додому Новини на ВІККА ВіККА-новини Ексклюзивна вулиця в Черкасах

Ексклюзивна вулиця в Черкасах

0

Ексклюзивний топонім. Черкаси – єдине з міст України, де є вулиця, названа на честь шляхтича, козацького ватажка Остафія Дашкевича. Подібна назва є лише у Львові. Але там йдеться про Романа Дашкевича. А прослідкувати, чи ці дві постаті якось пов’язані між собою неможливо. Та й загалом, кажуть історики, ретельно дослідити біографію Дашкевича не вдається. Адже факти з його життя овіяні легендами. Яким насправді був староста черкаський і канівський – дізнавалася Олена Берестенко.

Вона така одна на всю Україну. Вулиця, названа на честь шляхтича Остафія Дашкевича. Спершу Парадна, Лікарняна та Карла Маркса. Згодом – Запорізька. Зрештою – Дашкевича. Відомостей про особисте життя винуватця назви небагато. А ті, що є, переплітаються з легендами та переказами.

Юрій Михайлюк, доцент кафедри історії та етнології ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Наприклад, Богдан Сушинський, український історик, наводить, що Дашкевич там десь навчався за кордоном. Закінчував там університети. Але цьому немає жодного документального підтвердження, на яке історики повинні посилатися».

Дашкевич виступав у різних іпостасях. Унікальний дипломат, поліглот, відважний вояка. Та навіть основоположник прикордонної служби.

Юрій Михайлюк, доцент кафедри історії та етнології ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Запропонував, що для того, аби запобігати нападам татар, варто зібрати близько двох тисяч козаків, оселити їх на островах річки, збудувати низку фортець. Таким чином, по суті, створити прикордонну службу Великого князівства Литовського».

З ім’ям шляхтича пов’язана і друга назва українських козаків.

Юрій Михайлюк, доцент кафедри історії та етнології ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Саме Остафію Дашкевичу належить честь бути одним із перших організаторів козацтва на Черкащині і в Україні загалом. Саме з назвою «Черкаси» часто пов’язують іменування козаків «черкасами». Оскільки найбільша чисельність козаків була тут, у районі Черкас. Вони вели надзвичайно активну діяльність».

Надзвичайно активним був і сам Остафій. Призначений на посаду черкаського старости в 1514 році, він увів нові повинності для населення. Його і поважали, і боялися водночас. Перекази свідчать: татари лякали Дашкевичем своїх дітей. На Запоріжжі його називали богатирем. Ідеалізувати постать Дашкевича не варто, вважає Юрій Михайлюк. Адже стиль управління Остафія був доволі жорстким. Хоча було б великою помилкою применшувати його роль у розвитку сучасних Черкас.

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version