Виборчий процес цього року ускладнюється низькою політичною культурою електорату. Про це заявив директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Сергій Пасічник під час круглого столу. На його думку, першочергове завдання влади – максимально роз’яснити новий закон "Про місцеві вибори" як населенню, так і членам виборчих комісій.
Зараз для членів виборчих комісій на Черкащині проходить близько 160 різноманітних тренінгів, на яких пояснюють особливості нового виборчого законодавства. Однак звичною практикою стала заміна навчених людей новими кандидатами від партій, повідомляє прес-служба ОДА.
"Цього року ми знову впираємося в питання низької політичної культури, з якою стикалися і на попередніх виборах, коли людина голосувала по списках за одну партію, а по мажоритарці − за абсолютно протилежного кандидата. З одного боку влада повинна направляти виборчий процес та слідкувати за дотриманням норм нового виборчого законодавства, а з іншого народ також має долучатися до цього процесу і не бути байдужим", − сказав Сергій Пасічник.
Особливістю цьогорічних місцевих виборів є те, що вони проходитимуть згідно з новим законом, який передбачає використання трьох різних виборчих систем. Найновішою з яких є пропорційна з преференціями, яка застосовується на виборах депутатів обласних, районних та міських рад. Ця система не надає можливості виборцю голосувати за окремих кандидатів, що включені до виборчих списків партій, а дозволяє голосувати лише за певну політичну силу. Тож тепер виборці однією позначкою одночасно голосуватимуть за партію, лідера виборчого списку партії та за кандидата, закріпленого за територіальним виборчим округом.
"Виборці будуть обурені результатами прийдешніх виборів, адже депутатами можуть стати навіть ті кандидати, які займуть 3-4 місця в окрузі, їхня партія подолала 5 % бар’єр. Кандидати порівнюються не за кількістю поданих за них голосів, а за відсотками тих же голосів, набраних в територіальному виборчому окрузі, − пояснив голова ради ВГО "Центр підтримки громадських ініціатив" Андрій Карташов. – Якщо порахувати, то у Черкасах за результатами виборів 30 % округів не будуть представлені депутатами у міській раді".
Він також говорить, що новий закон не довершений та вимагає доопрацювань, адже вибори в Україні будуть проходити аж до 2022 року у зв’язку з проведенням реформи з децентралізації, тож бажано урегулювати низку суперечливих питань. Приміром, згідно з новими виборчими нормами майже два мільйони військових, переселенців та мігруючих громадян не зможуть проголосувати. Це ж стосується і українців, які живуть та працюють за кордоном. Виходом з цієї ситуації Андрій Картошов вбачає впровадження у майбутньому електронного голосування та ID-карток.