Завершується липень, який за рівнем середньомісячної температури увійшов у п’ятірку найтепліших за останні 75 років спостережень. При цьому, у більшості днів було спекотно, тобто максимальна температура повітря підвищувалася до 30° і вище. Спека була не безперервною, а спостерігалася в три періоди. Найбільш тривалим був період у другій декаді – 9-12 днів. Максимальна температура, при якій припиняється вегетація у сільгоспкультур, не спостерігалася (+35° і вище) і становила 32-34°.
Про це повідомляє начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.
Особливістю місяця були й періодичні дощі різної інтенсивності, подекуди у супроводі граду та шквалів, відсутність суховіїв, висока вологість повітря в денні години та рясні тривалі роси. Така погода хоч дещо і стримувала проведення жнивної кампанії, подекуди погіршувала якість зерна. Проте, здебільшого, була цілком задовільною для формування врожаю пізніх та овочевих сільгоспкультур. Одночасно створювалися й сприятливі, проте не ідеальні умови для розвитку та поширення грибкових захворювань і шкідників на сільгоспкультурах. Зокрема, найбільш розповсюджена хвороба картоплі та томатів – фітофтора, розвивається при температурі від 10 до 30° і відносній вологості повітря більше 70%, а оптимальні умови її розвитку – температура повітря 10-25° і відносна вологість повітря 95-100%. Така вологість на Черкащині спостерігалася лише в окремі дні.
З початку місяця опадів випало в межах норми, лише на окремих площах південного сходу та південного заходу дощів бракувало. Як наслідок, проблем з вологозапасами грунту, наразі, на більшості площ немає. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі грунту під кукурудзою, соняшником, соєю, цукровими буряками утримуються на достатньому рівні (100-130 мм) і є одними з найкращих за останні 5 років. Лише на окремих площах південного сходу, де другу декаду поспіль триває ґрунтова засуха, вологозапаси не перевищують 25-45 мм, що в 2-3 рази нижче від середніх багаторічних показників та оптимальних значень для вегетації сільгоспкультур у цей період.
Спека сприяла скороченню тривалості міжфазних періодів і відповідно передчасному «старінню» рослин, а це приводить до зниження врожайності. Однак, це не приведе до суттєвого зниження валу зерна, який за розрахунками агрометеорологів очікується на рівні рекордних значень.
За прогнозами синоптиків, у найближчі 10 діб на Черкащині очікується нестійкий характер погоди. Завдяки зростанню впливу циклонів як з півночі, так і з півдня, очікуються періодичні короткочасні дощі, в супроводі гроз, місцями з градом та шквалами (без дощу очікуються 31 липня, день 3 та 4 серпня). При цьому, до 3 серпня утримається спекотна погода з температурою повітря вдень 30-32º, вночі 18-20º. В решту днів – прохолодніше: вдень 26-28º, вночі 16-18º.
Як повідомляв сайт vikka.ua, у вихідні до Черкащини прийде справжня спека.