Канівські грабові гаї увійшли до переліку найкрасивіших лісів України. Рейтинг склали автори туристичного видання "i go to world".
Канівські грабові гаї
До нині збереглися світлини понад сторічної давнини, на яких так звані Канівські гори (смуга пагорбів понад Дніпром) були зовсім лисими і використовувалися як пасовища. Але згодом випас худоби припинився, а велика ділянка гір відійшла до створеного у 1923 році Канівського заповідника. І вчені змогли спостерігати, як на їхніх очах відбувається природне відновлення лісу фактично з нуля. Нині, наприкінці майже 100-річного процесу лісовідновлення, на схилах постали надзвичайно гарні грабові ліси, що не знали руйнівної дії пили і сокири. Мальовничості лісу надає пересічений рельєф – Канівський район має найдовшу в Європі яружну мережу. Пробираючись схилами глибоких ярів, можна легко спіймати відчуття, ніби перебуваєш десь у Карпатських або Кримських горах.
Як потрапити: автобусом до Канева, звідти приміським автобусом до Тарасової гори, звідти – пішки до заповідника (15 хв).
Чорний Ліс
Один з найпівденніших лісових масивів України, розташований у Знам’янському районі Кіровоградської області. Родючі південні ґрунти у поєднанні із теплим кліматом дозволяють дубам сягати велетенського розміру. Найкращий час для відвідин Чорного Лісу – квітень: саме в цей период, коли дубові велети ще стоять без листя і пропускають світло, земля вкривається неймовірно гарним килимом квітучого рясту та іншого різнотрав’я. Щойно на дубах з’являється листя, в лісі настає зелена напівтемрява: очевидно, за це його і назвали Чорним. У роки визвольних змагань 1917–1921 цей ліс був центром так званої Чорноліської республіки – території, що контролювалась українськими повстанцями. Як потрапити: автобусами/потягами до ст. Знам’янка, звідти пішки. Де ночувати: в наметах.
Букові праліси Карпат
Це єдиний в Україні об’єкт, віднесений до списку об’єктів природної спадщини ЮНЕСКО. У наш час це ледь не єдині ліси в Україні, що ніколи не підлягали жодним рубкам. Тому тут можна побачити ліс у справжньому розумінні цього слова – не посаджені рівними рядками одновікові дерева, як ми звикли бачити повсюдно, а багатовікові різноярусні деревостани, з велетенськими буками в декілька обхватів і зогниваючими завалами із впалих велетів. До об’єкта ЮНЕСКО входить 5 заповідних масивів Карпатського біосферного заповідника та 1 – в Ужанському національному природному парку; ще три лісові ділянки цього об’єкта знаходяться в Словаччині.
Більше про праліси можна знайти на їх сторінці на сайті Карпатського біосферного заповідника.
Смерекові праліси Карпат
Менш відомі широкому загалу смерекові праліси зростають на висотах вище 1200 м і тому не підлягають інтенсивній господарській діяльності. Вони разюче відрізняються від звичних нам смеречників штучного походження, посаджених на нижчих висотах. На відміну від останніх, надзвичайно зімкнених та бідних, розмах ялин у природних шпильчаках вражає. На вкритих мохом впалих і зігнилих стовбурах рядками тягнуться вгору молоді дерева, так мертве стає основою живого. На сухих стовбурах помітні численні дірки – сліди роботи унікального трипалого дятла, який в Україні мешкає лише тут. А влітку в смеречниках сила-силенна чорниці та грибів!
Найкращі смеречникові праліси зростають на верхніх схилах хребтів Горгани, Чорногори та Мармароси. Щодо двох останніх масивів, детальну інформацію про те, як дістатись і де зупинитися, можна отримати на вже зазначеному сайті Карпатського заповідника.
Цуманська пуща
Один з найвідоміших лісових масивів Полісся розташований у межах однойменного національного парку, у Ківерцівському районі Волинської області. Пущами завжди називали особливо глухі, дрімучі ліси. На відміну від більшості інших лісів Полісся, тут переважають не хвойні, а дубові широколистяні насадження. Прикрасою цього парку, крім віковічних лісів, є зубри, – на разі це ледь не єдиний ліс в Україні, де можна стрінути цих велетнів у природі. Побачити їх найлегше взимку біля майданчиків для підгодівлі. Окрім них, у пущі дуже багато інших тварин – кабанів, оленів, козуль.
Як дістатися: до райцентру Ківерці зручно діставатися з Києва потягами, від Ківерців – або пішки в пущу, або електричкою/автобусом до смт Цумань.
Поясківський ліс
Найстаріший ліс Полісся, що зростає в Олевському районі Житомирщини і який у чомусь нагадує карпатські праліси. Окремою постановою від 1924 року тут були заборонені всі види рубок, щоб подивитися, яким чином розвиватиметься ліс у заповідному режимі. Попри окремі браконьєрські порубки, ліс є чудовою ілюстрацією краси поліських лісів, наближених до пралісів. Єдиною проблемою є те, що нині в межах заказника почали нелегально добувати бурштин.
Як дістатися: на автотранспорті, таксі або автобусом з Олевська до села Шебедиха, звідти 5 км пішки лісом до заказника. Можна приїхати потягом до ст. Пояски, звідти насипною дорогою через Шебедиху 15 км до заказника.
Дзвінківський ліс
Один з найстаріших соснових лісів Полісся, окремі дерева в якому сягають майже 200-річного віку, а їх обхват більше 3,5 м. Абсолютна більшість соснових лісів підлягає вирубці ще до досягнення 100-річного віку, тому такий лісовий масив, без перебільшення, є унікальним. На жаль, весь ліс почав масово всихати, тож найближчим часом слід очікувати інтенсивних санітарних рубок. Отже, не прогавте шанс побачити 200-літніх велетів, поки вони ще стоять у лісі.
Як дістатися: маршруткою № 778 від станції метро "Нивки", до с. Дзвінкове, звідти пішки лісом; маршруткою № 791 від станції метро "Виставковий центр" до с. Плесецьке, звідти пішки полем і лісом.
Буковий ліс у підніжжя гори Каратау (Крим)
Попри те, що Крим опинився в окупації, він є невід’ємною частиною України, тож згадаймо про унікальні кримські ліси. Одним з таких є віковий буковий ліс у південній частині Карабі-Яйли, у підніжжя згаслого вулкана Каратау. Ліс тут відомий дивовижними формами буків, які сягають небаченої ширини та є надзвичайно креслатими. Імовірно, вони виростали на місці колишніх пасовищ, тому і набули такої незвичної, як для лісів, форми. Як дістатися: великі буки розташовані в лісі обабіч так званої "Круглої поляни", яка знаходиться на маршруті, що веде з Карабі-Яйли на Тирке-Яйлу.