Сьогодні українці відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Цей день вважався одним із найголовніших у запорізьких козаків. Вони понад усе шанували ікони Покрови та будували в її честь храми. Саме тому вже майже півтора десятиліття 14 жовтня в Україні офіційно святкують ще й День українського козацтва. Напередодні Покрови в холодноярських краях у козаки посвятили близько півсотні добровольців. Поцілувати шаблю й отримати батога до хутора Буда з’їхалися патріоти з усієї України.
На хуторі Буда в церкві останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського на честь Покрови священики правлять молебень.
Отець Василь: «Покрова є великою покровительницею козаків. Вони завжди виходили в різні бої з молитвою до Святої Покрови, яка благословляла їх на той чи інший бій. До того ж козаки були православними. Це були їхні основні правила: стати православним, любити свою державу і свою сім’ю».
Із 1999 року 14 жовтня офіційно вважається ще й Святом українського козацтва й УПА. Цього дня кожен охочий, незалежно від віку й статі, має змогу вступити до козацьких лав.
Цьогоріч у Холодному Яру присягли на вірність Батьківщині й стали «вільними людьми» близько 50 добровольців. 12-річного Назара посвятили у джури. Хлопець зізнається: сам запрагнув стати воїном. Каже, історія – його найулюбленіший шкільний предмет.
Назар, посвячений у джури: «Почуваюся козаком. Вільною людиною, сильною, мужньою».
Дехто, аби стати козаком, навіть подолав сотні кілометрів. Олег приїхав до Холодного Яру з Кременчука.
Олег Медведенко, посвячений у козаки: «Такі традиції дуже правильні для розвитку України, для популяризації козацтва в Україні, для молоді, яка росте».
На Покрову до воїнських лав прийняли не лише чоловіків. Стати берегинями наважилося й кілька дівчат.
Катерина, посвячена в берегині: «Це реєстрова грамота в тому, що я на Святу Покрову біля тисячолітнього дуба перед Господом присягнула на вірність братам-козакам. Якщо я хоч на маленький відсоток щось зроблю для України, то нехай це буде воно».
Організатор свята Леся Островська зізнається: за декілька років у вільні козаки Холодного Яру встигли посвятити близько півтисячі добровольців. Вона радіє: щороку все більше людей приїздить до Холодного Яру вшановувати українські традиції.
Леся Островська, організатор свята: «Наша мета в тому, щоб вони жили свідомими українцями, щоб вони щодня думали, що їм зробити для України. Щоб вони щодня виховували правильно дітей своїх, ходили у вишитих сорочках, знали свою історію, вчили історії нащадків своїх і розуміли, що від їхнього життя залежить майбутнє нашої держави. А не так: держава десь будується, а ми наче збоку чекаємо, коли ж вона вже буде наша Україна».