У полоні спеки. Аномально високі температури дісталися й до черкаських водойм. Жителі села Матусів Шполянського району скаржаться: їхній центральний ставок перетворюється на болото. Від нього селом поширюється неприємний запах. Вода у ставі поцвіла. На поверхню щодня спливає мертва риба. Купатися та рибалити місцевим заборонили. Як рятують водойму – бачила Олена Берестенко.
Біля центрального сільського ставка – ані душі. Водойма, площею в майже 20 гектарів, більше не рятує селян від спеки. Аномальна температура перетворює ставок на болото. Місцеві скаржаться на сморід. Чоловік баби Марії, затятий рибалка, вже три дні навіть не ходить до ставу.
Марія, жителька с. Матусів: «Я оце не була, а він казав, що геть смердить».
Перші проблеми селяни помітили кілька днів тому. Побачили, як до берега прибиваються мертві карасі та товстолоби.
Орендарі ставка відразу вивісили таблички із забороною.
Володимир Молчанов, співорендар ставка: «Ще ми не знаємо, що воно, через що і написали, що не рекомендовано виловлювати рибу, поки не вияснить все санстанція».
Зараз на місці працюють санепідеміологи. Беруть проби води. Володимир Овчаренко, головний державний інспектор ветеринарної медицини Шполянського району: «Ми зараз не знаємо, чи розкладається риба й чи бактеріальні захворювання можуть виявитися. Рештки органічних часток, які на дні, розкладаються і можуть призвести до бактеріологічних захворювань. Щоб цього не сталося, ми заборонили відлов. Щодня об’їжджають ставок, виловлюють рибу і утилізують».
Незважаючи на проблеми, ситуація під контролем, переконують орендарі ставу. Аби врятувати водойму, вони вже всипали в неї десять тонн вапняку та «синьки».
У подібних випадках екологи радять застосувати препарати, які поглинають синьо-зелені водорості та перекачувати воду за допомогою спеціальних водопомп. Їх на ставок у Матусеві потрібно щонайменше дві. Один такий апарат коштує від десяти до тридцяти тисяч гривень.