додому Новини Черкаський студент допомагає незрячим "побачити" Україну

Черкаський студент допомагає незрячим "побачити" Україну

0

Наприкінці грудня минулого року у столиці презентували українську документальну стрічку "Я бачу", яку можуть "побачити" незрячі. Стрічка розповідає про велопробіг 2015 року "Бачу! Можу! Допоможу!", в якому взяли участь понад 30 людей із різних міст України. Серед них – студент-другокурсник із Черкас Артем Кравченко. Хлопець два роки поспіль виконує роль пілота у проекті та допомагає із прокладанням маршруту.

"Фільм вийшов досить цікавий. Він розповідає не стільки про сам велопробіг, а про враження незрячих людей від мандрівки. За ці два пробіги я зрозумів, що люди із вадами зору звикли багато в чому собі відмовляти, особливо це стосується українців. А долучившись до такого проекту, незрячі самі собі показали, що здаватися не потрібно і цілком реально робити речі, які приносять задоволення, зокрема і подорожувати. А ми просто допомагали їм відчути Україну", – зазначає Артем.

На презентації фільму. Фото УНІАН  

До першого велопробігу у 2015 році черкащанин долучився випадково та подолав 1315 кілометрів від Черкас до Львова. Для другого зі Львова до Одеси навіть допомагав із прокладанням маршруту.

"Ми пересувалися на велосипедах-тандемах. На місці "штурмана" були незрячі, а роль "пілота" виконували ми, зрячі велосипедисти. Якщо штурман і пілот працюють синхронно, підходять по зросту та навіть думають однаково, то так набагато цікавіше їхати. Можна спілкуватися і час у дорозі пролетить дуже швидко", – розповідає черкащанин.

Втім, пересуватися удвох – це ще й відповідальність.

"Одному пересуватися, звісно, легше, а в парі відчуваєш відповідальність. Якщо на одномісному ровері якось не так повернув і це призвело до падіння, то принаймні ти сам у цьому винен, а в тандемі через тебе може постраждати твій напарник", – зазначає Артем.

Facebook / Велопробіг-2015

Для багатьох велопробіг став новою сторінкою у житті, адже дехто з героїв стрічки вперше сів на велосипед. Та загалом учасники велопробігу відкривали для себе Україну, адже більшість ніколи стільки не подорожувала. Черкащанину ж участь у проекті принесла нові знайомства. З багатьма учасниками він продовжує спілкуватися, вони разом подорожують та очікують на третій велопробіг цього літа.

Режисер фільму Ольга Фразе-Фразенко у коментарі УНІАН згадує закохану пару учасників з Одеси, Світлану та Івана. Дівчина – повністю незряча, хлопець – частково. Світлана захотіла взяти участь у велопробігу, а Іван вирішив її супроводжувати. Сам хлопець ніколи не їздив на велосипеді і навіть не планував спробувати.

"Світлана проїхала якусь частину маршруту, і Іван не втримався, сів на велосипед. Вперше це сталося, коли ми під’їжджали до Києва: він захотів заїхати в місто на велосипеді. І ця мрія у нього здійснилася", – каже режисер.

Під час велопробігу пара навіть встигла відгуляти власне весілля. Закохані на один день повернулися до Одеси, відсвяткували, а наступного ранку сіли на потяг і повернулися на велопробіг.

Facebook / Велопробіг-2016

Загальна картинка фільму "Я бачу" – яскрава і позитивна. Здається, що уся дорога у велосипедистів була легкою. Втім, насправді було по-різному. Десь їх селили у готелях, десь – приймала місцева громада, шукали гуртожитки чи хостели. Коли був час, снідали, а в дорозі, переважно, перекушували бутербродами. Маршрут був розроблений таким чином, що надвечір учасники опинялися в новому місті й могли переночувати та відновити сили. Чимало часу виділялося для екскурсій, досить часто працівники музеїв йшли назустріч і дозволяли "подивитися", себто відчути експонати на дотик.

Режисер стрічки Ольга Фразе-Фразенко розповідає, що для декого їхній велопробіг здавався дивацьким. Втім, за її словами, у розвинених країнах подібні заходи вже давно є нормою, причому проводяться вони не раз на рік. Наприклад, у Центральному парку Нью-Йорку катання на велосипедах-тандемах, зокрема для людей із вадами зору, відбувається щосуботи. Окрім того, в Нью-Йорку є окремий кінофестиваль, присвячений фільмам про людей з інвалідністю, і ці стрічки нічим не поступаються іншим, які знімаються як мас-маркет.

Після київської прем’єри організатори повезуть стрічку до Львова, а потім – до всіх міст, які відвідував велопробіг.

Українські глядачі переглянуть фільм доповнений тифлокоментарем – додатковою аудіодоріжкою, яка описує те, що відбувається на екрані для  незрячих людей.

Facebook / Велопробіг-2016

Як повідомляв сайт vikka.ua, черкаський перевізник відмовився від свого маршруту.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version