Відсьогодні розпочався Великий піст. У вірян традиційна дієта. Вони не вживають м’ясних і молочних страв, а головне – дбайливіше ставляться до своїх рідних і близьких. Великий піст – найсуворіший із чотирьох церковних постів. Він триватиме 40 днів, аж до Великодня. У цей час священики радять більше молитися та обов’язково ходити до церкви. А ще – це найкращий період, щоб відмовитися від шкідливих звичок. Як підготуватися до зустрічі Христового Воскресіння – в сюжеті Наталі Кириленко.
Без м’яса, сала, молока та яєць. Українці обмежують себе в їжі. Із 7 березня починається Великий піст. Він триватиме аж до Великодня. Впродовж півтора місяця віряни їстимуть лише пісну їжу. Навіть у громадських закладах складають відповідне меню. Замість піци з ковбасою та шинкою, кухарі готують овочеву.
Микола Тулуб, шеф-кухар: «Вона готується на томатній основі, тому що в майонез входять яйця. Це є не пісною стравою, треба класти овочі без сиру, тому що сир є молочним продуктом, кидаємо туди шампіньйони, перець болгарський, помідори, кукурудзу, для прикраси можна кинути маслини або оливки».
Для справжніх гурманів – особливий рецепт. Грибні равіолі стануть смачним урізноманітненням буденного меню.
Микола Тулуб, шеф-кухар: «Їх можна приготувати вдома, потрібно зробити тісто, як на пельмені, тільки не потрібно додавати яйця. Гриби треба протушкувати та пропустити через м’ясорубку. Буде гарний фарш для пісної страви».
А ще кухарі пропонують «налягати» на салати. Вони і піст допоможуть витримати, і фігуру до весни підготувати.
Віра Гусєва, шеф-кухар: «Під час Великого посту ми пропонуємо черкасцям різноманітні овочеві салати, наприклад, як оцей, він має назву «Португальський». До його складу входять овочі і невелика кількість риби, яку можна вживати у вихідні дні».
А от у священиків все набагато суворіше. Особливо в перший тиждень. У трапезній обходяться капустою, картоплею, огірками та компотом із сухофруктів.
Матушка Леоніда: «Ми готуємо в цій трапезній вінегрет, салат із капусти, вмішуємо гарбуз свіжий і змащуємо олійкою. Дуже смачно. Кашу готуємо з грибами – зі пшона та пшениці. Картоплю печену й вівсянку з фруктами, борщ пісний, супи пісні з крупами».
Великий піст – це не лише особлива дієта, а насамперед період духовного очищення. Необхідно утримуватися від гніву, ненависті, заздрощів, поганих слів, а головне – бути добрим і милосердним до інших. Священики радять у цей період давати милостиню бідним. А в рідних обов’язково попросити пробачення. Бо ж із образами та гнівом витримати Великий піст буде важко.
Отець Василій, священнослужитель Свято-Троїцького собору УПЦ КП: «Менше суєтитися, менше веселитися, менше дивитися ТБ, менше часу проводити в інтернеті та більше читати духовну літературу: Біблію та Євангеліє. Це час, коли люди переосмислюють своє життя, коли виправляють свої помилки, це час особливої любові до ближнього».
Священики радять: все повинно бути без фанатизму та в радість. Якщо хтось відчуває, що йому не під силу витримати правила посту, то має звернутися до церкви. Священик благословить на послаблення суворого посту.