З першого грудня українців примусять купувати ліки тільки за рецептами. Саме так більшість людей трактували постанову Міністерства охорони здоров’я. Насправді ж, безрецептурні ліки, як і раніше, будуть у вільному продажу. Зміни відпуску ліків будуть стосуватися лише лікарів і фармацевтів. У приписах медиків зобов’яжуть указувати не назву препарату, а речовину, що діє, до того ж, латиною. Це необхідно для того, щоб посилити контроль за відпуском саме рецептурних медикаментів. А українців у такий спосіб відучуватимуть від самолікування. Щоправда, з першого грудня ця норма у дію не ввійшла. Чому і коли ж громадянам очікувати на зміни – з’ясовували наші кореспонденти.
З 1 грудня Міністерство охорони здоров’я мало намір врегулювати відпуск лікарських засобів. У ЗМІ одразу ж з’явилися повідомлення, що українці з цього часу зможуть купувати ліки лише за рецептами. Таку інформацію у МОЗ спростовують. Зміни передбачали певне обмеження з відпуску лише тих медичних засобів, які мають продаватися за рецептом. Решта ж ліків широкого вжитку, як то знеболювальні та більшість серцевих та проти застудних, як і раніше, мали бути у вільному продажу. Крім того, зазначена норма не буде поширюватися на лікарські засоби, що відпускаються безкоштовно та на пільгових умовах.
Борис Нескромний, заступник начальника управління департаменту охорони здоров’я МВК: «Це обмеження з 2005 року існує, але більшість приватних аптек перетворилися фактично в магазини. Фактично людина кожна може прийти і купити».
Така ситуація, говорить Борис Нескромний, бентежить лікарів, оскільки люди замість того, щоб звертатися до фахівців, починають лікувати себе самостійно.
Борис Нескромний, заступник начальника управління департаменту охорони здоров’я МВК: «Самолікування, неконтрольований відпуск та неконтрольований прийом деяких препаратів , як то сильнодіючі антибіотики чи гормональні препарати, вони приносять певну шкоду. Людина не може правильно приймати їх без призначення лікаря».
Саме тому, говорить заступник начальника управління охорони здоров’я МВК, потреба врегулювання відпуску лікарських засобів назріла вже давно. Щоправда, в Міністерстві знову вирішили відкласти її втілення у життя.
Борис Нескромний, заступник начальника управління департаменту охорони здоров’я МВК: «Він відкладений до вирішення до наступного року. Раніше квітня-травня 2011 року він не ввійде в дію».
Частково таке рішення пов’язане зі штучно піднятою панікою серед населення. З іншого боку, ці зміни потребують більш ретельної підготовки.
Борис Нескромний, заступник начальника управління департаменту охорони здоров’я МВК: «Для того, щоб перейти до контрольованого відпуску з аптек, потрібен певний час, щоб підготовити це все. Має бути підґрунтя, щоб були і лікарі готові, і аптеки готові».
Справа у тому, що згідно із наказом, у рецептах повинна виписуватися не назва лікарського засобу, а діюча речовина, при чому латиною. Хоч всі медики та фармацевти латину у вишах вивчали, але, щоб застосовувати ці знання на практиці, їм необхідний час, щоб все пригадати. Крім того, перегляду потребують і нормативи, які відповідають за час прийому хворих. Якщо раніше на огляд пацієнтів лікарю відводилося 12 хвилин, то із прийняттям змін на це треба буде більше часу.