додому Новини на ВІККА ВіККА-новини Новий рік у стилі ретро

Новий рік у стилі ретро

0

Назад у минуле. У Черкаському обласному краєзнавчому музеї повертають у новорічні свята сімдесятих років. До уваги відвідувачів – більше сотні раритетних експонатів: новорічні листівки, іграшки-кульки, посуд тощо. За словами працівників музею, на цій експозиції лише кілька експонатів із музейних фондів. Більшість – зібранів містян. У минуле століття поринули і кореспонденти ВІККА-НОВИН.

«Новорічна ялинка нашого дитинства», «Традиційне українське Різдво» та «Новорічне родинне дерево» – за такими темами поділили експозицію. Експонати для «Новорічної ялинки» збирали всім миром, говорять організатори. Кожна прикраса – відображення своєї епохи. На виставці представлений святковий інтер’єр радянських часів. Один із найцікавіших експонатів – фігурка Діда Мороза, яку ставили під ялинку дітлахам ще на початку 60-их років. Він хоч і зроблений із вати, але зберігся дуже добре. Є на виставцій новорічна ялинка, на якій відвідувачі можуть побачити скляні іграшки періоду 80-их. Родзинка експозиції – новорічні листівки. Їх тут близько п’ятдесяти.
Вікторія Литовка, завідувачка відділення етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею: «У нас на виставці представлені давні експонати, зокрема новорічна іграшка – Івасик Телесик, який летить на лебеді.Є новорічні листівки, які датуються 1938 роком».
«Традиційне українське Різдво» тут представили з хатнім іконостасом.
Вікторія Литовка, завідувачка відділення етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею: «Не обійшлося без обов’язкового атрибута святого вечора – куті. Поруч біля макітри з кутею стоїть келих із узваром, по чотирьох кутках столу клався часник, який був оберегом від недоброї та злої сили».

Аналогом сучасної новорічної ялинки у давні часи був дідух. Сплетений із соломи оберіг на почесне місце поставили співробітники музею.
Марія Хоменко, старший науковий співробітник відділу етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею: «Дідух виплітали обов’язково з кількох злаків: що більше їх було у складі дідуха, то більшим буде добробут у родині, прикрашали його різноманітними сухоцвітами, часто стрічками, калиною».
Крім традиційних новорічних прикрас, на виставці представлені ляльки-мотанки, скриньки, телеграми та посуд.
Вікторія Литовка, завідувачка відділення етнографії Черкаського обласного краєзнавчого музею: «Виставка доповнена справжнім святковим посудом, бо кожен стіл обов’язково налічував 12 страв, які готувала господиня до Різдва. На стіл ставили новий посуд і оту нас в експозиції демонструється такий посуд із Чигиринщини, це зокрема барильце, кухлі, келихи».
Прикрашає експозицію і новорічна ялинка з копіями дитячих фотографій музейних працівників. Цей куточок має назву «Родинне дерево музею». Виставка триватиме до 25 січня.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version