додому Новини на ВІККА ВіККА-новини У Черкасах щеплюють каштани

У Черкасах щеплюють каштани

0

У Черкасах щеплюють каштани. Так тут вирішили рятувати їх від молі. Найдовша каштанова алея в Європі вже з десяток років потерпає від цього шкідника. Дерева рано жовкнуть і скидають листя. Побороти таку напасть можна. Та досі в міста на це бракувало коштів. Нині аж третину мільйона гривень владці спрямували на ін’єкції для каштанів. Утім такий метод протидії молі вкрай насторожує науковців. Чому – Вікторія Курченко розкаже.

Осінь на каштанову алею Черкас приходить не за календарем. І так уже багато років. Морить дерева мінуюча міль. Чиновники вирішили оголосити їй рішучий бій. На підмогу покликали поляків. У країні-сусідці ця напасть ще з початку двохтисячних. Кращої панацеї від неї, як щеплення, немає, переконують приїжджі фахівці.

Михайло, представник виробника препарату (Польща): «Зробивши отвір, вприскуємо туди препарат. І ще раз вприскуємо препарат до кожного отвору. На кожне дерево є норма».

Що товстіше дерево, то більше його продірявлюють. Аби польські ліки лишилися у стовбурі, всі отвори затуляють садовим варом.

Сергій Ткаченко, представник переможця тендера: «Завжди садовий вар використовують, коли ми зрізуємо якусь гілку. Ми замащуємо. І через деякий час ця вся дірка заросте».

Таке щеплення вбивче лише для молі. Іншим комахам і людям від нього шкоди катма. Обколені каштани захищені від ненажерливої напасті мінімум на два роки, гарантують виробники вакцини.

Жанна Курило, представниця виробника препарату (Польща): «Мы в Польше специально делали через одну обработку, чтобы видно было результат, то есть видно, что дерево обработанное – зелененькое, на втором (возле него) – необработанном – листья пожелтело, все в пятнах, точках. Там жируют эти личинки этой каштановой моли».

Вакцинація каштанів – коштовна. Тільки на центральній алеї обійдеться у третину мільйона бюджетних гривень. Тендер на це виграла дружина депутата міськради Сергія Ткаченка. Щепити всі дерева на алеї має за місяць.

Володимир Гусаченко, начальник відділу екології МВК: «Програма, взагалі, передбачена на 5 років, тобто перший рік ми пробуємо на бул. Шевченка, це 1, 5 тис. дерев. Наступний рік також 1, 5 тис. дерев. Це, найімовірніше, буде вул. Смілянська, проспект Хіміків. Там, де є каштани».

Не так оптимістично, як чиновники, налаштовані науковці. Дендролог Олександр Спрягайло каже: навіть у Польщі у свій час помітили – ін’єкції каштанам подекуди шкодять більше, ніж міль. Найперше дерево можуть смертельно інфікувати.

Олександр Спрягайло, ст. викладач кафедри екології та агробіології ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Це може бути відмирання, некрози, у місцях проведення ін’єкції. Оскільки це не один прокол, по периметру це може бути до 20-25 проколів на великому дереві, тому є навіть ризик пересихання по периметру всього діаметру та навіть загибелі рослини».

Куди безпечніше й дешевше було б ретельно збирати все опале листя з-під уражених дерев, каже фахівець. Тільки не вручну, а садовим пилососом. Так каштанової молі з кожним роком меншало б.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version