За кожного нелегального працівника підприємець сплатить майже сорок тисяч гривень. Про це повідомляють черкаські податківці. Та спіймати нечесного на руку роботодавця відтепер складніше. Бо ж напередодні Кабмін ухвалив мораторій на проведення перевірок бізнесменів. Як борються фіскальники з тіньовими заробітками – дізнавалася Ірина Малюкова.
Зелене світло для бізнесменів може стати чорним для зарплат працівників. Новий мораторій Кабміну зупиняє перевірки бізнесу Інспекцією праці аж до липня.
Віталій Лушніков, завідувач сектору адміністрування єдиного внеску управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області: "Крім інспекції праці ще є податкова інспекція, яка також займається питаннями легалізації заробітної плати. У тому числі й виявленням незареєстрованих належним чином найманих працівників. І якщо податкова інспекція знаходить на місці найманого працівника, який працює без відповідного оформлення договору, то це грозить застосуванням штрафних санкцій з податку з доходів фізичних осіб і єдиного соціального внеску".
За кожного нелегального працівника підприємець викладе з кишені до сорока тисяч гривень. Щоправда, довести вину без свідчень робітника майже неможливо, кажуть податківці. Натомість щомісяця вони отримують із кілька десятків заяв.
Олег Коваль, заступник начальника ДПІ в м. Черкаси: "Відповідно складається і видається наказ на проведення перевірки фактичної. Ми виходимо на місце і встановлюємо факт: або використання найманої праці без оформлення, або спростовуємо цей факт і доводимо, що фактично використовується згідно чинного законодавства"
Від нелегальної співпраці страждає і працівник. Бо ж, "бонусом" до чорної зарплатні отримує ще й відсутність соціальних гарантій. Із такими бідами до центру зайнятості щодня приходять десятки черкащан.
Світлана Кочанова, заступник директора Черкаського обласного Центру зайнятості: "Такі працівники не захищені від недобросовісних роботодавців, адже розмір їх заробітної плати не зафіксований. І тільки від волі і порядності роботодавців залежить, чи буде отримувати ту заробітну плату, про яку домовлялися. Якщо немає офіційного підтвердження, що людина отримувала офіційну заробітну плату, то ми не можемо брати в розрахунок цей розмір, для того, щоб призначити допомогу по безробіттю".
У разі втрати роботи в центрі зайнятості такому працівнику запропонують мінімальну допомогу. А це від 544 до 974 гривень. Залежно від наявності страхування.