Бджолярі Драбівщини – у траурі. Близько трьох тисяч сімей медоносних комах вимерли в один день. Суми збитків видобувачі меду рахують мільйонами. Сюжет далі.
Олександр – бджоляр із 17 річним стажем. З цих 10 вуликів – утримує всю родину. Утім, кілька днів тому чоловік залишився без своїх головних годувальниць. На його пасиці загинули 80% медоносних комах.
Олександр Марченко, бджоляр: "Зараз вона в траві, дуже важко взяти, але скільки бджоли пропало, таке робиться під кожним вуликом. Це в першу чергу дуже велика втрата, це бджоли була дуже хороша фінансова допомога. У мене, наприклад, 2 студенти, то я не знаю як"
Разом із Олександром прибирають з вуликів мертвих бджіл та рахують збитки й інші пасічники Драбівщини. Адже бджоли загинули відразу у 8 селах. А це – більш аніж 3 тисячі сімей бджіл.
Володимир Пучка, бджоляр: "Та в мене серце заболіло, три ось лежав, таблетки пив, я прийшов, я два відра їх вибрав. Із зими вийшли піввідра не було, а це 2 відра"
Григорій Шульга, бджоляр: "Оце воно дохлі, або як, отруєні. Оце я спеціально щоб…"
Бджоли померли через фермерську обробку полів, переконані пасічники. Підтвердити це у ветеринарному районному управлінні нікому. Лікарі від камери тікають, головний – не бере слухавку. Обурені господарі звернулися до фермерів найбільшого в районі господарства. Та його керівники теж коментувати будь-що відмовилися. Робітники ж, що кропили поля запевняють, – обробка безпечна.
Андрій і Віталій, працівники фермерського господарства: "Ні, не шкідливі, це так же само, як вам дати щеплення від грипу. Там розбиратися треба, шукати причину там, де були квіти"
В асоціації фермерів колег не захищають. Але аргументують: про обробку неквіткових полів вони попереджати не повинні.
Валерій Перепелиця, голова Асоціації фермерів Драбівського району: "Якщо підприємство обробляло якусь культуру від бур’яну, то воно не зобов’язане попереджуватb сільську раду. Якщо з’ясується, що там, то люди більш всього не отримають ніякого відшкодування"
Бджолиним мором зацікавилися правоохоронці. Вже відкрили кримінальне провадження за статтею 25. Це – порушення ветеринарних правил. Якщо винних знайдуть – оштрафують, або посадять за ґрати. Пасічники ж без діла теж не сидітимуть. Вже знайшли адвокатів та готують судовий позов на фермерів.
Тетяна Васильківська, голова правління всеукраїнського Братерства бджолярів України: "То що отримали загиблих бджіл, треба їх зібрати, є спеціальна методика, як це зробити, де здати на аналізи, рослини, де обробка була, і відповідно бджоли, все це прописано, по порядочку, обов’язково все це треба робити".