Що читаємо?

0

30 вересня – всеукраїнський День бібліотек. Скромні зарплати, недофінансування держави та конкуренція з інтернетом – такі реалії книгозбірень сьогодні. Утім, справжні романтики, бібліотекарі, переконані: жодне джерело інформації не замінить спілкування з книгою. Відтак , їхня робота, як і раніше, – важлива. Саме бібліотекарі стоять на варті освіченості українців. Наскільки люблять читати жителі нашого міста та яка література найбільше користується попитом у бібліотекарів і не тільки з’ясовувала Ірина Гришко.

В державі більше 18 тисяч публічних бібліотек, читачами яких є 33 відсотки населення України. Черкащина має 751 книгозбірню і тисячу триста самовідданих працівників галузі. Саме такий колектив у Центральній міській бібліотеці імені Лесі Українки. Бібліограф Неля Смаглій присвятила бібліотечній справі 24 роки життя. Такі кадри точно знають уподобання сучасників: молодь обирає літературу для розвитку, почасти класичну – в пошані Кафка і Рабле, неабиякий інтерес до творів сучасних вітчизняних письменників.
Світлана, студентка ЧНУ: «Читаю поза програмою Дереша, Покальчука, літературу Західної України».
Ті, кому за сорок, обирають легке чтиво – жіночі романи та гостросюжетні детективи. Тож ця література на видному місці.
У книжковому магазині про вподобання черкасців судять з обсягів продажів та інтернет-рейтингів. Тенденція популярності опусів кримінально-порнографічного характеру зберігається.

Олексій Хуторний, продавець-консультант книжкового магазину: «Не можу сказати, що класична література не продається, але популярна, звичайно, користується більшим попитом. Жінки читають жіночі романи і детективти, чоловіки – пригодницькі та бойовики».
Тут розповідають: іноді, втомлені від такого чтива, клієнти повертаються до класики. Вартісної, глибокої.
Олена, домогосподарка: «Читаю всю жизнь, вот недавно перечитала «Сагу о Форсайтах» и «Войну и мир» с большим удовольствием – как в первый раз».
Затребуваними авторами є Пастернак, Достоєвський, Сент-Екзюпері. Утім, вартість цих видань значно вища за бульварні романи. Так, за Дарію Донцову доведеться викласти 25 гривень, а за Солженіцина 60. Популярна нині недешева фантастика – фішка школярів.
Ігор, читач (12 років): «Читаю фантастику, пригоди, люблю «Ерагон» про драконів».
Про що улюблене фентезі, пояснити юні читачі не можуть.
Література для розваги – як таблетка швидкої дії. Після відчуттів від неї не залишається майже ніякого досвіду. А популярні бойовики та детективи виховують лише агресивне, легковажне покоління.
Олена, домогосподарка: «Плохо, что вся легкая литература обязательно требует наличия трупа от чего легкое отношение к жизни. Что делала литература классическая? Она так глубоко описывала человеческие судьбы, что если герой и погибал, мы сопереживали».
Масова бульварна література знищує інтелект нації. З таким твердженням погоджуються і літературознавці. Легке чтиво не розвиває і не вчить, не примушує думати, інтерпретувати.
Інна Кошова, кандидат філологічних наук: «Класична література порушує вічні теми, вона непідвладна часові».
Без читання класики українці перетворяться на націю, якою легко управляти. І майбутнє у неї не надто світле, вважають представники інтелігенції.
Інна Кошова, кандидат філологічних наук: «Ольга Кобилянська писала: «Я б хотіла, щоб усі українці були орлами». Такими будуть, якщо нація буде читаючою, розвиненою, культурною, у нею буде майбутнє».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version