додому Новини Черкащина Інтернет і шахраї: як аферисти знаходять українців і розводять їх онлайн

Інтернет і шахраї: як аферисти знаходять українців і розводять їх онлайн

0

В Україні кількість користувачів мережі зростає щодня. В інтернет ідуть не тільки банківські сервіси і магазини, а й шахраї. Українців знаходять за допомогою куплених баз, розміщених оголошень. І наступною жертвою може стати будь-який активний користувач мережі. "Обозреватель" перевірив на собі, як працюють аферисти.

Паспорт віддасть дружина з поліції

"Загублений паспорт ЕР070678 в районі Майдану (Київ). Тому, хто знайде – винагорода. Мій номер 099… (Василь)" – подібні оголошення щодня розміщують у мережі. Свою версію з вигаданими паспортними даними опублікував і я. Інше повідомлення залишив в одній з популярних соціальних мереж. Там за винагороду прошу повернути мені загублені на Майдані три ключі з брелоком у вигляді собаки.

За цілий день – жодного дзвінка. Але ближче до вечора мій документ знайшовся.

"Василь? Паспорт потрібен?"

Співрозмовник не назвався і перебивав мене після кожного слова, не даючи сформулювати питання. Але коли все ж таки вдалося запитати серію і номер паспорта (ця інформація була в оголошенні), новий знайомий явно розсердився.

"Ти шо, в кішки-мишки грати зібрався? Шо за лохотрон? Типу на понт мене вирішив взяти?"

Я вже шкодував, що поставив запитання, відповідь на яке він міг легко дізнатися з оголошення. Але мій телефонний рятівник оголошення не бачив. Він отримав його із цілим списком таких же, як і я "потіряшок".

Я не встиг сказати і слова, як шахрай поклав слухавку. За якийсь час передзвонив сам, але телефон вже був вимкнений. У мережі він з'явився рівно за 10 хвилин і тут же пролунав дзвінок.

"Ну шо? Все-таки хочеш паспорт забрати? Ти де, я під'їду на машині".

"Ну це мій паспорт, може краще я під'їду?"

"Та скажи, де ти, я з машиною скоро буду".

Я назвав одну з найвіддаленіших від центру станцій. Але і тут мені знову пощастило – людина, яка знайшла мій паспорт, у 15 хвилинах від мене. На питання, як я його впізнаю, він пообіцяв ще раз зателефонувати.

Ми домовилися зустрітися о 20:30 біля метро. Щоб не видати себе, я вийшов у парк поруч із будинком – крім мого голосу "майстер слова" зможе насолодитися звуками натовпу.

Телефон шахрая увімкнувся рівно через хвилину після зазначеного часу.

"Не вішай трубку, поки не забереш свій паспорт, зрозумів? Ти зрозумів?"

"Зрозумів я!"

"Ти поруч з чим стоїш?"

Назвав один з великих мережевих ресторанів і, звичайно ж, мені знову пощастило. Він уже близько.

"Моя дружина працює в поліції. Вона тобі зараз принесе паспорт. Ти поруч з нею засунеш гроші в термінал, з рук вона нічого брати не буде. Щоб не хабар! Зрозумів?"

"Але оплачу тільки коли отримаю паспорт?"

"Ти не платиш, поки не отримаєш! Термінал поруч є? Іди до нього!"

Далі почалась найцікавіша частина вистави. Він запитав, як я одягнений, знову назвав перше, що спало на думку. "Так, люба, це він в сірій сорочці. Ти правильно бачиш", – почав зображати розмову з дружиною мій співрозмовник. Напевно, я мав припустити, що в кожній руці у нього по телефону.

"Люба, як він всуне гроші, ти підходь до нього відразу і віддавай паспорт. Добре, мила?"

Ця безглузда гра, здається, смішила не тільки мене, а і його. Але співрозмовник старанно продовжував.

"Вводь "поповнити мобільний рахунок", МТС. Введи номер телефону 066… Повтори номер? Правильно! Тепер всунь 400 грн, як тільки зробиш це, вона підійде".

Я зробив вигляд, що сумніваюся. Тоді телефонний шахрай погодився і на 200 грн. Я нібито всунув купюру.

"Яку комісію показує?" – запитує незнайомець.

Останній раз за допомогою терміналу мобільний телефон поповнював багато років тому. Назвав 5 грн, і мене викрили.

"Дорога, я бачу, шо він 100 грн ввів. Це не комісія з 200 грн. Ще 100 грн давай!"

На цьому наша розмова припинилася. Мій співрозмовник яскраво описав порнографічну сцену з моєю участю. Розповів, що зі мною зробить його дружина, а потім дуже неприємно, немов гієна, хвора на ангіну, засміявся і повісив трубку. Якщо у терміналі вказати номер мобільного телефону і внести купюру, скасувати операцію чи повернути гроші вже не можна. Цією "особливістю" і користуються шахраї.

Робоча схема

Більшість телефонних шахраїв працюють з місць позбавлення волі, пояснюють в кіберполіції. І важко повірити, що це відбувається без участі працівників установ. Зарядку телефона бережуть, тому він частіше вимкнений. Та й безпечніше так. Використовують найдешевші моделі, такі можуть працювати без підзарядки довше.

Самому тут не впоратиись. Один збирає оголошення і розподіляє їх (на одне оголошення – один дзвінок), другий обдзвонює, третій – монетизує гроші на мобільному рахунку. І буквально за 20 хвилин можна заробити 400 грн. Довірливих українців багато, роботи непочатий край.

Є й інші прийоми – хтось "продає" товари зі 100% передоплатою і також обіцяє передати покупку в руки, щойно прийдуть гроші. Інші – "визволяють" родичів із в'язниці або "рятують" банківський рахунок від блокування.

Боротися з такими шахраями практично неможливо. Жертви рідко пишуть заяви в поліцію, а відстежити за номером, який часто змінюється, важко. Єдине, що може допомогти – обережність.

Буквально за 15 хвилин після розмови з новим власником мого паспорта знайшлися і ключі.

"Алло, Василю? Ключі тобі ще потрібні?"

Другий раз повторювати цю гру вже безглуздо.

"Брелок із собачкою?" – уточнюю я.

"Та твої", – відповідає голос у телефоні.

"З пекінесом?"

"Так! Твої це ключі! Шо, вже не потрібні?"

"Це не мої. У мене на брелоку такса була. До побачення!"

Як повідомляв сайт vikka.ua, ПриватБанк попередив клієнтів про нову схему шахрайства з підробленого сайту Приват24.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version