Двадцять другого вересня Україна відзначає День партизанської слави. Це свято започатковано з ініціативи самих ветеранів війни, аби всенародно вшанувати подвиг партизанів і підпільників. Указом Президента від 2001 року День партизанської слави став державним святом. Як вшановували підпільників Черкащини – бачили наші кореспонденти.
Чотирнадцятилітнім хлопцем Петро Гнатович випадково потрапив до партизанського загону. У ньому пройшов всю війну.
Петро Здір, партизан: «Заблудился в лесу. Партизаны шли с разведки, нашли меня и привели в партизанский отряд имени Сталина, под командованьям Дубового Петра Антоновича. Там я выполнял всякие работы, какие надо было: ездовым был, ходил в разведку, попал в облаву раз».
Через 64 роки разом з бойовими товаришами колишній партизан прийшов на пагорб Слави, аби вшанувати пам’ять тих, кому не пощастило дожити до цього дня.
Анатолій Чабан, заступник голови Черкаської ОДА: «Черкащина багата місцями партизанської слави. Це і Холодний Яр, де 12 партизанських з’єднань. Це і підпілля. Тут відбувалися величезні бої при захисті нашої території. Це захист Черкас. І трагічні бої під Уманню, де 6 і 12 армія порапили в оточення. Корсунь-Шевченківська битва. Це Букринський плацдарм».
У роки Великої Вітчизняної війни на території Черкащини діяли понад десять тисяч партизанів-підпільників. Сьогодні у місті їх залишилося лише близько тридцяти.
Петро Красовський, голова обласної організації ветеранів: «Пришли только 18 человек, остальные такие, что уже не могут. Но память о них у нас живет, и мы их уважаем. Сегодня им будет оказана материальная помощь. Это делают местные органы власти. И тем, кто не пришел, привезут домой».
З урочистостей на пагорбі Слави партизани і ветерани пішли згадувати молодість за фронтовими ста грамами.