Бути чи не бути. Долю скандального ринку на Пастерівській вершили обласні та міські владці, керівники профільних управлінь спільно із підприємцями та жителями мікрорайону. Усього людей зібралося до півтисячі. У кожної зі сторін свої аргументи. Після двогодинних гучних і палких дискусій остаточного рішення таки не ухвалили. Хиткий компроміс нав’язав губернатор. Далі – Марія Гаврилян.
Ділянку по вулиці Пастерівській, між Поднєвича та Чайковського, вперше надали в оренду у приватні руки 13 років тому. У такий спосіб, зізнаються чиновники, хотіли позбутися стихійних смітників у цьому районі. Спершу там мала бути відкрита автопарковка. За п’ять років, уже інший орендар, отримав право переобладнати її під торговельні місця для продажу сільгосппродукції. Проте офіційного статусу ринку об’єкт так і не отримав. Хоч за сім років діяльності став повноцінним базаром, популярним серед містян.
Підприємниця з ринку: «Ми стояли в багнюці по коліна. Ми облагородили цей ринок, поклали асфальт, провели світло. Ми створили умови, щоби взимку зберігалася наша продукція».
Місцеві підприємці у своєму рішенні одностайні – нікуди з Пастерівської вони йти не збираються. Натомість думки тамтешніх мешканців у цьому розходяться.
Василь Юрко, місцевий житель: «Прийшла із ціпочком, повантажила собі у візочок та повезла додому. Ще й люди одвезуть».
Місцевий житель: До 4 годин дня я туди не під’їду. З гаража я своєю машиною не можу виїхати. Таке було 2 рази».
Думку останніх розділяють керівники чи не всіх профільних управлінь міста та області.
Андрій Іванченко, начальник УДАІ в Черкаській області: «Немає дорожніх знаків «Зупинка», «Стоянка» й таблички, як повинні паркуватися транспортні засоби. Бо якщо хтось стихійно припаркується, то інші вже не проїдуть».
Олег Савицький, начальник Державної екологічної інспекції в Черкаській області: «Функціонування ринку можливе за умов дотримання природоохоронного законодавства, а саме: забезпечення утворення та розміщення відходів».
Підприємці говорять, що і самі не проти компромісів. Але всі їхні пропозиції влада лишила без уваги.
Василь Флєнтєй, приватний підприємець: «Ми ходили на автобусний. Казали, щоби з владою вирішували. Ми ходили за полігон дізнатись. Сказали знову до влади. Ми до влади ідем, а перед нами двері зачиняють. Скільки вже ці перевірки триватимуть? Скільки?».
Компроміс від чиновників полягав у переїзді підприємців на ринок «Фермерський». Вдавалися навіть до погроз, розповідають торговці. Але найбільше, говорять, їм дошкуляють численні перевірки. З початку року їх тут пережили до сотні. Ситуація дійшла до своєї точки кипіння. Але поставити крапку не зуміли навіть таким кількасотенним натовпом. Після двогодинних обговорень свій вердикт виніс виконувач обов’язків міського голови Віктор Білоусов. Ринок поки що вирішили не чіпати, щоправда, на певних умовах.
Віктор Білоусов, в.о. міського голови м. Черкаси: «Заборонити торгівлю з автомобілів, затвердити проект реконструкції тимчасового розміщення торгових павільйонів і організації контролю якості сільськогосподарської продукції».
Олександр Островський, приватний підприємець: «У мене одне прохання в цій ситуації: припинити перевірки та відкрити лабораторію. Бо ви й самі кажете, що треба, щоб була якісна продукція та не виникало жодних питань».
Сергій Тулуб, голова Черкаської ОДА: «З першого погляду, є порушення, немає дозволів. Але люди де-факто працюють 10 років. Перш аніж забороняти, давайте пропонувати нормальний вихід, який би привабив, який би сподобався».
На пошуки оптимального рішення для всіх Сергій Тулуб дав три місяці. Упродовж цього часу підприємців повинні лишити у спокої. Але спільно із владцями вони мають вирішити свою долю. Коли сплине відведений час Сергій Тулуб хоче зібрати всіх знову.