Сьогодні в Черкасах силою знесли наметове містечко захисників української мови. В обідню пору туди прибули судові виконавці у супроводі чисельних правоохоронців. За їхніми словами, рішення про демонтаж учора вночі ухвалив Черкаський окружний адмінсуд. Хто туди позивався – представники Феміди навідріз відмовилися пояснити нашій знімальній групі, накивавши від неї п’ятами. Не бачили рішення суду й жителі наметового містечка. Тому категорично відмовилися залишати Соборну площу. Із подробицями із гарячої точки міста Вікторія Курченко.
Мирно тут було всього добу. Бо на другу почалася колотнеча. Кінець свободи протесту настав під покровом ночі.
Тетяна Воронцова, керівник прес-служби Черкаського обласного штабу об’єднаної опозиції «Батьківщина»: «Учора о десятій вечора зателефонували представнику «Свободи» – голові Черкаської міської організації«Свобода» Андрію – і повідомили, що він має з’явитися до суду.
Той же клерк, переповідає пані Тетяна, за півгодини вже приніс ухвалу суду. Та опозиціонери її брати відмовилися через порушення процедури. А за кілька годин опісля до нічного наметового містечка завітав непроханий гість.
Ігор Сичов, заступник голови ГО «Воля»: «У дві години ночі заступник Тулуба Івакін вийшов із документами та сказав, що насправді Соборної площі юридично не існує за їхніми документами й ми маємо звідси піти. У повідомленні ми подали, що наша акція буде відбуватися на Соборній площі».
Та справді гаряче тут стало вже опівдні. Сюди прибувають судові виконавці в супроводі кількох десятків правоохоронців.
Судовий виконавець і кореспондент:
– Ми виконуємо рішення суду.
– Яке?
– Черкаського окружного адмінсуд.
– Сформулюйте його, будь ласка.
– Я не буду формулювати! Я відмовляюся.
– Ви не знаєте рішення суду, через яке тут?
– Знаю, але розказувати нічого не буду!!!
Тим часом на площу ні з того, ні з сього заїжджає вантажівка. Владці роз’яснюють: тут ставитимуть сцену для Купальських гулянь.
Василь Марштупа, начальник управління культури Черкаської ОДА: «Це свято заплановане управлінням культури ще у 2011 році, коли укладали план заходів. Цей захід був запланований».
Що для чиновників – далекоглядні плани, для самих учасників святкувань – несподіванка.
Учасники свята та кореспондент:
– Подзвонили нам, сказали їхати.
– Коли? Тиждень тому, два?
– Учора ввечері… Івана Купала, наприклад, біля річки завжди святкують, а не в центрі ж міста! А так людей “збудоражили” сюди.
Протестувальники йдуть на поступки: намети переносять убік, щоб не заважати приготуванням. А тим часом активісти, щоб врятувати містечко, реєструють у мерії нову заяву про безстрокову акцію протесту на площі від ГО «Українська народна молодь». Попередню, опротестовану в суді, подавало ВО «Свобода».
Віталій Осадчий, головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень, та Ігор Сичов, заступник голови ГО «Воля»:
– Ми зараз виконуємо рішення суду щодо ВО «Свобода.
– Рішення суду обмежити право «Української народної молоді» на вільні зібрання громадян є? Немає!
– Приберіть палатку «Свобода» й ми виконаємо рішення суду.
Протестувальники цю вимогу виконують. Свободівський намет опиняється на тротуарі. Та виконавців це вже не задовольняє. На площі з’являються люди в зеленій робі й починають розтягувати всі намети.
Микола Булатецький, депутат Черкаської міської ради (фракція «Батьківщина»): «Хто не з нами – відступіть! Станьте вбік!».
Та ця перемога захисників української мови була недовгою. Вже за кільканадцять хвилин площу оточують із півсотні спецпризначенців.
Поки тут блокада, невідомі поспіхом таки демонтують наметове містечко. Коли цей сюжет готувався до ефіру, стало відомо про постраждалих у сутичках. Трьом протестувальникам знадобилася допомога медиків. Один ще й досі в лікарні. А обох Булатецьких – депутатів міської ради – та молодого активіста Ярослава Нищика затримали правоохоронці.