Що в нашому домі змінилося на краще? Така основна тема конференції, що відбулася днями в місті. На ній Черкаси ділилися з іншими населеними пунктами власним досвідом проведення реформ. Зокрема міські очільники хвалилися прозорістю влади, модернізацією системи теплопостачання, новоствореним Центром надання адміністративних послуг, оперативною службою та іншими здобутками. Також мер Черкас розповів про плани мерії. Зараз у міськраді активно працюють над створенням так званої системи індикаторів міст. Із її допомогою населені пункти зможуть обмінюватися досвідом.
Переймати досвід нашого міста з’їхалися представники з інших населених пунктів України. На конференції гості почули про те, що в Черкасах за останні роки вдалося змінити на краще. Міський голова Сергій Одарич наголосив на основних моментах. Це і налагодження зворотного зв’язку із громадою міста, і покращення в комунальній сфері, пришвидшення процедури надання адміністративних послуг, економія енергоресурсів тощо.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Загалом для нас енергоефективність була пріоритетом №1. Усі сили ми концертували на цьому. Аналогічно на «Водоканалі»: на системі подання води ще у 2005-2006 роках встановили чистотні перетворювачі. Стали споживати електроенергії на 30% менше, а кількість поривів зменшилася у 60 разів. Можете собі уявити, скільки ми почали заощаджувати на ремонтних роботах».
Також міські очільники розповіли, як працюватимуть надалі. Через 2 тижні вони обіцяють оприлюднити так звану систему індикаторів міст. Це обмін між населеними пунктами досвідом – що в кожного з них вдається найкраще.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Я думаю, це було б дуже важливо. Відкрив таблицю і бачиш, що в цьому місті є проривний успіх у такому-то питанні. Знаєш, де шукати відповідь на ту проблему, яка в тебе виникла».
Утім Черкаси не лише пишалися власними досягненнями, а й вивчали досвід інших. Так, на конференцію завітав журналіст Вахтанг Кіпіані. Він розповів про непростий шлях грузинів до змін у країні та відзначив, у яких саме сферах вони досягли успіху.
Вахтанг Кіпіані, журналіст: «Ще 10 років тому поліція у Грузії була більш небезпечною, ніж бандити. А зараз рівень довіри до поліцейських найвищий після священиків. Тобто 90% грузин знають, що поліцейський – це друг, товариш і брат, який допоможе, який сприяє поліпшенню іміджу держави й усередині, й ззовні».
Чому маленькій Грузії, яка набагато бідніша за Україну, вдалося втілити радикальні реформи, журналіст пояснив: у грузинів була величезна воля змінити існуючий стан речей. Вони довірили всю владу у країні одній людині. Українці ж натомість постійно метаються від одного полюса до іншого й не знають, чого хочуть.
Вахтанг Кіпіані, журналіст: «Янукович, наприклад, зосередив у своїх руках доволі велику владу, якої цілком достатньо для проведення реформ, але ніяких реформ немає. Буквально 2 дні тому, коли міністра економіки Грузії запитали, чи досвід України якимось чином цікавий, вона сказала, що нічого запозичити в Україні ми не можемо».
До слова, ідея створення ЦНАПу запозичена саме у Грузії під час візиту черкаської делегації до Тбілісі.