Творча інтелігенція хотіла розмови про мову з керманичем Черкащини. Він погодився. Та пішов не до тих і говорив не про те. Нагадаю, кілька тижнів тому очільники творчих спілок, викладачі ВИШів, правозахисники та інші представники громадськості написали звернення до влади та міліції щодо мовного закону. Зокрема від Сергія Тулуба підписанти хотіли почути, що він думає про знесення мовного містечка на Соборній площі. А ще – вимагали засудити ухвалений Радою скандальний закон. Про владне слово та діло – Вікторія Курченко.
За круглим столом – влада та інтелігенція. На столах – глянець про досягнення команди Сергія Тулуба. Він першим і бере слово. Творчий актив області засипає компліментами та запевняє: попереду тісна співпраця. Бо культура – то владний пріоритет.
Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «За останні роки багато чого зроблено для того, щоб зробити фундамент для розвитку творчої інтелігенції, нашої основи, еліти національної, саме на Черкащині».
Наступного року обіцяє ще більшу фінансову підтримку. Інтелігенція такій новині рада. Очільника області здебільшого просить посприяти з ремонтом закладів культури. Від сільських клубів – до музеїв.
Олександра Теліженко, майстриня: «Сергію Борисовичу, вам пощастило, що ви тут. А нам пощастило, що ви в нас. Тому що ви зуміли довести, що ви людина діла. Поруч із технічним, медичним і т.д. усе-таки є приклади підтримки культури».
Понад двогодинні розмови про високе, всього на кілька хвилин буденним перериває тільки письменник Сергій Носань.
Сергій Носань, письменник: «Найперше, наше мистецтво має служити об’єднанню людей, любові між нас, злагоди. На жаль, наше суспільство страждає від такої розбалансованості. Немає отієї соціальної мудрості між людей».
Потому письменник мимохіть нагадає: нація вироджується не тільки без культури, а й без мови. Та тему ніхто не підтримає.
Валентина Коваленко, голова Черкаського обласного осередку Спілки письменників України (дивиться список): «Наших професорів не запросили. Письменника, який завжди вболіває за мову, Василь Захарченка не запросили».
Це очільниця обласної Спілки письменників аналізує список запрошених на зустріч із губернатором. Вона там теж мала бути. Та через лекції у Севастополі не змогла.
Валентина Коваленко, голова Черкаського обласного осередку Спілки письменників України: «Мене, як депутата обласної ради, очільницю творчої спілки мусили запросити. Але запросили саме ту інтелігенцію, яка, як правило, не була в активі творчої інтелігенції, яка саме ініціювала це звернення про зустріч із приводу мовного питання».
Аудієнцію губернатор пообіцяв інтелігенції ще два тижні тому. Так відреагував на її звернення до міліції та влади. Від Сергія Тулуба підписанти хотіли почути, що він думає про знесення мовного містечка на Соборній площі та скандальний закон. Підпис професора Володимира Поліщука – другий у цьому зверненні. Що виявився персоною нон грата – не дивується.
Володимир Поліщук, доктор філологічних наук, професор: «Зрозуміло, що це зрозуміло! Не захотіли проблемних питань. Захотіли, щоб все пройшло гладко та чисто, щоб потім сказати: бачите, інтелігенція вся цілком підтримує політику влади».