Оптимізації медзакладів Черкас бути! Місяць місто жило в напрузі. Ледь не щодня з’являлася інформація про закриття то однієї лікарні, то іншої. Влада її, не зволікаючи, спростовувала. А міський голова називав подібні чутки «політичними ігрищами». На вчорашній сесії міськради нарешті поставлено крапку в «медичній істерії». Багатогодинні дискусії – і депутатська більшість визначила долю черкаської медицини. Репортаж Вікторії Курченко.
Зрання будинок рад пікетують. Під партійними прапорами представники кардіовідділення другої міської лікарні, другого пологового будинку та центру «Астра». Головний лікар останнього страхає людей. Розповідає, що буде, якщо заклад переведуть на госпрозрахунок. Так пропонує влада.
Ірина Волощенко, головний лікар РОЦ «Астра»: «Цена приема одного врача будет от 150 до 200 грн. Естественно, никто из вас и других людей не сможет такие деньги заплатить».
Поки мітингувальники тупцюють під вікнами – у сесійній залі розгораються неабиякі пристрасті. Опозиція вимагає мораторію на реорганізацію медзакладів до кінця року.
Володимир Мамалига, депутат міської ради (фракція «Екологія та соціальний захист»): «Перше – створити тимчасову контрольну комісію щодо вивчення питання реорганізації закладів охорони здоров’я. Друге – ініціювати проведення громадських слухань».
Мер обурюється. Каже: питання ретельно вивчала депутатська комісія з охорони здоров’я. Долучитися пропонували й нинішнім опозиціонерам.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Ніхто не ввійшов! А тепер ви говорите,створімо ще одну комісію!!! То ідіть до Ігоря Петровича і працюйте. Він ходив між фракціями і просив: долучіться до роботи комісії».
У результаті – більшість своїми голосами каже «ні» мораторію. Далі – розглядають проект оптимізації. Запеклі баталії розгортаються навколо центру «Астра». Його таки пропонують перевести на госпрозрахунок.
Віктор Білоусов, депутат міської ради (фракція «Комуністична партія України»): «Поліклініка «Астра» – єдиний у місті та області заклад реабілітації. Без реабілітації залишаться більше 70 тис. людей,які мають пільги. А також діти-інваліди».
Ніна Набокіна, депутат міської ради (група «Партія вільних демократів»): «Мами моєї немає, але вона учасник війни. Так от! У цьому закладі ми платили за всі послуги. Але прозвучала фраза: «Для вас ми можемо зробити виняток». Тому, я хочу сказати, всі люди там платять».
Позицію вільної демократки підтримує і головний медик міста. Олег Стадник каже: за минулий рік в «Астрі» реабілітувалися понад сорок тисяч черкасців. За словами керівництва, всі пільговики. У той же час, наголошує, заклад торік заробив майже мільйон гривень.
Олег Стадник, директор департаменту охорони здоров’я та соціальної політики МВК: «Хто ж тоді заплатив ці гроші за ці відвідування, якщо інших пацієнтів, судячи з цієї інформації, там не було?! Дуже ймовірно, що заклад уже давно сидить у системі платних послуг».
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Містой надалі буде платити, як і платило, за ті категорії, які мають отримувати послуги за рахунок коштів бюджету».
Більшість укотре демонструє свою монолітність – «Астру» таки переводять на госпрозрахунок, ще й проведуть незалежний аудит. Опозиція пробує відвоювати дорослі стоматполіклініки.
Наталія Коваленко, депутат міської ради (фракція «Батьківщина»): «Не можна переводити стоматологію повністю на госпрозрахунок. Не всі можуть собі дозволити лікувати зуби по 500 грн.».
Олег Стадник, директор департаменту охорони здоров’я та соціальної політики МВК: «Вибирайте: або зарплат не платимо, або робимо так, як функціонує заклад. Департамент вибрав свою позицію і він вибрав так, щоб і заклад функціонував, і заробітну плату медики отримували».
Олег Стадник нагадує: оптимізація – не примха. Коштів на медицину катастрофічно бракує. Держава не додала понад сімдесят мільйонів гривень. Для тридцяти шести присутніх депутатів – це аргумент. Вони дають «зелене світло» оптимізації. Зокрема, в Черкасах таки зіллють два пологових будинки в один.
Олег Стадник, директор департаменту охорони здоров’я та соціальної політики МВК: «Із другого пологового будинку в обласну лікарню перемістять перинатальний центр. А з першого пологового будинку теж буде переміщено обласний центр планування сім’ї і медико-генетичну консультацію».
Гінекологічний корпус переїде з другого в перший пологовий. А на його місце – друга міська лікарня майже в нинішньому вигляді. А от міська інфекційна лікарня лишиться на місці. Натомість гастроентерологічне, ЛОР-відділення, офтальмологічне та неврологічне відділення дитячої міської лікарні перемістять в обласну. На вивільнені площі туди заїде з Енгельса дитяча стоматполіклініка. Ці та інші реформи владці планують втілити за цей рік.
Заклад / Відділення
Переміщення
гінекологічний корпус
1-й пологовий будинок
2-а міська лікарня
2-й пологовий будинок
міська інфекційна лікарня
на місці
4-ри відділення дитячої міської лікарні
дитяча обласна лікарня
міська дитяча стоматполіклініка
дитяча міська лікарня