхід, штовхаючись і поспішаючи увірватися до жаданого будиночка.

За день Миколай, напевно, ні на хвилину не присів: як тільки йшов один натовп відвідувачів, як відразу вливався інша, поспішаючи розповісти святому віршики, сфотографуватися з ним, передати лист і отримати подаруночок. Їх спочатку щедро роздавали помічники Чудотворця з бездонних кошиків, але потім виявилося, що добро повинно бути з різками: деякі дорослі гості виходили з залу з оберемком з 7-8 згортків.

Втрутилися організатори: "Шановний святий, подарунки видаємо по одному в одні руки, і тільки діткам, не мамам!" – "Звичайно, тільки дітям – адже мами були неслухняні!" – весело погоджується святий Миколай і знову потопає в морі різнокольорових курток і шапок.

У сусідніх приміщеннях закипіла робота: тут столи для майстер-класів. На першому поверсі клеїли новорічні листівки-аплікації, ошатні розписні "будиночки святого Миколая" і ялинкові прикраси, розливали гарячий шоколад. Вхід на другий регулюють волонтери: там прикрашають медові друковані пряники, і охочих стільки, що місць не тільки за столом, а й у кімнаті давно не вистачає. У кутку – величезні коробки з пряниками-заготовками, за словами волонтерів, їх близько тисячі. Помічники вже збиваються з ніг – всім потрібно подати по прянику, навчити айсингу (мистецтво розпису пряників глазур'ю), видати фартушки і рукавички, стежити, щоб несли готові шедеври на серветках, а тарілки залишали наступним учасникам.

Головні в пряничній справі – старшокурсники Черкаського державного педагогічного університету. "Це швейцарська глазур, її привезли з цеху готову, а ми вирішили фасувати по кульочках, за допомогою яких нею можна малювати, як звичайними фарбами. Тільки наші мистецтва після можна з'їсти", – пояснює студентка 4-го курсу Аліна, головна з пряникового майстер-класу.

Торік чигиринці провели фестиваль святого Миколая вперше, до цього року масштаби вирішили наростити. Готуватися почали за півроку, запросили співачку Тоню Матвієнко та 650 професіоналів і аматорів на Всеукраїнський концерт-конкурс колядок і щедрівок, а Анжеліку Рудницьку – до журі. Кожному переможцю в одній з 4 категорій видали 4000 грн премії, третє місце фіналу коштувало 5000, за друге давали 10 000, а нагорода найкращому – 20 000.

На другий день сцена перейшла до учасників "Зльоту Чудотворців": до Чигирина запросили видатних українців. "Чекаємо на Мішеля Терещенка, паралімпійців та призерів Олімпійських ігор, матінку-ігуменю Свято-Троїцького монастиря, яка багато років тому відродила його буквально з пустиря-сміттєзвалища, – розповідає ініціатор фестивалю, голова громадського руху "За процвітання Черкащини" Наталія Нетовкіна. – Буде Ганна Гомонова, яка провела благодійний аукціон: зібрали близько 100 тис. грн на допомогу онкохворим діткам лікарень Черкас і малозабезпеченим родинам. А ще – наші місцеві фірми-благодійники, які і інфраструктуру розвивають, і храми будують".

На ярмарок, за словами організаторів, з'їхалася не тільки Черкащина, а й гості з Кропивницького, Тернополя. Вони розгорнули корчми з шашликами і ковбасами, що смажаться на вугіллі, ароматним глінтвейном і козацькими трав'яними чаями, кавою.

"Богдан Хмельницький дуже поважав каву, зварену на розпеченому піску. Тільки у нас можна спробувати напій, зварений за старовинними технологіями!" – запевняє активістка руху Неллі. А ще край славиться своїми гречаниками – варениками з гречаного борошна з сиром. Торік на Миколу ближній до заповідника шинок навіть встановив рекорд України: тут зліпили і спільно з'їли 120-кілограмовий вареник-гречаник, чим чигиринці дуже пишаються.

Фестиваль в Чигирині – зразок успіху, якого може досягти громада спільними зусиллями. Його організатори – некомерційний Громадський рух "За процвітання Черкащини". Все, що варилося, малювалося, дарилось і радувало око на святі, – плід ентузіазму місцевих активістів і невгамовного бажання прославити козацький край.

"А тут все моя мама прикрашала!" – радісно повідомляє малюк в залі, де приймає діток Чудотворець. Стіл з пиріжками та тістечками при вході – "збірна солянка" від господинь містечка: скооперувалися і приготували, хто на що здатний.

"Дівчата, чиї пиріжки з яблуками, почому продавати?", "Галю, "горішки" зі згущеним молоком – твої? По 5 гривень за десяток, так?" – перегукуються майстрині-кулінари.

Навіть ялинка, що росте в скверику, з верхівки до коренів прикрашена іграшками-саморобками: бог знає, скільки часу пішло, щоб вирізати і прикрасити до невпізнання стільки пластикових пляшок та іншої "підніжної сировини".

"Чигиринці давно мріяли, щоб у гетьманській резиденції хоч на кілька днів оселився святий, – пояснює Наталія Нетовкіна. – Не встигли оголосити про підготовку, як пішли дзвінки: "Чим допомогти? Чого не вистачає?" Одних волонтерів фестиваль зібрав понад 60! Гроші на організацію збирали по спонсорах, збирали внески за допомогою проекту "Спільнокошт".

На фестиваль постаралися привезти якомога більше хлопців з дитбудинків в рамках проекту "Зігрій дитячі серця", а ближче до свята запрошували всіх охочих побути "гномиком", який упаковує подаруночки на фабриці св. Миколая.

"Всього вдалося упакувати близько 500 пакунків із солодощами, – розповідає лідер руху Наталія Нетовкіна. – Навіть не очікували, що відгукнеться так багато благодійників".

Як повідомляв сайт vikka.ua, на Соборній площі відкрили головну ялинку Черкас.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version