Наукові досягнення. Триває нагородження лауреатів Нобелівської премії. У понеділок оголосили лауреатів у медичній галузі, сьогодні Нобелівський комітет оголосить прізвища переможців в галузі хімії, а вчора нагородили найкращих фізиків. Ними стали француз Серж Ларош і американець Девід Вайнленд. Вони зробили наукові відкриття у вивченні квантових часток. Деталі – в сюжеті.
Французький фізик Серж Арош говорить: щасливий розділити Нобелівську премію із фізики 2012 року зі своїм колегою американцем Девідом Вайнлендом. Учені удостоїлися нагороди за створення технологій маніпулювання квантовими частками, не руйнуючи їх. У майбутньому їх дослідження можуть допомогти людству створити, наприклад, найточніший у світі годинник або комп’ютер із небувалою швидкістю.
Серж Арош, лауреат Нобелівської премії із фізики 2012 року: «Я неймовірно радий розділити цю премію з Дейвом. Я вже поговорив із ним по телефону. Звичайно, він дізнався про це посеред ночі, тому, коли я до нього додзвонився близько п’яти ранку, він був у ще більшому заціпенінні, ніж я, тому що ще не прокинувся. Ми обидва задоволені та здивовані винагородою. І ми також раді, що в нас з’явилася можливість зустрітися через декілька місяців і обговорити це».
У своїх лабораторіях і Арош, і Вайнленд проводили ідентичні дослідження: як відділяти електрично-заряджені атоми або іони, а також контролювати та вимірювати їх за допомогою фотонів. Вони винайшли спосіб лазерного охолоджування іонів, який у майбутньому, можливо, дозволить створити настільки точний годинник, що за мільярди років його погрішність складе всього декілька секунд. Вони також працюють над створенням квантового комп’ютера з використанням нових принципів кодування. Він буде в багато разів швидший, а також матиме значно більше пам’яті. Нагадаємо, в понеділок оголошені лауреати премії із медицини. Ними стали двоє учених із Японії та Великобританії, які працюють в галузі дослідження дорослих стовбурових клітин. Лауреатів премії оголошуватимуть до 10 грудня. Цього дня традиційно відбудеться урочисте нагородження.