У Черкасах з’явилася кімната мужності та відваги Ігоря Момота. Легендарного прикордонника увіковічнили в його 26 школі. Відкривати музей запросили також випускницю закладу, нардепа Ірину Геращенко. Та перерізати стрічку вона відмовляється. Чому – знає наша Ірина Малюкова.
Стрічають поважну гостю, разом вклоняються Ігорю Момоту й далі коридорами. На стенді медалістів Геращенко знаходить своє прізвище.
На світлинах випускників Ірина бачить знайоме обличчя.
Кабінет, у якому Геращенко вчила французьку, тепер вчить дітей українським традиціям.
Далі – до найважливішого. Кімната мужності й відваги Ігоря Момота. Почесну гостю запрошують до відкриття. Та вона відмовляється. Усе, пояснює, на користь більш важливої особи.
Ірина Геращенко, народний депутат України: "Це вона тут почесний гість, а ми маємо честь тут знаходитися. Це трошки різні акценти. Я думаю, що право відкрити музей належить пані Надії. А для нас велика честь просто поруч із Вами постояти".
Кількадесят фото, амуніція та гільзи. Над створенням музею, переповідають, працювали майже всім шкільним складом.
Анна Веретільник, школярка: "Він приходив у нашу школу, бо він допомагав нашій школі дуже. Це той Герой України, на якого потрібно рівнятися в наш час. Це, справді, той мужній чоловік, в якому, наприклад, я бачу свого батька. Хочу бачити такими хлопців, які ростуть поруч зі мною".
Учителі зі школярами навіть самі написали книгу про легендарного прикордонника. Примірник "Герої не вмирають" також у музеї.
Людмила Рашко, завідувач музейної кімнати: "Ми намагалися якомога ширше розповісти про всі віхи життя нашого славного випускника".
Далі ведуть у велику залу.
Тут кожний просить слова. Аби розказати учням, якою людиною був той, чиїм ім’ям назвали їхню школу.
Юрій Ткаченко, голова Черкаської ОДА: "Ви маєте не зрадити тим принципам, якими жив Ігор Федорович. Тому що він по-справжньому об’єднав нас навколо найголовнішого принципу в житті кожного українця – любити свою Батьківщину ціною життя".
Ірина Геращенко, народний депутат України: "Дуже важливий подвиг наших солдатів. А за цей рік більше трьох тисяч хлопців наших загинуло. Найкращих. І дуже важлива мудрість генералів. Не паркетних, а справжніх, бойових, яких шанують солдати. Серед прикордонників є справжній культ пана Ігоря. Це людина шанована, людина, яку вони вважають героєм".
Міський голова згадує: Момот змінював усе довкола. Почав із навчального центру, а потім, каже, покращив і весь Оршанець.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: "Я пригадую, із яким захопленням, із якими живими очима він відновлював він відроджував школу в Оршанці. Причому не просто так відродив, не для галочки. Це була справа його душі. Дійшло до того, що батьки дітей почали возити в Оршанець учитися. Такий рівень школи Ігор Федорович зміг забезпечити".
На промові дружини легендарного генерал-майора гості не стримують емоцій.
Надія Момот, вдова Ігоря Момота: "Мне вот недавно звонили с Канады. Говорят: мы помним Игоря Федоровича. Он был у нас здесь. Мы его помним и чтим. Учась в этой школе, я думаю, вы должны тоже бать патриотами своей Родины, любить ее. И чтобы так же, как Игоря Федоровича, вас знали и в Канаде, и в Америке".
Надія дарує музею оберіг генерала. Переповідає: чоловік завжди носив його з собою. Перед поїздкою в зону АТО забув на дачі. Тепер, каже, талісман захищатиме музей.