Незвичайні люки з’являються на вулицях Черкас. На них зображено герб міста. А по колу ще є напис про те, чия це власність. Навіть зроблені такі люки не із чавуну, як зазвичай. Такий креатив, кажуть у міськводоканалі, не від хорошого життя. Новими люками підприємство бореться з крадіями комунального майна. Ті стають усе зухвалішими. Із подробицями Вікторія Курченко.
Як не день, то міськводоканал не дораховується кількох своїх люків. Кількарічне затишшя, констатують комунальники, минуло. Тепер чорні металозбирачі поводяться так, як у неспокійні дев’яності.
Григорій Руденко, головний інженер КП «Черкасиводоканал»: «Було таке, що в рік 2-3 кришки крали. А зараз – 120 люків і кришок викрадено та здано на брухт. Це десь на суму 120 тисяч гривень».
По вандалах на підприємстві вирішили вдарити креативом. Почали з «начиння» люків. Замість чавуну, нові виготовляють із композитного матеріалу. Везуть їх аж із Бердичева. Ефект від таких люків – «2 в 1», кажуть водоканалівці. І охоту у злодюг відбивають, і самі економлять.
Сергій Овчаренко, директор КП «Черкасиводоканал»: «Цей люк, який нам поставляють, більш легкий, коштує близько 300 гривень. Для проїжджої частини буде дорожчий: якщо з композиційного матеріалу, то близько 500 гривень».
Чавунні люки коштують учетверо дорожче. Та від них, говорить очільник водного підприємства, повністю відмовитися не вийде. Полімерним люкам не місце на активних магістралях.
Сергій Овчаренко, директор КП «Черкасиводоканал»: «Ми сьогодні ведемо перемовини з іншою фірмою, яка виготовляє чавунні люки. Там інша конструкція – кришка буде не відкриватися та зніматися в сторону, як зазвичай. Там кришка буде на шарнірі, і її буде забрати неможливо».
Нові люки ще й «іменні». Їхній дизайн розробив водоканалівський фахівець.
Лариса Чирінько, дизайнер-колорист КП «Черкасиводоканал»: «Сначала был вариант разместить логотип «Водоканала». Но когда этот логотип попал к нашему мэру, у него возникла идея сделать такой люк, чтобы наши граждане понимали, что это их имущество, чтобы они не хотели это воровать».
Так на люках з’явився напис, чия це власність. У нього комунальники вкладають головний меседж містянам: не обкрадати самих себе, бо за заміну самі ж і платять. Перші 30 антивандальних люків уже встановлюють у Черкасах на місці поцуплених. На черзі – нові партії.