У Черкасах спалахнули топонімічні суперечки. Уже за місяць мають перейменувати 52 вулиці й провулки. На що змінювати назви – ще не вирішили. Топонімічна комісія за повернення до історичних назв. Громадські організації просять назвати вулиці іменами черкаських героїв АТО. Із пропозиціями зібралися в мера на обговоренні. Чи знайшли порозуміння, Ірина Малюкова знає.
Кілька тижнів тому депутати міськради ухвалили рішення перейменувати шість вулиць у Черкасах. У соцмережах миттєво спалахнули суперечки щодо нових топонімів. А вже за кілька днів мер накладає своє вето. Бо ці вулиці, мовляв, не підпадають під дію Закону про декомунізацію.
Даниїл Майоров, активіст ЦК "Азов": "Ми розуміємо загальну тенденцію повернення історичних назв черкаським вулицям, але ми також розуміємо, що ці люди творять сучасну історію"
А це вже нинішні події. У мерії визначили список із понад півсотні топонімів для перейменування. І зібрали люд на громадське обговорення. Найбільше зійшлося охочих до заміни старих назв іменами черкасців, полеглих в АТО. Інакше, кажуть, нащадки забудуть їхні імена.
Даниїл Майоров, активіст ЦК "Азов": "Наш черкаський пластун Євгеній Подолянчук загинув у Донецькому аеропорту під час всім відомої операції. І на перших етапах цієї операції він був одним із основних, хто взагалі керував усіма процесами, які там відбувалися"
"Азовці" вже визначилися із трьома героями, імена яких хотіли б увіковічнити в топонімах. Це В’ячеслав Галва та Сергій Амброс.
В’ячеслав Левченко, начальник штабу ЦК "Азов": 4 "Він став, по суті, живою легендою сьогодні, тому що на нього рівняється молодь"
Усього ж у новому списку дванадцять АТОвчих імен. Обстоювати їх зійшлися рідні загиблих. У комісії кажуть: таке перейменування потягне за собою проблеми.
Володимир Поліщук, доктор філологічних наук, професор: "Зробимо ми прецедент такий – одразу ж інші батьки, представники інших героїв скажуть: "А чим наш гірший?" – І правильно скажуть. – Звичайно правильно скажуть"
Історики кажуть: нинішнє обговорення більш емоційне, аніж раціональне. Пояснюють: герої у країні були в кожну епоху, і їх також не варто забувати.
Віталій Масненко, доктор історичних наук: "У світовій практиці є така позиція: відбулася подія, минає певний час, коли вона завершується, коли суспільство осмислює і тоді можна ухвалювати рішення. Важливо написати історію про цих людей, зібрати свідчення, тоді ми вже будемо рухатися до ухвалення якогось остаточного рішення"
Дехто з активістів переконаний: сваритися нині через це безглуздо. Названа на честь героя вулиця, кажуть, не буде запорукою пам’яті. Мовляв, краще б місто допомогло родинам АТОвців матеріально.
Наталія Вернидуб, громадська активістка: "Ну я тебе запитаю: "Хто такий Чіковані?" – Ти мені скажеш? – А йдеться про Чіковані? – Ні, ну ти мені скажеш, хто це? Він теж герой, який захищав наше місто. І не тільки в цьому зараз вшанування пам’яті. І тобі зараз говорять, що повно живих героїв ходять у приниженому стані" Ідемо на одну з вулиць у списку на зміну назв, аби дізнатися поінформованість містян"
Проти перейменування опитані нами містяни нічого не мають. Лише дехто боїться змін або ж витрат.
Жителька м. Черкаси "Я – за. Но не время для этого. Потому что нет денег. У нас такая жизнь старческая тяжелая. Просто подождать надо"
У мерії пояснюють: перейменування матеріально на них не вплине. Мовляв, таблички й без того повинні регулярно замінювати й гроші на це передбачені. А зміна назви вулиці заміну паспортів не передбачає.
Олександр Ільченко, заступник міського голови м. Черкаси: "Для громадян міста це взагалі нічого не коштує, тому що це не потребує перереєстрації місця проживання, права власності тощо. Якщо виникає потреба перереєструвати майно, продати, то автоматичні зміни будуть внесені"
Порадилися й ні на чому конкретному не зійшлися. Лише дали міському голові місяць на перейменування. За законом, якщо владний орган не встигне, за топоніми візьметься обласна влада.