додому Новини на ВІККА ВіККА-новини Вибори: нові правила гри

Вибори: нові правила гри

0

Крок уперед – два назад. В Україні вкотре змінили правила гри на політичному полі. Та чи на краще – ось у чому питання?! Нардепів у 2012-му обиратимуть, як і 10 років тому, за схожим сценарієм. 50 на 50. Будуть і мажоритарники, і приховані списочники. Останнім доведеться долати підвищений бар’єр. Так хотіла провладна більшість. Опозиція ці норми критикувала, та, врешті-решт, за них і проголосувала. Нагадаю, 17 листопада виборчий законопроект підтримали 366 народних обранців. Як зустріли таку одностайність опозиції та влади політики й експерти Черкащини, з’ясовувала Ольга Скорик. Далі – спеціальний репортаж.

Парламентські ігри довкола виборчого законодавства закінчилися. Верховна Рада видала на-гора правила потрапляння до Парламенту нового скликання. Та запропонований сценарій дуже нагадує 2002 рік, говорять експерти.
Сергій Пасічник, заступник голови правління КВУ в Черкаській області: «Система в цілому збереглася та є змішаною. Те, що найбільше критикувала Комісія з демократії через право, те, що критикувала ГО та сама опозиція, – запровадження мажоритарної частини. Це створює передумови для підкупу, ця норма залишилася».
Анатолій Гриценко такі дії опозиції називає зрадою. Він – один із шести, хто голосував проти запропонованого закону. Мовляв, він не для людей, а лише для консервації чинної влади.
Анатолій Гриценко, голова партії «Громадянська позиція»: «За нинішнім законом, команда Януковича в новому Парламенті мала б тільки 15% голосів, а 85% – це була б опозиція. Це означає кінець цієї влади. Ось через що придумали самовисуванців, бо соромно виходити з квитком цієї влади. А тепер піде начебто незалежний учитель, начебто незалежний лікар, який потім стане «тушкою».

Аби до Верховної Ради не потрапила свіжа кров, найбільші гравці – сьогоднішні парламентарі – навмисне заборонили блокування та підняли прохідний бар’єр із 3% до 5%. Тим самим відрізавши шлях молодим партіям і старожилам.
Олексій Малиновський, перший секретар Черкаського обкому «СПУ»: «Негативний абсолютно. Він монополізує депутатську владу в одних руках – сьогоднішньої партії влади. Він прописаний абсолютно чітко під тих, хто сьогодні управляє в регіонах. І, наскільки мені відомо, сьогодні всі округи розписані в «Партії Регіонів»: де, хто буде йти, відповідно розписане забезпечення. На мою думку, це вибори без виборів. Будуть призначені депутати, вигідні владі».
Аби не опинитися серед політичних аутсайдерів і таки потрапити на парламентську арену, опозиційні сили Черкащини заговорили про «силу єдності»: єдиний кандидат, єдиний список і єдина програма.
Леонід Даценко, голова Ради опозиційних сил Черкащини: «Мии бачили на місцевих виборах розпорошеність. Вона призводить до поразки. І якщо така розпорошеність буде під час виборів до Верховної Ради, то, на мою думку, в наступній Верховній Раді, після зганяння мажоритарників у владну фракцію, «Партія Регіонів» може отримати 300 депутатів. А це означає, що фактично «Партія Регіонів» може змінювати Конституцію так, що наступних президентських виборів узагалі може не відбутися».
Якщо ж іти єдиним фронтом опозиційні сили не забажають, говорить Леонід Даценко, а поділяться на 2-3 колони, то про взаємне непоборювання доведеться поклястися на крові. Іншого виходу немає.
Головний аргумент більшості, що проголосований закон унеможливлює фальсифікації, оптимізму не додає. Експерти вже знайшли шпарини і в ньому.
Сергій Пасічник, заступник голови правління КВУ в Черкаській області: «Норма про формування виборчих округів виписана нечітко. Це буде одна з метод. Власне, чому ця норма про округи так і залишається на відання ЦВК, щоб коли будуть підозри, що по цьому округу буде проходити кандидати не провладний, а опозиційний, тоді йому будуть створювати додаткові бонуси, щоб він не пройшов так просто, а бо й зовсім не пройшов».
Бувалі політики у вибори без фальсифікацій не вірять.
Микола Булатецький, депутат Черкаської міської ради (фракція «Батьківщина»): «Мова про те, що фальшувань не буде. Який би закон не ухвалили, все одно ті, хто керує країною, будуть робити, їм допомагатимуть члени ДВК і ТВК. Продавалися і будуть продаватися».
Колишній голова ТВК розбив плюси та мінуси нового закону на колонки. Каже: вийшли майже рівні.
Микола Кудрявцев, екс-голова ТВК: «Дуже цікава норма нововведення була, що членами дільничних виборчих комісій можуть бути виборці, які зареєстровані та проживають на території України. Це означає, що утворювати дільничну комісію можуть із жителів не іншої місцевості. Я не знаю, які можуть бути цим викликані проблемні питання, мені важко навіть уявити, чи зможе людина реально забезпечити роботу комісії. У мене більше запитань до цього нововведення, ніж відповідей».
На виборах-2012 головну ставку партії робитимуть на яскравих і харизматичних лідерів, які здатні перемогти по «мажоритарці» і тим самим звільнити своє місце у списку для менш розкручених побратимів, переконана політичний експерт Тетяна Єщенко.
Тетяна Єщенко, політичний експерт: «Ця парламентська система все одно призведе до розшарування Парламенту, коли ми будемо мати, з одного боку, таких потужних трибунів, а з іншого боку – політичне гарматне м’ясо – людей, які здають картки та навіть особисто не голосують, а просто записані у складі Парламенту».
Останнє слово у встановленні нових правил на виборчій арені за Президентом. Він свій підпис під новим законом ще не поставив.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version