Експерти про вибори

0

Народних депутатів потрібно обирати за відкритими списками. Вважає більшість опитаних експертів України. Такі результати оприлюднив Громадський консорціум виборчих ініціатив. Упродовж місяця він досліджував напрямки удосконалення виборчого законодавства. Опитали 560 експертів із 22 регіонів України. Це і журналісти, і представники політичних партій, і члени виборчих комісій. Які нюанси вони порадили більшості змінити в законопроекті, знає Ольга Скорик.

До виборів ще далеко. Та саме зараз, переконані експерти, час визначати правила гри. Ахіллесовою п’ятою минулих виборів був закон. Опісля, Президент ініціював публічне обговорення. Утім опозицію та представників громадськості знов не чують. Тож Громадський консорціум виборчих ініціатив у жовтні провів опитування щодо ключових проблем виборчого законодавства. За респондентів – політики, незалежні експерти, члени виборчих комісій, журналісти та науковці. Загалом 360 із усієї України. Із них представників Черкащини – 30. Більшість українців хоче знати, кого обирає.
Олександр Черненко, голова ВГО «Комітет виборців України»: «Найбільше на заході – 70% за відкриті списки, але на півдні і на сході ті самі 40%. У будь-якому регіоні не менше 36%, а в центральних – половина за відкриті списки. Повний консенсус в українському суспільстві є».

Блоки й далі мають висувати своїх кандидатів до парламенту, так вважає більшість опитаних. Щоправда, чверть респондентів переконані, що для таких претендентів потрібно підвищувати прохідний бар’єр, приміром до 5%, а партійним лишити 3% поріг. Опитані експерти висловлюються за наявність передвиборчих програм, особливо для мажоритарників, хоча в «законопроекті більшості» ця умова не обов’язкова.
Олександр Черненко, голова ВГО «Комітет виборців України»: «Тимчасова комісія створена в парламенті. Вона повертається до тої системи, що фракції зможуть делегувати принаймні в окружні та дільничні комісії так само лише 1 свого представника. Це хоч якимось чином збалансує, бо якщо та система, як пропонують по 3, то ми просто отримаємо перекіс особливо парламентської більшості».
На оскарження дій виборчої комісії знову лишили два дні. Але цього замало, переконані експерти. Потрібно до 5. Також, за законопроектом більшості, неможливо оскаржити результат виборів в окрузі, а лише в межах дільниці. Це, кажуть, знаряддя для фальсифікації.
Олександр Черненко, голова ВГО «Комітет виборців України»: «Якщо умовно на 90% дільниць в окрузі вибори не визнають, результати 10% є результатами виборів по округу. І це дає спокусу для свідомого провокативного зриву виборів на тих дільницях, де певний кандидат не має підтримки».
Нині виборчий законопроект більшості на доопрацюванні в тимчасовій комісії Верховної Ради. Туди ж передадуть і результати опитування експертів. Активісти сподіваються, що владці їхні пропозиції врахують.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version