додому Новини Чи вдасться Поплавському зберегти університет-гаманець?

Чи вдасться Поплавському зберегти університет-гаманець?

0

18 грудня Апеляційний адмінсуд "заморозив" рішення Міносвіти про скасування ліцензії Київського університету культури, засновником якого є "співочий ректор" Михайло Поплавський.

Про це пише видання "Theinsider".

Утім МОН налаштоване довести справу до кінця, і вже подало апеляцію.

У травні під час перевірки документів КУК міністерство виявило порушення в діяльності ВНЗ, за що в листопаді позбавила його ліцензії.

Сам Михайло Поплавський переконаний, що його приватний університет буде працювати й надалі, а у виші позаочі натякають, що МОН просто хотів отримати від нього "відкат".

Університет – привид

Київський національний університет культури і мистецтв і Київський університет культури фактично існують під одним дахом. Юридична адреса приватного КУКу збігається з адресою державного КНУКіМу. Крім того, як з'ясувало "Слідство.інфо", КУКу належать ще два приміщення на вул. Щорса, 36-б та 36-в. Щоправда, на місці корупусів ВНЗ розташовані дві житлові висотки.

За інформацією департаменту містобудування, замовником будівництва за адресою Щорса, 36 є Київський національний університет культури та мистецтв, інвестором – ТОВ "Житло-Буд". Згідно з Генпланом столиці, ці будівлі є житловими будинками.

Виходить, що два з корпусів КУКу – насправді корпуси КНУКіМу, а ще два – люксові апартаменти.

Обидва виші – державний і приватний – перебувають під патронатом "співочого ректора". Сам Михайло Поплавський має статус "президента університету". Офіційним ректором є Ігор Бондар.

Згідно з реєстром фізичних та юридичних осіб, прямим засновником приватного вищого навчального закладу "Київський університет культури" є компанія "Укрконцерт". Останню заснували Михайло Поплавський і його син Олександр.

 

Як вступають в КУК

Окрім того, що приватний виш складно знайти на карті, в мережі Інтернет не існує його сайту, де можна було б ознайомитися хоча б з якоюсь інформацією.

Однак студенти розповідають дуже цікаві історії. Коли абітурієнти приносять документи для вступу в КНУКіМ, а балів для зарахування на бюджет не вистачає, їх зараховують відразу в КУК. Що цікаво, на сайті державного вишу немає жодних даних про набір студентів на контрактну основу. В офіційних правилах прийому не вказано ні ліцензованого обсягу контрактників, ані вартості навчання.

"Я вступала в КНУКіМ, але опинилася автоматично в КУК, ніхто про це не попереджав", – розповіла одна зі студенток приватного вишу.

На першому курсі контрактники і бюджетники навчаються окремо, але після другого їх об’єднують. Усі викладачі спільні, так само, як і аудиторії, де проходять пари, навіть коли студенти навчаються окремо.

Джерело INSIDER у МОН розповіло, що, згідно з документами, в регіональних філіях КУКу працюють ті ж самі викладачі, що і в столичному відділенні.

"Ми порівняли акредитаційні справи держаного і приватного вишів. КУК повністю дублює КНУКіМ: однакова кількість випускників, вичитаних годин, викладачі однакові, навіть книги в бібліотечному фонді. Це неможливо", – каже співрозмовник у міністерстві.

Джерело особисто знайоме з викладачем, котрий працює в столичному відділенні і в кіровоградській філії КУК одночасно. Насправді викладає він лише в Києві.

Після третього курсу студенти приватного вишу стають офіційно студентами державного КНУКіМ, а після четвертого їм видають документ державного зразка від того ж КНУКіМу.

На першому курсі офіційно державний виш має певну кількість контрактників. За словами студентів, таких місць дуже мало, а навчання там дорожче, ніж у КУК.

МОН надало інформацію, що станом на цей рік у КНУКіМ на контракті навчаються на першому курсі – 150 осіб, на другому – 112, на третьому – 51.

Розбіжність з'являється, коли на четвертому курсі кількість тих, хто навчаються на контрактній основі, збільшується майже в сім разів – їх стає 745.

Самі студенти державного вишу до моменту позбавлення КУКу ліцензії навіть не знали про існування такого.

"Я провчилася в КНУКіМ на "бюджеті" чотири роки, і лише після цієї ситуації дізналася, що в нас є КУК", – розповіла одна зі студенток.

Профанація освіти

Громадський активіст, який наразі є радником міністра освіти, Єгор Стадний розповів INSIDER, що справа КУКу – це тільки початок великого аудиту:

"Думаю, що і державний КНУКіМ теж очікує глибинна перевірка, тому що, за законодавством, якщо державний виш дозволяє приватному в незаконний спосіб використовувати свої потужності, то це є порушенням".

Він також додав, що зараз навчання в державному ВНЗ є "відвертою профанацією", коли студентів без потрібного прослуховування лекцій, семінарів, практичних занять змушують писати підсумкові модульні роботи і в такий спосіб зараховують їм місяць-півтора навчання.

"Потім їх відправляють на канікули і все це пов’язують з економією, заощадженнями. Я як викладач знаю, наскільки страждає якість навчання, коли ми намагаємося стиснути семестр на два тижні, а тут люди намагаються дві третини семестру відвести на якесь міфічне опрацювання, і як такого навчання взагалі не відбувається", – пояснив Стадний.

За його словами, займатися КУКом почали після чисельних скарг студентів.

"Щоб ви розуміли, акредитаційна справа – це великий талмуд, де є різноманітна інформація про кількість викладацького складу і купа різних даних. Коли ти уважно в цей талмуд починаєш вчитуватися, то бачиш, що з’являються якісь дуже великі розбіжності між тим, що написано, і тим, що існує на практиці. Це наскільки треба бути нахабним, щоби подавати за документацією гуртожитки і житлові корпуси, а наочно – це житлові "свічки" виросли на цьому місці. Це було настільки вже очевидним, це було грубе порушення".

 

Студенти на виборах

Окрім корупційної схеми з приватним і державним ВНЗ, Михайло Поплавський завжди використовував своїх студентів не за призначенням.

Так іще з кінця 1990-х, коли державний виш став дуже популяризуватися "співочим ректором", його студенти замість пар створювали масовку на різних концертах. Коли Поплавський створив мережу своїх ресторанів на Одеській трасі, студенти відробляли там практику.

В останні ж роки Поплавський залучав студентів до своєї передвиборної агітації.

Кореспондентам INSIDER розповіли, що деяким студентам як приватного, так і державного вишу пропонували поїхати працювати в округ (101 у Кіровоградській області), де балотувався Поплавський.

В окружних комісіях також було багато членів, місцем роботи яких був ВНЗ Поплавського.

Студентам платили певну суму й обіцяли "допомогу" на сесії.

За словами студентів, "президент університету" також обіцяв по 600 гривень за голос на виборах, але самі вони підтвердити чи спростувати цього не можуть.

Зберегти схему

Михайло Поплавський переконаний, що його приватний університет існуватиме й надалі.

"28 листопада, у п’ятницю, о 9-й годині ранку я зустрівся з міністром освіти та науки України Квітом С. М. Був здивований, коли він запевняв мене в тому, що КУК не має своїх навчальних приміщень. Я зрозумів, що міністра ввело в оману його оточення. Тому запросив його особисто поїхати до університету, щоб показати сучасні навчальні корпуси та лабораторії європейського рівня Київського університету культури. Я навіть скажу більше: саме на базі Київського університету культури близько 60 % студентів Київського національного університету культури і мистецтв навчаються на безоплатній основі", – написав кілька тижнів тому Поплавський у своєму Facebook.

Зараз він докладає чимало зусиль, щоби зберегти свій приватний навчальний заклад. Зокрема, Попавський попросив захистити його інтереси лідера парламентської групи "Воля народу" Ігоря Єремєєва.

Коли члени депутатської групи запитали, а як він потрапив у такий "блудняк", Поплавський представив усе у вигідному для себе світлі.

"Розумієте, викладач у державному виші отримує 5 тисяч. Завдяки приватному – ще 5. Чим погано? Або всі оці підтанцьовки в мене на концертах. Вони ж усі отримують винагороду саме за рахунок цього ВНЗ", – переповів слова Поплавського один із депутатів.

Крім того, співочий ректор відкрив секрет своїх "безкоштовних концертів". За словами депутатів, за рахунок піару від такого концерту ректор навесну отримує приблизно 3 мільйони від абітурієнтів, які готові йти вчитися в його приватний університет.

Незважаючи на заяву міністра Сергія Квіта, INSIDER не вдалося отримати підтвердження від прокуратури Києва, що відкрито провадження.

Документи про правопорушення в КУК і про нецільове використання земельної ділянки за адресою вул. Щорса, 36 до відомства не надходили.

Відповідь на запит від ГПУ не надійшла.

Натомість Окружний адміністративний суд міста Києва 18 грудня призупинив рішення Акредитаційної комісії. Ухвала суду діятиме до завершення розгляду провадження та набуття рішення у справі чинності.

Це означає, що виш наразі продовжує набирати студентів.

Водночас у Міністерстві освіти з таким розвитком ситуації не погоджуються і подали скаргу на рішення суду. В міністерстві наголошують: їх не повідомили вчасно про початок засідання у справі.

Нагадаємо, ще наприкінці листопада акредитаційна комісія при МОН анулювала ліцензію приватного вищого навчального закладу "Київський університет культури", засновниками якого є ректор Михайло Поплавський з сином. Згодом міністр освіти Сергій Квіт повідомив, що справу за фактом шахрайства з ліцензією найближчим часом передадуть в Генпрокуратуру

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version