Пенсійної реформи не уникнути – запевняють працівники Міністерства соціальної політики. А все через брак коштів у Пенсійному фонді, складну демографічну ситуацію та безробіття. Серед основних змін, що пропонують владці, – підвищення пенсійного віку для жінок та обмеження максимального розміру пенсій. Більше про змінив пенсійному законодавстві – далі в сюжеті.
Головна мета пенсійної реформи – залатати дірку в Пенсійному фонді. А це – майже 30 мільярдів гривень, говорять чиновники.
Світлана Богословська, заступник начальникаголовного управління Пенсійного фонду ОДА, начальник відділу надходження доходів: «Якщо в області в минулому роцівиплачено 5,3 млрд. грн., то зібраних коштів, які сплатили платники нашого регіону, було 2,4 млрд. Це 46%від потреби».
Також реформа покликана відновити соціальну справедливість. Тобто прибрати великий розрив між пенсіями. Пенсійна реформа найвідчутніше торкнеться державних службовців – вони більше не матимуть значної частини пільгі привілеїв, якими користуються зараз.
Анна Вовкогон, заступник начальникаголовного управлінняПенсійного фонду ОДА, начальник управління пенсійного забезпечення: «Пропонується, що максимальний розмір пенсії всіх пенсіонерів, зокрема і депутатів, прокурорів, військових, не може перевищувати 12 прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян».
Серед найбільших змін пенсійної реформи – підвищення пенсійного віку для жінок.
Тетяна Рожко, начальник управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі: «Пенсійний вік для жінок буде збільшуватись кожного року на півроку. Це вже буде стосуватись тих жінок, які будуть іти на пенсію після 1 березня».
Така зміна викликає невдоволення серед черкасців.
Тетяна, черкащанка: «Родители у меня пенсионеры. Они ели двигаются. А еще увеличат пенсионный возраст. Я считаю, что это неправильно».
Ніна Олексіївна, черкащанка: «Дуже незадоволена. Працювати немає де. Це не реформа. Я не називаю це реформою».
Роман, черкасець: «Це виходить, що людина відразу, грубо кажучи, після пенсії вмирає. Я вважаю, що так, як є, так хай і лишається».
Натомість пенсійна реформа передбачає спеціальні компенсатори, особливо для працівників бюджетної сфери.
Тетяна Рожко, начальник управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі: «Для того, щоб простимулювати такі категорії, їм передбачать такі виплати, як 10 пенсій».
Також на період підвищення віку пенсія жінок буде збільшуватись на 2,5 % за кожний рік. Таким чином, розмір жіночої пенсії зросте на 25%.
Ці зміни мають запустити механізм дії другої накопичувальної пенсійної системи. Зараз діє лише солідарна пенсійна система, коли діти утримують своїх батьків. Утім, вона вже вичерпала свій ліміт. Сьогодні сотнячеркасців, що працює,утримує 117 пенсіонерів. Саме тому запровадження накопичувальної системи нарахування пенсій украй необхідне, стверджують чиновники.
Тетяна Рожко, начальник управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі: «В ній братимуть участь лише молоді люди, які не досягли 35-річного віку. На сьогодні утримання з з/п проводяться 2%. Поступово ці утримання будуть збільшуватись до 7%. Передбачається, що це буде 1% кожного року. Кошти ці будуть накопичуватись на спеціальному рахунку».
Усі ці кошти не підуть на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам. Вони чекатимуть працівника до пенсії на індивідуальних пенсійних рахунках. Їх можна буде зняти відразу всі, частковота навіть залишити у спадщину. Два роки розпорядником коштів буде Пенсійний фонд. Далі відкладені кошти працюватимуть на економіку. А опікуватись ними будуть уже недержавні установи. Пенсійна реформа не торкнеться нинішніх пенсіонерів. Для них нарахування та виплата пенсій буде проводитись без змін.