Кав’ярня-бутик, еко-майстерня, вирощування декоративних рослин. І це ще не повний перелік пропозицій, які надійшли на конкурс мікрогрантів "Село. Кроки до розвитку". Усе – за ініціативи агроіндустріального холдингу МХП, який на Черкащині представляє товариство "Урожай". Цьогоріч із понад семи десятків проектів визначили 21 найкращий. Серед щасливчиків й пані Марина. Разом з чоловіком жінка виготовляє елітні сири.
Марина Чаленко, учасниця проекту з Корсунь-Шевченківського р-ну, с. Глушки:
"Перше. Навіть, якщо ти не виграєш гранд, ти отримуєш знання, тому що є обов’язково семінар, на якому тебе навчають. Відповідно, ти якщо прийняв участь у цьому конкурсі, ти вже отримав якісь здобутки, якісь знання. І друге – що іде досить серйозна матеріальна підтримка".
За можливістю розширення свого проекту прийшла й молода родина. Колишні містяни вирощують натуральну продукцію. Діляться: опісля перемоги планують відкрити сільську кав’ярню-бутік.
Галина Оксюковська, учасниця проекту з Звенигородського р-ну, с. Водяники:
"Жити і працювати в селі не то що можливо – а це круто, круто, круто. І в селі дуже багато можливостей. Те, що МХП підтримує саме селян, – це тільки оплески. Це дуже круто".
На гранди, лишень на Черкащині, інвестували понад мільйон гривень. Понад те, організатори конкурсу розширили географію проекту. Подати свої бізнес-плани та отримати 50 тисяч гривень мали змогу селяни з восьми районів. Головна умова – аби бізнес мав соціальну значущість і залучав якнайбільше жителів села.
Світлана Мигаль, керівник проекту "Село. Кроки до розвитку":
"Конкурс спрямований на розвиток і підтримку мікропідприємництва саме у сільській місцевості. Соціальна складова бізнес-планів, які подавалися на конкурс, обов’язкова. Бо сам холдинг є соціально-відповідальним, тому це один із головних критеріїв, який мав бути відображений, зазначений у всіх бізнес-планах, які розглядались".
Напередодні для всіх претендентів на перемогу проводили тренінги. Поза тим, складали бізнес-плани конкурсанти під керівництвом професіоналів. Нині ж переможці мають обов’язково зареєструватись як підприємці.
Анатолій Рекун, виконавчий директор ресурсного центру АНГО:
"Грантери отримують такі знання. Знання із маркетингу, знання з того, як розрахувати фінансові потоки, знання з розрахунку точки самоокупності проекту, знання з підготовки плану доходів і виплат. І, ну в першу чергу, для того, щоб можна було їм також вписатися в ту форму, яку пропонується бізнес-планом. Тобто, що потрібно зробити для соціальної складової".
За чотири роки реалізації конкурсу "Село. Кроки до розвитку" українські села отримали від МХП 250 грантів.