Життя з ВІЛ-інфекцією. Цієї неділі, 1 грудня, весь світ відзначає День боротьби зі СНІДом. Із недугою офіційно борються вже чверть століття. Уперше на цю проблему звернула увагу Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році. Нині на Черкащині офіційно зареєстровано дві тисячі сімсот ВІЛ-інфікованих. Хоча насправді їх удвоє більше. Не всі поспішають на лікування: через необізнаність або страх дискримінації. Далі історія жінки, яка на собі відчула, що таке життя з ВІЛ.
Про невтішний діагноз Ганна дізналася ще 15 років тому. Виною тому були наркотики. Спробувала їх ще підлітком. Каже: такою була компанія. Спершу про свій ВІЛ-позитивний статус дізналися друзі, потому сама.
Ганна, ВІЛ-інфікована: «Я уже была готова к этому. Я знала, какой образ жизни я вела и к чему это приводит, на тот момент я была верующая, уже подготовлена, как на это реагировать. Моя жизнь не закончилась, а даже, скорее всего, началась».
Відтоді раз і назавжди жінка відмовилася від свого попереднього способу життя. Нині має родину, росте син. Абсолютно здоровий. Жінка каже: у суспільстві ніколи не відчувала дискримінації.
ВІЛ-інфікована: «Лично я не чувствую вообще на себе. Возможно, если бы у меня внутри не было этой уверенности, то и со стороны общества, я бы чувствовала то же. Те же врачи, я знаю свои права».
Таких, як Ганна, на Черкащині – дві тисячі сімсот. Це офіційно зареєстрованих. Насправді їх удвоє більше, констатують фахівці. А ще додають: толерантності від здорових людей ВІЛ-позитивним поки годі чекати.
Олена Стрижак, заступник голови Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть із ВІЛ»: «Людина, якій поставили такий діагноз, відчуває клеймо. Дуже багато людей потребують лікування, але вони не хочуть звертатися до медзакладів, бо упереджене ставлення є. Але ми працюємо над цим, працюємо з медиками».
Тому цьогорічний Усесвітній день боротьби зі СНІДом у Черкасах пройде під гаслом «Я маю силу, силу жити». Це, насамперед, звернення до тих, хто знає про свій статус, але поки не наважився стати на диспансерний облік і не розпочав антиретровірусну терапію.
Олена Стрижак, заступник голови Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть із ВІЛ»: «Антиретровірусна терапія – це лікування, яке ВІЛ-інфікована людина повинна приймати протягом усього життя, двічі на день. Це подовжує людині життя, і вона повністю безпечна для інших».
Тест на ВІЛ можна пройти в будь-якому медичному закладі безкоштовно.
Олена Стрижак, заступник голови Черкаського обласного відділення ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть із ВІЛ»: «У нас є профільні заклади – це обласний центр боротьби зі СНІДом. Він розташований за адресою: Нечуя-Левицького, 22. Там можна пройти з 8 до 15 години безкоштовно, анонімно та добровільно».