Пільги через суд. Черкащанин-інвалід пішов законом проти місцевого перевізника. Кондуктор одного з маршрутів відмовив інваліду першої групи у безоплатному проїзді та ще й нагрубив. З цим чоловік вирішив не миритися, подав позов до суду. Чи вийшло покарати приватника – дізнавалась Яна Федоровська.
Володимир Райченко саме той черкасець, який згодився кинути виклик несумлінному перевізнику. Він – інвалід по зору першої групи. Переповідає: влітку йому двічі відмовили у безоплатному проїзді. І обидва рази на маршруті № 4. Спершу чоловік їхав від лікарні, не мав сил сперечатися, тому заплатив за себе та супроводжуючу. Та наступного разу, каже, пішов на принцип, бо кондуктор навіть у двері не пускала пільговика.
Володимир Райченко, житель м. Черкаси: "Почала мене виховувати: "Ти бач, яке воно. Саме їде безкоштовно, та ще і жінку везе даром". Та до супроводжуючої моєї: "Ану платіть гроші, або виходьте". Почала погрожувати що іншим разом і дверей не відчинить. І проїде, щоб мене не взяти".
Випадок підтверджує і його супроводжуюча Леся. Вона каже – всю дорогу вислуховували моралі. Здивувалась, бо навіть людей навколо шокувала поведінка кондуктора.
Леся Плохута, жителька м. Черкаси: "Деякі люди звичайно піднімалися і таки заспокоювали кондуктора, що людина таки інвалід. Але більшість людей просто посміхалися".
Мужності у Володимира виявилось побільше, аніж у здорової людини. Свої права він пішов захищати до суду. Адвоката надали у Черкаському місцевому центрі з безоплатної вторинної правової допомоги. Там кажуть – це перший випадок на їхній практиці, коли людина-інвалід судиться з перевізником. Проте, у останнього були свої причини відмовити Володимиру.
Станіслав Скіць, директор Черкаського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: "Орган місцевого самоврядування мав укласти з перевізником договір на держзамовлення на перевезення пільгових категорій громадян. Такий договір не був укладений, відповідно не було профінансовано з міського бюджету перевізнику на виплату перевізнику за пільгові категорії на безкоштовний проїзд. Можна по своєму зрозуміти перевізника, але є закон, він має виконуватися".
Адвокат про ситуацію зібрав купу підтверджувальних довідок та покази свідків. За півроку тяганини судову справу Володимир таки виграв, але з неповноцінним задоволенням відшкодувань. Чоловік вимагав 10 тисяч моральної виплати.
Володимир Райченко, житель м. Черкаси: "Виніс рішення, відшкодувати мені 6 грн, як матеріальна шкода, незаконна плата і за моральну шкоду тисячу гривень".
Натомість директор маршруту Олена Куниця говорить: особисто вибачалась перед Володимиром, навіть квитки для інвалідів по зору пропонувала. Та це його не задовольнило. Рішення ж першої інстанції перевізник вже оскаржує в апеляційному суді. Бо каже, і так всі "автобусники" пільговиків возять власним коштом.
Олена Куниця, директор Директор ПАТ "Черкаське АТП 17127" (телефоном): "Такого замовлення в нас не було. І те, що ми перевозили їх раніше і зараз – виключно наша добра воля. Це ми робимо власним коштом. А тоді коли ми їх не перевозили, просто не мали фінансової можливості. Відшкодування пільгових перевезень іде тільки "Черкасиелектротрансу".
Поки судовий процес триває. Обидві позиції підкріплені законодавством. Тим часом, Володимир говорить, йтиме до кінця. Адже у своїй особі відстоює всіх ображених інвалідів. Але не долею, а перевізниками.
Володимир Райченко, житель м. Черкаси: "Не кожен інвалід може за себе постояти як я. Це дуже важко, не завжди він може сам піти навіть в магазин і хліба купити".