Як на пороховій діжці. У черкаських військкоматах повним ходом триває мобілізація. Для активних дій тут чекають лише відповідного наказу із Генштабу. Поки складають списки військовозобов’язаних і добровольців. Таких із початку березня вже прийшло більше трьох тисяч. Сьогодні у військовому комісаріаті побувала наша Марія Гаврилян. Що бачила та чула – зараз розкаже. А я нагадаю, що Верховна Рада напередодні затвердила указ виконувача обов’язків Президента про часткову мобілізацію на території всієї України.
Третій тиждень черкаські обласний і міський військкомати працюють практично без вихідних. За цей час сюди звернулися більше трьох тисяч добровольців. Євген Рибалка також вирішив не чекати на повістку.
Євген Рибалка, доброволець: «Я за вільну Україну. Цим все сказано. Життя готовий покласти задля вільної України зробити».
Дані та контакти Євгена заносять до списку. У випадку повної мобілізації він знадобиться. Поки ж у країні оголосили часткову, то повістки надсилають передусім тим, хто проходив військову службу. Підлітків до 20 років, говорять у комісаріаті, поки не планують призивати.
Ігор Яшкін, заступник обласного військового комісара, начальник відділу обліково-мобілізаційної роботи: «Насамперед, підлягають мобілізації військовозобов’язані, які ідуть на укомплектування бойових військових частин. Це десантні війська, мотострілкові, механізовані військові частини».
Але найбільше у військкоматі чекають на контрактників. Хоч добровольців приходить і багато, але нести договірну службу охочих вкрай мало.
Олег Захаренко, заступник обласного військового комісару з виховної роботи: «Всього лише 17 осіб. І це справжні чоловіки, які не просто показали патріотичні почуття на словах. А вони вже пішли на захист нашої держави. Прибули до військових частин, проходять бойову підготовку, залежно від того, хто яку спеціальність обрав».
Охочим нині пропонують підписувати контракти не на 3 роки, як це передбачено законодавством, а тільки на кризовий час. Паралельно зі списками добровольців і військовозобов’язаних у комісаріатах складають і перелік так званих «заброньованих». На багатьох підприємствах є посади, які дозволяють відтермінувати призов на півроку.
Галина Бланарь, працівниця Збройних Сил України: «
Поки у військкоматах кипить переважно паперова робота. Тут виписують повістки, складають списки. Але до тривожних новин, кажуть, готові на 100 відсотків. Всі належні заходи вживатимуть, як тільки отримають відповідне розпорядження з Генерального штабу.