Секрет створення стародавніх макітер, глечиків і тарілок розкрили на Черкащині. У селі Мошурів Тальнівського району шкільний викладач випадково розкопав старе родовище глини й уже рік створює посуд, який завдяки унікальній методиці не відрізнити від витворів давніх майстрів. Гончара-самоучку Миколу Дехтярчука вже запросили представити свої роботи на всеукраїнському конкурсі «Дарунки з українською душею». Більше – в сюжеті наших кореспондентів.
Кожному новому глечику, горщику та макітрі, що вискакують із гарячої печі, 36-річний гончар Микола радіє, як дитина. І одразу перевіряє на якість.
Створює стародавній посуд гончар-самоучка більше року. Минулого Великодня шкільний викладач малювання випадково розкопав у дворі старе родовище глини. І, не маючи жодної практики, сів за гончарне коло.
За цей час Микола створив понад дві тисячі кухлів, горщиків і тарілок. Свій посуд він називає екологічно чистим і навіть цілющим. Усе тому, що для своїх виробів гончар обирає тільки найкращу червону та чорну глину. А ще – спеціально «зістарює» їх унікальним методом діхтярювання, яким володіли ще наші пращури. Завдяки такому покриттю від стародавніх їх не відрізнити. Утім секретів свого авторського методу майстер не видає.
Микола Дехтярчук, гончар: «Секретів маю багато, але я їх не розкажу, бо це секрети. «Діхтьовка» – це ось він чорненький, старенький такий, ніби йому багато років, ніби він всі ці роки з печі в піч на припічок ставився. Нею мало хто займається, процес трошки марудний, складний».
Батьки ж Миколи зізнаються: ймовірно, цей дар йому дістався від пращурів.
Леон Дехтярчук, батько: «Гончарі видно були, але ж я не пам’ятаю цього. У нього свої секрети, він придумує постійно, ми навіть не надіялися, що він так швидко освоїть це все».
Олена Дехтярчук, мати: «Молодець, самоучка, можна так сказати, ніхто йому нічого не показував, почав сам, усе сам. Вирішив, приїхав із Києва, щось у нього не склалося, і давай глину шукати. Сам знайшов цю глину і почав оце пробувати».
Сьогодні Миколу Дехтярчука вже запросили представити свої унікальні тарілки на всеукраїнському конкурсі «Дарунки з українською душею». Майстер сподівається, що цей проект дасть йому можливість продемонструвати красу давніх гончарних традицій усій країні, а можливо, і світові.